Jaki dom jest droższy - piętrowy czy z poddaszem?

2022-07-11 11:10

Zwykle z dwóch domów o tej samej powierzchni użytkowej dom z poddaszem użytkowym będzie droższy od piętrowego. Budowa domu piętrowego to większe koszty budowy ścian zewnętrznych, ocieplenia i tynków. Oszczędzisz jednak na więźbie i izolacji stropu. Domy piętrowe często mają prosty stropodach, który można tanio wykończyć papą.

Koszt budowy domu
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator C357 Fotogeniczny, inż. Witold Korus

Domy z poddaszem mają dach wielospadowy, którego koszt jest zależny od kształtu i rodzaju materiału wykończeniowego. Może więc się okazać, że koszt budowy 1 m2 piętra jest niższy niż koszt budowy 1 m2 poddasza.

Przy szacowaniu kosztu budowy ważna jest powierzchnia domu

Należy zwrócić uwagę na podawane w projektach powierzchnie (użytkową i netto) oraz kubaturę i sprawdzić, co jest do nich wliczane. W projektach z Kolekcji Muratora powierzchnia użytkowa (zwana też powierzchnią domu) jest sumą powierzchni wszystkich pomieszczeń przeznaczonych do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, np. salonu, kuchni, sypialni, korytarzy, łazienek. Nie wlicza się do niej piwnic, garaży, pomieszczeń technicznych, schowków, pustek nad parterem, loggii ani tarasów.

GALERIA: ciekawe projekty domów piętrowych

Na koszt budowy domu ma też wpływ powierzchnia netto, czyli powierzchnia wszystkich podłóg, łącznie z garażami, loggiami, balkonami, tarasami itp. Jeśli dwa domy o tej samej powierzchni netto różnią się znacznie powierzchnią użytkową, oznacza to, że część jednego z nich stanowią pomieszczenia niemieszkalne, np. garaż, kotłownia, pomieszczenia techniczne.

Natomiast jeśli porównamy kubaturę i powierzchnię użytkową domu, dowiemy się, jaka część budynku będzie w pełni wykorzystana. Najbardziej efektywna budowla to taka, w której jest największa powierzchnia domu (pomieszczeń o wysokości powyżej 1,9 m) przy najmniejszej kubaturze.

Przeczytaj też: Obliczanie powierzchni na poddaszu - użytkowa a netto

Ale ta wielkość nie zawsze jest miarodajna, gdyż domy o tej samej powierzchni mogą być droższe lub tańsze w budowie w zależności od zastosowanych rozwiązań i materiałów.

Co podwyższa koszt budowy domu?

Aby oszczędzić na budowie domu, bryła powinna być jak najprostsza, bez balkonów, loggii, trudnych do wykonania tarasów na piętrze. Koszt budowy domu podwyższa na przykład piwnica. Jej budowa podnosi koszt domu parterowego średnio o 30%, a piętrowego o 20%. Z tego też powodu dziś piwnice buduje się coraz rzadziej – zastąpiły je m.in. kotłownia i spiżarnia lokowane na parterze. Duże koszty budowy generuje też wybudowanie garażu, który można zastąpić znacznie tańszą wiatą garażową o lekkiej obudowie. Ściana trójwarstwowa jest mniej więcej dwa razy droższa od wznoszonej w technologii dwuwarstwowej.

Przeczytaj też: Drewniana wiata garażowa - wybieramy projekt

Zaoszczędzić można również na zewnętrznych i wewnętrznych materiałach wykończeniowych, np. elewacja otynkowana jest znacznie tańsza od wykończonej okładziną z płytek klinkierowych lub desek. Jeśli dysponujemy wolnym czasem, warto go poświęcić na poszukiwanie tańszych materiałów – w hurtowniach, składach budowlanych, na aukcjach internetowych. Różnice w cenach tych samych wyrobów mogą sięgać 20%.

Sprawdź też: Jak podpisać umowę z wykonawcą - gotowy wzór umowy o roboty budowlane

Na robociźnie zaoszczędzimy, zatrudniając kilka ekip do poszczególnych etapów budowy zamiast jednego kompleksowego wykonawcy (choć trudniej będzie wówczas skoordynować wszystkie roboty i może to skutkować przedłużeniem budowy) albo wykonując pewne prace samemu.

Powierzchnie domu: co oznaczają i jak się je oblicza

Koszt budowy domu piętrowego i z użytkowym poddaszem

Zazwyczaj jest tak, że z dwóch domów o tej samej powierzchni netto ten z użytkowym poddaszem będzie tańszy od piętrowego, jednak tak być nie musi.

