Drewniana wiata garażowa: wybieramy projekt
Lepiej, żeby samochód nie stał pod chmurką. Najtańszym rozwiązaniem jest drewniana wiata garażowa. Zobaczmy projekty drewnianych wiat garażowych z kolekcji Muratora.
Żeby szybko i niewielkim kosztem stworzyć zadaszone miejsce postojowe dla samochodu, warto zbudować wiatę garażową. Wykonana w technologii drewnianej wiata samochodowa z dwuspadowym dachem to solidna, a zarazem przyjemna dla oka i funkcjonalna konstrukcja. Jej estetyczny wygląd z pewnością będzie współgrał z otoczeniem.
- Budowa wiaty garażowej bez formalności
Jeśli zamierzamy wybudować wiatę niewymagającą zgody urzędu, musimy dopilnować jej wielkości i konstrukcji, tak żeby nie została uznana za samowolę budowlaną. Wiaty garażowe o powierzchni zabudowy do 50 m2 można wznieść bez żadnych formalności na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny, lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe. Łączna liczba takich wiat nie może przekraczać 2 na każde 1000 m2 powierzchni działki. Pozwolenia na budowę nie wymagają: wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, garaże, wiaty lub przydomowe ganki i oranżerie (ogrody zimowe) o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki (Prawo budowlane art. 29 ust. 1 pkt 2). Ich budowę należy jednak zgłosić (art. 30 ust. 1 pkt 1).
- Konstrukcja drewnianej wiaty garażowej
Drewniana wiata to prosta konstrukcja, najczęściej słupowa. W wersji minimum składa się ze słupów ustawionych w narożnikach oraz w odpowiedniej odległości pod bokach, tak żeby unieść dach. Ściany nie muszą mieć wypełnienia, ale wtedy deszcz i śnieg będzie zacinał pod dach. Wypełnienie ścian poziomo ułożonymi deskami stworzy przytulne pomieszczenie. Wiata nie ma bramy wjazdowej, co zmniejsza jej koszt. Jeśli jest powiększona o pomieszczenie gospodarcze, ono może być zamknięte drzwiami, żeby chronić przechowywane tam sprzęty.
GALERIA: zobacz projekty drewnianych wiat garażowych
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl
Projekt G45aS Wiata garażowa z pomieszczeniem gospodarczym, arch. Ewa Dziewiątkowska. Zadaszona, drewniana wiata, składa się z dwóch wydzielonych pomieszczeń: jedno służy jako miejsce postojowe dla dwóch samochodów, drugie może być miejscem gospodarczym. Zobacz ten projekt
Wiele projektów drewnianych wiat garażowych jest przygotowanych w dwóch wersjach: z dachem dwu- lub jednospadowym. To pozwoli dopasować je do architektury domu mieszkalnego lub innych budynków na działce.
Wykończenie wiaty drewnianej jest tanie. Drewno należy zabezpieczyć impregnatem ochronnym. Dodatkowo można je pomalować dekoracyjną lakierobejcą lub lazurą. Jako pokrycie dachu stosuje się papę, gonty bitumiczne, płyty bitumiczne lub faliste.
Ważne jest dobre przygotowanie miejsca postojowego dla samochodu, które powinno mieć mocną podbudowę. Warstwa wierzchnia może być wykonana jako wylewka betonowa albo jako nawierzchnia z kostki betonowej o odpowiedniej nośności.
G18S - Drewniana wiata garażowa
Autor arch. Małgorzata Cybulska-Marks
- Powierzchnia netto 27,1 m2
- Powierzchnia użytkowa 27,1 m2
- Powierzchnia zabudowy 27,1 m2
- Kubatura (brutto) 112,0 m3
- Garaż/wiata (stanowiska) 0/1
- Wymiary budynku 4,1 x 6,5 m
G44S - Drewniana wiata garażowa
Autor arch. Ewa Dziewiątkowska
- Powierzchnia netto 25,3 m2
- Powierzchnia użytkowa 25,3 m2
- Powierzchnia zabudowy 30,1 m2
- Kubatura (brutto) 109,1 m3
- Garaż/wiata (stanowiska) 0/1
- Wymiary budynku 4,2 x 7,5 m
G44S to niewielka drewniana wiata garażowa, w której można stawiać 1 auto. Jej wymiary to 4,2 x 7,5 m, więc śmiało oprócz samochodu zmieścimy tam narzędzia, rower, czy sprzęt ogrodowy. Wielkość otworu wjazdowego to 260 x 240 cm.
Zobacz więcej szczegółów projektu>>>G44S
G44cS - Wiata garażowa z pomieszczeniem gospodarczym
Autor arch. Ewa Dziewiątkowska
- Powierzchnia netto 38,5 m2
- Powierzchnia użytkowa 38,5 m2
- Powierzchnia zabudowy 42,2 m2
- Kubatura (brutto) 189,5 m3
- Garaż/wiata (stanowiska) 0/1
- Wymiary budynku 4,2 x 11,1 m
Nieco większa drewniana wiata garażowa, obejmująca również pomieszczenie gospodarcze o powierzchni 13 m2. Pod wiatą zmieści się 1 samochód. Znajdzie się tam jeszcze miejsce na inne sprzęty.
Zobacz więcej szczegółów projektu>>>G44cS
G45aS - Wiata garażowa z pomieszczeniem gospodarczym
Autor arch. Ewa Dziewiątkowska
- Powierzchnia netto 73,2 m2
- Powierzchnia użytkowa 73,2 m2
- Powierzchnia zabudowy 81,2 m2
- Kubatura (brutto) 323,5 m3
- Garaż/wiata (stanowiska) 0/2
- Wymiary budynku 11,1 x 7,5 m
Duża wiata garażowa w układzie prostokątnym, szerszym bokiem ustawiona do frontu. Powierzchnia pod wiatą to 48,9 m2. Zmieszczą się tam 2 duże samochody. Szerokość wjazdu wynosi 2,73 lub 2,76 cm, a wysokość 2,4 m. To umożliwia wjeżdżanie nawet większymi samochodami.
Przeczytaj też:
Garaż z wiatą: wybieramy dobry projekt >>>
Obok wiaty znajduje się pomieszczenie gospodarcze o powierzchni 24,3 m2. Wiodą do niego otwory z boku ścian.
Zobacz więcej szczegółów projektu>>> G45aS
G45S - Wiata garażowa z pomieszczeniem gospodarczym
Autor arch. Ewa Dziewiątkowska
- Powierzchnia netto 73,3 m2
- Powierzchnia użytkowa 73,3 m2
- Powierzchnia zabudowy 81,2 m2
- Kubatura (brutto) 323,5 m3
- Garaż/wiata (stanowiska) 0/2
- Wymiary budynku 7,5 x 11,1 m
Duża drewniana wiata garażowa, w której zmieszczą się 2 samochody, ma wjazd usytuowany w szczycie domu. Zaprojektowano pojedynczy otwór wjazdowy o szerokości 512 cm. Wysokość wjazdu to 240 cm. Długość części na samochody wynosi 7,3 m, więc pod wiatą można przechowywać również inne pojazdy, sprzęty lub narzędzia. W głębi wiaty jest jeszcze pomieszczenie gospodarcze o powierzchni 24,3 m2, tak więc wiata z takim dodatkiem może być wykorzystana na wiele sposobów.
Zobacz więcej szczegółów projektu>>>G45S