Kubatura budynku - jak obliczyć kubaturę domu

2022-03-25 6:29

Kubatura budynku to wielkość określająca pojemność budynku. Wskazuje, ile metrów sześciennych ma dany dom. Zobacz, do czego jest potrzebna kubatura i jak ją obliczyć.

Kubatura budynku
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl W każdym projektcie domu jest podana jego kubatura. Na zdjęciu: projekt C333o Miarodajny - wariant XIV, który ma kubaturę brutto 715,2 m3; autor projektu arch. Przemysław Biryło,

Kubatura budynku określa wielkość jego bryły, zarówno w wymiarze zewnętrznym (brutto), jak i wewnętrznym (netto). W każdym projekcie domu wśród jego parametrów jest wymieniana kubatura (zwykle brutto), którą oblicza architekt. To jedna z wielkości, którą warto brać pod uwagę, szukając projektu domu dla siebie. Warto porównać powierzchnię całkowitą oraz kubaturę kilku podobnych projektów, które nam się podobają. Jeśli powierzchnia całkowita jest podobna w każdym przypadku, a domy znacznie różnią się kubaturą, to znaczy, że ich wnętrza mają różną wysokość. Warto to dalej sprawdzić, ponieważ pomieszczenia powinny być odpowiednio wysokie względem swojej powierzchni. Pokój duży, ale niski będzie robił niedobre wrażenie.

Dom oszczędny - Projekt EC317/ EC317a

Spis treści

 1. Kiedy jest potrzebna kubatura budynku
 2. Kubatura budynku brutto
 3. Kubatura budynku netto
 4. Jak obliczyć kubaturę budynku

Kiedy jest potrzebna kubatura budynku

Kubatura budynku jest wykorzystywana do obliczenia ilości materiałów potrzebnych do jego wzniesienia, co pozwala stworzyć kosztorys. Kubatury netto używa się, żeby określić parametry instalacji potrzebnej do ogrzania, wentylacji lub klimatyzacji budynku. Na etapie oddawania domu do użytkowania kubatura brutto będzie potrzebna, żeby ustalić wysokość podatku od nieruchomości.

Kubatura budynku brutto

To suma kubatury brutto wszystkich kondygnacji stanowiąca iloczyn powierzchni całkowitej, mierzonej po zewnętrznym obrysie przegród zewnętrznych i wysokości kondygnacji brutto, albo między podłogą na stropie lub warstwą wyrównawczą na gruncie a górną powierzchnią podłogi bądź warstwy osłaniającej izolację cieplną stropu nad najwyższą kondygnacją.

Do kubatury brutto budynku:

a) wlicza się kubaturę:

 • przejść, prześwitów i przejazdów bramowych,
 • poddaszy nieużytkowych,
 • przekrytych części zewnętrznych budynku, takich jak: loggie, podcienia, ganki, krużganki, werandy,
 • balkonów i tarasów obliczaną do wysokości balustrady;

b) nie wlicza się kubatury:

 • ław i stóp fundamentowych,
 • kanałów i studzienek instalacyjnych,
 • studzienek przy oknach piwnicznych,
 • zewnętrznych schodów, ramp i pochylni,
 • gzymsów, daszków i osłon,
 • kominów i attyk ponad płaszczyzną dachu.

Kubatura budynku netto

Kubatura budynku netto jest sumą objętości wszystkich kondygnacji, ale mierzonych osobno. Powstaje w wyniku pomnożenia powierzchni całkowitej poszczególnych kondygnacji przez ich wysokość. Wysokość mierzy się od poziomu wykończonej podłogi do stropu. Kubatura netto obejmuje kondygnacje podziemne i wszystkie piętra. Kubatura netto nie obejmuje grubości murów zewnętrznych, ścian wewnętrznych, stropów. To jest objętość przestrzeni wewnątrz bryły domu, z której będziemy mogli korzystać.

Do kubatury netto:

 • nie wlicza się nieużytkowych poddaszy.

Przeczytaj też: Obliczanie powierzchni na poddaszu: użytkowa a netto >>>

Kubatura budynku
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Wiele projektów domów jest dostępnych w kilku wariantach wielkości, różniących się m.in. kubaturą. Na zdjęciu: projekt domu M230d Zachodzące słońce - wariant IV, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Zobacz projekt >>>
Kubatura budynku
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Na kubaturę netto składa się kubatura wszystkich pomieszczeń, np. salonu. Na zdjęciu: projekt C333o Miarodajny - wariant XIV, arch. Przemysław Biryło Link: Zobacz projekt >>>

Jak obliczyć kubaturę budynku

Zasadniczo kubatura wzniesionego budynku powinna być taka jak podana w projekcie. Często jednak w czasie budowy dokonuje się większych lub mniejszych zmian, które wpływają na wielkość budynku. Bywa, że inwestorzy zwiększają wysokość ścianki kolankowej, więc budynek staje się wyższy. Zastosowanie grubszej izolacji termicznej powiększa bryłę, czyli kubaturę brutto.

Kubaturę podaje się w metrach sześciennych. Do jej obliczenia potrzebne są trzy wymiary: długość, szerokość i wysokość.

Podczas obliczeń kubatury korzysta się z wzorów matematycznych na objętość:

 • prostopadłościanu (a x b x c),
 • sześcianu (a3),
 • ostrosłupa (1/3 pola podstawy x h),
 • graniastosłupa (pole podstawy x h) itp.

Bryłę budynku dobrze jest podzielić na mniejsze bryły, jak najbardziej regularne, których kubaturę można łatwo obliczyć, a potem wszystkie zsumować.

Żeby wyliczyć kubaturę budynku, trzeba dokonać jego pomiarów. Żeby obliczyć kubaturę brutto, trzeba zmierzyć wymiary zewnętrzne budynku, razem z gankiem, podcieniem, tarasem (jeśli ma balustradę) itd.

Przeczytaj też: Jak obliczyć cenę netto brutto na materiały budowlane >>>

Obliczenie kubatury netto jest łatwiejsze. Znając powierzchnię całkowitą brutto, mnoży się ją przez wysokość poszczególnych kondygnacji od podłogi do stropu. Jeśli pomieszczenia w domu lub na poszczególnych kondygnacjach mają różną wysokość, trzeba je zmierzyć, obliczyć ich powierzchnię, a potem pomnożyć ją przez wysokość i całość zsumować.

Kubatura budynku
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl M261K Dopasowany - wariant I, arch. Ewa Dziewiątkowska. Do kubatury brutto wlicza się ganek, a taras lub balkon tylko do wysokości balustrady Link: Zobacz projekt >>>

Przeliczanie jednostek

Pytanie 1 z 10
Działka o powierzchni 8 arów ma:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.