Koszt budowy domu z poddaszem może być niższy ze względu na mniejszą powierzchnię ścian zewnętrznych, ale jednocześnie uzyskujemy w ten sposób mniejszą powierzchnię użytkową. Z kolei budowę domu piętrowego podrażają większe koszty budowy ścian zewnętrznych, ocieplenia i tynków, a także stropów, natomiast oszczędza się na więźbie i izolacji stropu, a także kosztach dachu w zależności od materiału pokryciowego. W ostatecznym rachunku może wyjść, że koszt 1 m2 pełnowartościowego piętra jest niższy niż koszt budowy 1 m2 poddasza.

Ile kosztuje budowa domu. Jak sprawdzić, czy stać nas na dom
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M194 Spokojna wyspa, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>
Ile kosztuje budowa domu. Jak sprawdzić, czy stać nas na dom
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M143 Niebywały, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>

Porównanie kosztów budowy domu piętrowego i z poddaszem

To orientacyjne koszty budowy netto - wycena wskaźnikowa

Murator M194 Spokojna wyspa Murator M143 Niebywały

Powierzchnia netto 166,4 m2

Powierzchnia użytkowa 131,4 m2

Powierzchnia netto 187,9 m2

Powierzchnia użytkowa 123,7 m2

Materiały:

  • ściany fundamentowe: bloczek betonowy 24 cm (42,2 m2);
  • ściany zewnętrzne dwuwarstwowe: beton komórkowy 24 cm + styropian 18-24 cm,(218,43 m2);
  • ściany wewnętrzne: beton komórkowy 12-24 cm (156,76 m2);
  • strop: gęstożebrowy (75,59 + 81,20 = 156,79 m2);
  • konstrukcja dachu: drewniana, krokwiowa (5,86 m3) oraz stropodach, strop gęstożebrowy (30,20m2) (razem 36,06 m3);
  • pokrycie dachu: blachodachówka (138,29 m2) oraz papa wierzchniego krycia (22,30) (razem 160,59 m2);
  • elewacja: tynk cienkowarstwowy (196,49 m2), płyty fasadowe (16,93 m2), płytki klinkierowe (8,74 m2) (razem 222,16 m2)

Materiały:

  • ściany fundamentowe: bloczek betonowy 24 cm (45,68 m2);
  • ściany zewnętrzne dwuwarstwowe: beton komórkowy 24 cm + styropian 12-18 cm (162,97 m2);
  • ściany wewnętrzne: beton komórkowy 12-24 cm (155,26 m2);
  • strop: gęstożebrowy (36,06 + 88,08 = 124,14 m2);
  • konstrukcja dachu: drewniana, krokwiowo--jętkowa (7,55 m3) oraz stropodach, strop gęstożebrowy (36,06 m2) razem 43,61 m3);
  • pokrycie dachu: dachówka ceramiczna (161,51 m2) oraz papa wierzchniego krycia ( 38,94 m2)(razem 200,45 m2);
  • elewacja: tynk cienkowarstwowy (124,58 m2), deski (46,03 m2), płytki gresowe (8,07 m2) razem (178,68 m2)

Do porównania wybrano dwa domy o podobnym programie. Przy zbliżonej powierzchni całkowitej, powierzchni netto i kubaturze w budynku z poddaszem powierzchnia netto jest o 21,5 m2 większa niż w parterowym. Koszt całkowity domu piętrowego jest nieznacznie mniejszy niż tego z poddaszem, ale dom piętrowy ma o 7 m2 większą powierzchnię użytkową. Również koszt wykonania 1 m2 powierzchni użytkowej jest niższy w budynku piętrowym. Różnica w kosztach na korzyść domu piętrowego mogłaby być znacznie większa, gdyby miał on prosty stropodach kryty papą, a nie dość płaski dach z pokryciem z blachodachówki. Drugą okazją do oszczędności mogłaby być rezygnacja z ozdób na elewacji.

Jak dach wpływa na koszt budowy domu?

Gdy porównujemy koszt budowy domu piętrowego i z poddaszem użytkowym, należy zwrócić uwagę, że jedną z głównych różnic może być koszt dachu. Zasada jest taka, że im bardziej rozrzeźbiona bryła i skomplikowany dach, tym koszt budowy większy. Przykładowo – z dwóch gotowych dachów o zbliżonej powierzchni pokrytych tym samym materiałem 1 m2 dachu czterospadowego jest droższy od dwuspadowego o 15-20%, zależnie od pokrycia. Ma to przełożenie na koszt całego domu.

