Jak obliczyć cenę netto brutto na materiały i usługi budowlane

2020-08-28 10:57 Anna Kamińska
Zakup okien z usługą
Autor: Marcin Czechowicz Wiele materiałów opłaca się kupować przez wykonawcę wraz z usługą montażu. Do najczęściej kupowanych w ten sposób produktów należą okna, dachy i materiały instalacyjne.

Podajemy najprostszy sposób przeliczania ceny netto na brutto i z brutto na netto. Umiejętność przydatna dla każdego, kto kupuje materiały do budowy, remontu lub analizuje kosztorysy.

Materiały budowlane, instalacyjne i wykończeniowe można kupić z różną stawką VAT, w zależności od formy zakupu. Podstawowa stawka na materiały to 23%, jeśli kupujesz je w sklepie lub od producenta. Natomiast, jeżeli materiał razem z usługą montażu sprzedaje ci wykonawca, stawka wynosi 8% (VAT na usługi budowlane w budownictwie mieszkaniowym jest obniżony do 8%). Łatwo zauważyć, że można zyskać na tym trochę pieniędzy – różnica w stawkach wynosi 15%.

Warto też pamiętać, że kosztorysy zwykle są robione w cenach netto i aby dobrze oszacować koszty trzeba uwzględniać podatek VAT.

Obliczanie ceny brutto

Aby obliczyć cenę brutto, trzeba dodać do ceny netto stawkę VAT. W tym celu trzeba przemnożyć cenę netto przez 1,23 lub 1,08, w zależności od stawki.

Przykład 1:

  • Cena netto 2000 zł
  • Cena brutto z VAT 23%: 2000 zł x 1,23 = 2460 zł
  • Cena brutto z VAT 8%: 2000 zł x 1,08 = 2160 zł

Dla wnikliwych – dokładny rachunek wygląda następująco:

  • Cena brutto = cena netto + 23% ceny netto
  • Cena brutto = 1 x cena netto + 0,23 x cena netto
  • Cena brutto = (1+0,23) x cena netto
  • Cena brutto = 1,23 x cena netto

Obliczanie ceny netto

Aby obliczyć cenę netto, trzeba od ceny brutto odliczyć stawkę VAT – w  tym celu należy podzielić cenę brutto przez 1,23 lub 1,08, w zależności od stawki (działanie odwrotne, niż przy obliczaniu ceny brutto).

Przykład 2:

  • Cena brutto 5000 zł
  • Cena netto po odliczeniu VAT 23%: 5000 zł / 1,23 = 4065 zł
  • Cena netto po odliczeniu VAT 8%: 5000 zł / 1,08 = 4630 zł

Jak obliczyć, ile zyskamy kupując materiał z usługą?

Przykład 3:

  • Kocioł gazowy kosztuje w hurtowni 8000 zł brutto i zawiera 23% VAT
  • Cena netto kotła wynosi 8000 zł / 1,23 = 6504 zł
  • Cena brutto kotła z VAT 8% wynosi = 6504 zł x 1,08 = 7024 zł
  • Różnica w cenie: 8000 zł – 7024 zł = 976 zł

Warto wiedzieć: aby samodzielny zakup był równie korzystny jak zakup przez instalatora, należałoby wynegocjować u sprzedawcy rabat równy co najmniej wysokości różnicy w cenie.

Uwaga

Nie polecamy zakupów w szarej strefie, czyli bez VAT. Po pierwsze jest to nielegalne, po drugie kupując materiały i urządzenia bez rachunku tracisz wszystkie uprawnienia z tytułu rękojmi i gwarancji, a więc możliwość naprawy na gwarancji, wymiany lub zwrotu towaru.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE