Dom z dachem dwuspadowym: wybieramy projekt domu i dachu

2021-07-09 12:23 Hanna Jankowska
Projekt C404 Wielkopolanin
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C404 Wielkopolanin, arch. Karolina Kalitan. Niewątpliwym atutem przestrzeni na poddaszu będą malownicze pasy przeszkleń w sypialniach sięgające do podłogi.

Dom z dachem dwuspadowym to doskonała inwestycja. Jego budowa nie zaskoczy trudnościami i kosztami. Zapewni najwięcej miejsca na poddaszu. Zanim wybierzesz projekt domu z dachem dwuspadowym, sprawdź, jak taki dom wykończyć i jak urządzić poddasze.

Domy z dachem dwuspadowym są najpopularniejsze. Żaden cieśla nie powinien mieć kłopotu z budową konstrukcji takiego dachu. Oszczędność i prostota dachu dwuspadowego sprawiają, że jest on najczęściej wybierany do tradycyjnej architektury domu, jak i jest również lubianym elementem nowoczesnej architektury, powściągliwej w korzystaniu z ozdób i detali.

GALERIA: projekty nowoczesnych domów z dachem dwuspadowym

Dom z dachem dwuspadowy - tradycyjny i nowoczesny

Dom z dachem dwuspadowym to dobry projekt domu dla inwestorów lubiących tradycyjną bryłę budynku. Taki dom zachowując wierność sprawdzonym proporcjom, może bezpiecznie nawiązać do znanej od dawna architektury.

Projekt domu z dwuspadowym dachem jest również dobrym punktem wyjścia do nowoczesnych modyfikacji tej formy. Modne są piętrowe domy przykryte łagodnie nachylonym dwuspadowym dachem z okapami znacznie wysuniętymi poza obrys szczytowych ścian budynku. Na topie są też domy z dwuspadowymi dachami pozbawionymi okapów.

Dach dwuspadowy: z drugą kondygnacją zaznaczoną innym materiałem
Autor: Andrzej Szandomirski Dach dwuspadowy jest znany od pokoleń, ceniony zarówno w architekturze tradycyjnej, jak i w nowoczesnych domach,w których dach dwuspadowy ma znacznie wysunięty okap. Jest stosunkowo łatwy w budowie i niezbyt kosztowny w wykonaniu. Zobacz galerię zdjęć domów z dachami dwuspadowymi, ktore Cię zainspirują. Na topie są obecnie dachy dwuspadowe bez okapów kryjące nowoczesne domy.

Dom z dachem dwuspadowym: jak urozmaicić wygląd dachu?

Wygląd dachu dwuspadowego zmienia się w zależności od ustawienia domu na działce. Dach będzie można podziwiać w całej okazałości, gdy dom stanie kalenicą do drogi. Front z dużą połacią dachu zwykle jednak jest zbyt monotonny, dlatego najczęściej rozbija się jego płaszczyznę zadaszeniem centralnie usytuowanego ganku, ryzalitu czy facjaty.

Gdy dom ustawiony będzie szczytem do ulicy, płaszczyzny połaci i pokrycie będą mniej widoczne. Na pierwszym planie znajdą się elementy szczytu – wiązanie, podbitki, szczytowa ściana poddasza – które będą wymagały więcej uwagi i starannego wykończenia. Często w ścianie szczytowej umieszcza się balkon.

Dach dwuspadowy pozwala też lepiej zagospodarować przestrzeń na działce. W bryłę domu łatwo wbudować garaż, a wysuwając okapy poza obrys bryły, zapewnić zadaszenie wejściu, tarasowi czy też stworzyć przestrzeń na przechowywanie drewna kominkowego lub sprzętu sportowego. 

Dom z dachem dwuspadowym: ile miejsca na poddaszu?

Dach dwuspadowy jest bardzo ekonomiczny pod względem ilości miejsca na poddaszu, ponieważ przestrzenie pod skosami biegną jedynie wzdłuż dwóch przeciwległych boków domu. Pozostałe dwa boki zamknięte są pionowymi ścianami szczytowymi, przy których poddasze osiąga pełnowartościową wysokość (powyżej 1,90 m). Funkcjonalność przestrzeni zależy też od ścianki kolankowej – im jest wyższa, tym więcej miejsca na poddaszu.

Kształt pomieszczeń zależy od sposobu podziału całej przestrzeni poddasza. Zazwyczaj jedna ściana – ta, do której schodzi połać dachu – jest niższa. Ściany przylegające do niej są wyższe, ale częściowo ścięte połacią. Ściany dzielące pomieszczenia w najwyższej części poddasza mają pełną wysokość.

Dach dwuspadowy: z podwieszonym tarasem
Autor: Andrzej Szandomirski Modne są dziś piętrowe domy o łagodnie nachylonym dwuspadowym dachu z okapami wyraźnie wysuniętymi poz obrys szczytowych ścian domu.