Koszt wybudowania 1 m2 ściany zewnętrznej jest mniej więcej taki sam jak koszt ciepłej połaci dachowej. W przypadku domu piętrowego możemy pokryć go stropodachem wykończonym papą. Jest to sposób na najtańszy z możliwych dachów. Zatem za piętro pod dachem płaskim zapłacimy mniej niż za poddasze pod spadzistym dachem. Jeśli koszt budowy domu przeliczymy na uzyskaną powierzchnię użytkową, to na poddaszu z niskimi ściankami kolankowymi pod czterospadowym dachem wypadnie to najmniej korzystnie (najdrożej). Ale gdy dom ma dwuspadowy dach o kącie nachylenia około 40° i ścianki kolankowe o wysokości powyżej 1 m2, a więc pozwalające wygodnie korzystać z poddasza, a będziemy go porównywać z domem piętrowym przekrytym dachem czterospadowym o małym kącie nachylenia, może się okazać,że w przeliczeniu na powierzchnię użytkową oba rozwiązania mają porównywalny koszt.

Murator M254a - Nowa historia - wariant I
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator M254a - Nowa historia - wariant I, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>

Porównanie kosztu dachu

Oto porównanie kosztu czterech dachów przykrywających powierzchnię 100 m2 (dom na planie prostokąta o wymiarach 8 x 12,5 m). Dwa z nich to dachy płaskie o małym kącie nachylenia: dach płaski o kącie 4o oraz czterospadowy o kącie 20o. Dwa dachy mają kąt nachylenia 40o, jeden z nich jest dwuspadowy, drugi - czterospadowy. Wraz ze zmianą kształtu i kąta nachylenia zmienia się całkowita powierzchnia połaci.

Dach płaski
Dach płaski

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Dach płaski można pokryć papą termozgrzewalną. To tanie i trwałe rozwiązanie

Dach płaski o kącie nachylenia 3o i powierzchni 100 m2

Papa termozgrzewalna 19 5570 zł

W tym rozwiązaniu trzeba wykonać stropodach, ale za to odpadają koszty więźby dachowej i deskowania połaci.

Dach czterospadowy
Dach płaski czterospadowy

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Dach płaski czterospadowy można pokryć różnymi materiałami

Dach czterospadowy o kącie nachylenia 20o i powierzchni 110 m2

Papa termozgrzewalna 29 145 zł
Blachodachówka 25 405 zł
Blacha płaska 28 895 zł
Dachówka ceramiczna 34 510 zł
Dach dwuspadowy
Dach dwuspadowy

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Dach dwuspadowy o kącie nachylenia 40o

Dach dwuspadowy o kącie nachylenia 40o i powierzchni 130 m2

Papa termozgrzewalna  30 100 zł
Blachodachówka 26 800 zł
Blacha płaska 29 950 zł
Dachówka ceramiczna 36 430 zł
Dach czterospadowy
Dach czterospadowy

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Dach czterospadowy o kącie nachylenia 40o

Dach czterospadowy o kącie nachylenia 40o i powierzchni 130,5 m2

Papa termozgrzewalna 33 147 zł
Blachodachówka 29 200 zł
Blacha płaska 33 190 zł
Dachówka ceramiczna 39 800 zł

Ile trzeba doliczyć pieniędzy na wykończenie wnętrz?

Według orientacyjnych szacunków wykończenie wnętrza domu to wydatek równy iloczynowi powierzchni domu i 1000 zł. Będzie to zrobione w skromnym i oszczędnym standardzie. Ten etap budowy domu obejmuje m.in. położenie tynków i podłóg, malowanie ścian i sufitów, obsadzenie drzwi wewnętrznych, wykonanie balustrad, schodów drewnianych, szaf wnękowych, a także wykończenie kuchni i łazienek (położenie glazury i terakoty oraz zamontowanie urządzeń sanitarnych).

Są materiały tańsze i droższe, jednak nie warto na nich oszczędzać. Jeśli kupimy najtańsze, po jakimś czasie może się okazać, że płytki podłogowe zaczynają się kruszyć, a tanie panele podłogowe – pękać lub się rozwarstwiać. W rezultacie późniejszy remont domu może nas wynieść więcej, niż zaoszczędziliśmy na tańszych materiałach.