3 sposoby na budowę domu: systemem gospodarczym, z deweloperem i z pomocą firmy
Do niedawna na polskim rynku budowy domów jednorodzinnych dominowały dwie drogi dojścia do własnego domu: budowa systemem gospodarczym i z wykonawcą. W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku pojawiła się trzecia metoda - samodzielne budowanie domu, ale pod okiem wyspecjalizowanej firmy.
Budowanie domu systemem gospodarczym
Pierwsza droga, najbardziej powszechna i tradycyjna, to budowanie systemem gospodarczym. Polega ona na samodzielnym angażowaniu przez inwestora ekip, odpowiedzialnych za poszczególne etapy budowy. Droga ta obarczona jest dużym ryzykiem popełnienia błędów, o ile inwestor nie posiada solidnej wiedzy i doświadczenia budowlanego.
Sprawdź też: jak uzyskać kredyt na budowę domu systemem gospodarczym >>>
Metoda budowy domu systemem gospodarczym wydaje się najtańsza, choć w rzeczywistości ostateczny koszt budowy domu bywa zawsze wyższy od planowanego. Często pozorna oszczędność na tańszym materiale czy ekipie mści się, powodując poważne i kosztowne problemy.
WIDEO: Metoda gospodarcza - tani sposób na wykończenie domu. Dom parterowy
Budowanie domu: skorzystanie z usług dewelopera lub wykonawcy
Druga, bezpieczniejsza droga budowy domu to skorzystanie z usług dewelopera lub wykonawcy budującego dom „pod klucz”. Rozwiązanie to najczęściej gwarantuje jakość, jednak jest relatywnie drogie. Zwykle, inwestor ma niewielki wpływ na wybór rozwiązań technologicznych i funkcjonalnych. Osiedla powstają w miejscach wskazanych przez dewelopera – ogranicza to możliwość wyboru lokalizacji. Podobnie jest w przypadku projektu domu. Najczęściej trzeba zdecydować się na konkretny, proponowany przez dewelopera projekt.
W przypadku zlecenia prowadzenia robót firmie budowlanej relacje między klientem a wykonawcą są, przynajmniej teoretycznie, proste. Klient podpisuje umowę wykonania domu “pod klucz” na określonych przez strony warunkach, płaci i otrzymuje gotowy produkt w oznaczonym terminie. To komfortowa sytuacja, zwalniająca ze wszelkich uciążliwości związanych z budową. Metoda ta jest jednak droższa i zakłada szybkie finansowanie. Przed podjęciem decyzji o wyborze firmy inwestor powinien przede wszystkim sprawdzić jej referencje i wiarygodność.
Biorąc zaś pod uwagę dość częste opinie inwestorów niezadowolonych z niesolidnych usług, należałoby dodać do kosztów budowy cenę obsługi prawnej, której rolą będzie sprawdzenie umowy i wiarygodności firmy, oraz pomoc przy ewentualnym dochodzeniu roszczeń. Wielu problemów można by uniknąć, gdyby inwestor znał prawa, zakres odpowiedzialności i funkcje osób, którym powierza budowę swego domu.
Sprawdź też: umowa z wykonawcą - gotowy wzór umowy, co powinna zawierać >>>
Samodzielna budowa domu, ale pod okiem wyspecjalizowanej firmy
Ostatnio pojawiła się trzecia droga – samodzielne budowanie domu, ale pod okiem wyspecjalizowanej firmy. Inwestor, który zdecyduje się na tą metodę ma gwarancję, że budowa będzie przebiegała prawidłowo, a jej cykl będzie dostosowany do jego potrzeb i możliwości (również finansowych).
Firmy oferujące takiego typu usługi, gotowe są przeprowadzić inwestora przez cały proces inwestycyjny. W zależności od indywidualnych potrzeb inwestora może to być prowadzenie i realizacja ustalonych etapów budowy lub pełnienie jedynie roli koordynatora.
W pierwszym przypadku firma realizuje określony umową zakres prac, a później na zlecenie klienta nadzoruje pozostałą część robót prowadzoną we własnym zakresie przez inwestora lub przez wynajętych pracowników. Jest swojego rodzaju „przewodnikiem” inwestora – dostarcza informacji (co trzeba zrobić, w jakiej kolejności, jakich materiałów użyć), umożliwia zakup materiałów budowlanych i wykończeniowych po korzystnych cenach, pełni nadzór techniczny i jakościowy, sprawuje funkcję kierownika budowy, itd. Zaś w drugim, zajmuje się jedynie koordynacją i nadzorem.
Oferta firm jest tak skonstruowana, aby zapewnić inwestorowi pomoc doradczą na każdym etapie budowy oraz taki zakres prac, jakiego w rzeczywistości potrzebuje. Pozwala to na przykład na rozłożenia budowy na etapy, bez konieczności zaciągania kredytu. Dodatkowo, profesjonalne doradztwo zmniejsza ryzyko pomyłek, które często zdarzają się niesprawdzonym ekipom, wynajmowanym do realizacji budowy w systemie gospodarczym.