Ściany trójwarstwowe. Kiedy warto budować ściany z izolacją termiczną i elewacją murowaną?

2016-02-26 14:38

Głównym elementem ścian trójwarstwowych jest warstwa nośna, robiona w identyczny sposób, jak w przypadku ścian dwuwarstwowych. Druga warstwa to ocieplenie grubości od 10 do 15 cm, a rolę trzeciej pełni mur osłonowy grubości 8-12 cm. Może on tworzyć piękną, ceglaną elewację.

Ściana trójwarstwa z elewacją z cegieł silikatowych
Autor: Mariusz Bykowski Choć budowa ścian trójwarstwowych nie jest łatwa, a koszt przewyższa koszt ścian dwuwarstwowych, wciąż mają one wielu zwolenników. Wybierają je głównie te osoby, które marzą o pięknej ceglanej elewacji

W Polsce wciąż dużą wagę przykłada się do trwałości domów. W cenie są więc budynki solidne, o masywnych ścianach, odpornych na wszelkie hipotetyczne kataklizmy i nieubłagany upływ czasu. Najtrwalsze są ściany trójwarstwowe, z elewacją otynkowaną lub nieotynkowaną. One też zagwarantują ci największe bezpieczeństwo pożarowe. W całości można je zrobić z materiałów odpornych na ogień. Nawet, jak do ocieplenia użyjesz styropianu, będzie on obustronnie osłonięty grubą warstwą materiału niepalnego i nie stworzy żadnego niebezpieczeństwa. Ściany trójwarstwowe są też bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Trudniej tu o zawilgocenie materiału termoizolacyjnego oraz naprężenia tynku wywołane zmianami temperatury, powodujące pękanie i odspajanie. Ściany z murowaną warstwą osłonową są również bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne.

Budowa ściany trójwarstwowej

Mur nośny może być wznoszony z betonu komórkowego, ceramiki, silikatów lub keramzytobetonu. Zazwyczaj ma grubość 18-25 cm. Ściana ta jest izolowana przeważnie wełną mineralną lub styropianem. W przypadku wełny mineralnej wykonuje się dodatkowo szczelinę wentylacyjną. Tak nazywa się odstęp między ociepleniem a murem osłonowym. Wynosi on zazwyczaj około 5 cm i musi mieć wloty w dolnej części ściany oraz wyloty na górze. Aby hulający tam wiatr nie uszkodził wełny i nie wywiewał z niej ciepłego powietrza, niezbędna jest folia wiatroizolacyjna, jako powłoka chroniąca ocieplenie. Folii nie trzeba stosować, gdy użyje się wełny fabrycznie powleczonej welonem szklanym.

Izolacyjność termiczna

Zgodnie z przepisami, współczynnik przenikania ciepła U, dla ścian zewnętrznych nie może przekraczać wartości 0,25 W/(m2.K). Już od przyszłego roku wartość ta będzie wynosiła 0,23 W/(m2.K), a od 2021 – 0,2 W/(m2.K). Budując ściany trójwarstwowe łatwo spełnić powyższe wymogi. Można bowiem dobrać taki materiał na ścianę nośną, który ma wysoką izolacyjność cieplną i zwiększyć grubość muru, żeby uzyskać niższy współczynnik U. Izolacyjność przegrody da się także poprawić zwiększając grubość ocieplenia lub stosując do tego materiał o jak najniższym współczynniku lambda.

Ściany trójwarstwowe - jak się je buduje
Elewacja z klinkieru
Autor: Andrzej T. Papliński Materiałem najchętniej stosowanym do budowy ścian osłonowych jest klinkier. Ponieważ ściany takiej się nie tynkuje trzeba ją wymurować bardzo starannie i czysto

Izolacyjność akustyczna

Im cięższy materiał, tym lepsza jest jego izolacyjność akustyczna. Gdy więc zechcesz, aby mur stanowił barierę trudną do pokonania dla dźwięków powstających poza domem, wybierz ścianę trójwarstwową. Dwa masywne mury lepiej odgrodzą cię od hałasu niż mur ocieplony od zewnątrz. Najkorzystniejsza pod tym względem będzie ściana trójwarstwowa z silikatowych bloczków, ocieplona wełną mineralną, z elewacją silikatową lub klinkierową.

Grubość muru

Grube ściany są ciężkie, a więc wymagają solidniejszych fundamentów i szerszych parapetów. Jeśli w domu o określonych wymiarach zewnętrznych zrobi się grube ściany trójwarstwowe, zmniejszy się powierzchnia użytkowa. Jeśli zaś zwiększysz z tego powodu wymiary zewnętrzne budynku, większe będą musiały być i fundamenty, i stropy, i dach. To podnosi koszt budynku.

Trudność murowania ściany

Ściany trójwarstwowe buduje się dłużej niż inne murowane. Wznosi się bowiem dwa mury zamiast jednego. Trudne są też pewne detale – nadproża w ścianie osłonowej, spinanie obu murów, pozostawianie w murze szczeliny wentylacyjnej (gdy do izolacji ma zostać użyta wełna mineralna).

Wykończenie

Materiał elewacyjny to czynnik wpływający na wygląd domu oraz na koszt ścian. Najtańszą i najprostszą opcją jest tutaj zwykła ściana trójwarstwowa wykończona od zewnątrz tynkiem cementowo-wapiennym i pomalowana farbą elewacyjną. Ściana elewacyjna z klinkieru, licówki lub cegieł silikatowych bądź betonowych, nie wymaga tynkowania. Gdy jest zrobiona z dwóch pierwszych materiałów – warto ją pomalować preparatem impregnującym. Zabieg ten będzie konieczny w przypadku cegieł silikatowych i betonowych. Klinkier i cegła licowa są jednak dosyć drogie.