Dom z dachem dwuspadowym: jak oświetlić poddasze?

Najprostszy sposób oświetlenia poddasza to okna w ścianie szczytowej. W małym domu, gdzie każde pomieszczenie ma „dostęp” do ściany szczytowej, okna elewacyjne mogą być jedynym źródłem światła.

W większych budynkach okna w ścianach szczytowych trzeba uzupełnić tymi zamontowanymi w dachu: oknami połaciowymi, które wprawdzie przerywają ciągłość pokrycia, ale nie zmieniają kształtu dachu, lub lukarnami, które rozrzeźbiają i urozmaicają prosty kształt zadaszenia. Okno połaciowe daje więcej światła niż pionowe.

Nowoczesne domy z dachami dwuspadowymi 

Popularność domów z dachami dwuspadowymi może wynikać z tego, że w wielu regionach kraju narzuca się obowiązek budowy domu z dachem spadzistym. Dużą rolę odgrywa też zdroworozsądkowe podejście inwestorów, bo dwuspadowość dachu pozwala na ekonomiczne wykorzystanie poddasza.

Z Kolekcji Muratora wybraliśmy kilka różniących się architektonicznie i funkcjonalnie projektów domów. To, co je łączy, to nowoczesność (różnie rozumiana) i najczęściej narzucany przez regulacje prawne kąt nachylenia połaci – od 35° do 40°.

Projekt domu z dachem dwuspadowym w towarzystwie dachu płaskiego

Projekt: M260G1 Cenny (etap II); autorka: architekt Ewa Dziewiątkowska

 • powierzchnia użytkowa: 117,0 m²
 • powierzchnia zabudowy: 131,7 m²
 • wymiary działki: 21,00 x 17,4 m
 • kąt nachylenia dachu: 40°

Żeby architekturę przeciągnąć na stronę nowoczesności, wystarczyło dostawienie do mieszkalnej części bryły z dwuspadowym dachem garażu z dachem płaskim. Dużą rolę odegrało też zestawienie i rozmieszczenie materiałów wykończeniowych. Ich różnorodności (klinkier, panele drewnopodobne, tynk mozaikowy) towarzyszą proste geometryczne układy. Kolorowe pasy grafitowe lub ceglane bywają poziome lub pionowe, ale zawsze stanowią tło przeszkleń. Przez taką pasiastą różnorodność mały dom (117 m² powierzchni użytkowej) sprawia wrażenie większego.

Projekt M260G1 Cenny (etap II)
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M260G1 Cenny (etap II), arch. Ewa Dziewiątkowska. Autorka projektu znalazła optymalne miejsce na panele fotowoltaiczne – takie, które pozwala dobrze wpisać je w kompozycję Link: Sprawdź projekt >>>

Na stosunkowo niedużym poddaszu (51,5 m2 powierzchni użytkowej) są trzy sypialnie (9,4- 10,6 m²), które dzięki pionowym ścianom szczytowym i kątowi nachylenia połaci – 40º – nie nastręczają problemów aranżacyjnych. Są tu wspólna garderoba i duża łazienka (7,5 m²), która w przemyślany sposób została połączona z pralnią.

Przeczytaj więcej o projekcie M260G1 Cenny (etap II) >>>

Projekt M260G1 Cenny (etap II)
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M260G1 Cenny (etap II), arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>

Projekt domu z dachem dwuspadowym bez okapu

Projekt: HK10 HomeKONCEPT-10; autor: HomeKONCEPT

 • powierzchnia użytkowa: 193,8 m²
 • powierzchnia zabudowy: 177,6 m²
 • wymiary działki: 18,35 x 25,20 m
 • kąt nachylenia dachu: 37°

Rezygnacja z tego, bądź co bądź, praktycznego rozwiązania ma inne praktyczne konsekwencje. Wprawdzie nie mamy okapu, który chroni przed słońcem i deszczem, ale możemy mieć za to bardzo wygodne poddasze, bo bez szkody dla proporcji bryły ścianka kolankowa może być wysoka i przez to zdecydowanie zwiększyć powierzchnię użytkową poddasza. W przedstawionym projekcie ma ona aż 140 cm.

Projekt domu HK10 HomeKONCEPT
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt HK10 HomeKONCEPT-10, autor HomeKONCEPT. Nowoczesny dom z poddaszem użytkowym i dwustanowiskowym garażem Link: Sprawdź projekt >>>

Dzięki takiej ściance i kątowi nachylenia dachu 37° udało się stworzyć przestronne poddasze o stosunkowo niedużej różnicy powierzchni netto (126,1 m²) i użytkowej (104,8 m²). Dzięki temu możliwe było zaprojektowanie trzech dużych sypialni (o powierzchniach użytkowych od 19,3 m² do 24,5 m²), dwóch dużych łazienek (10,1 oraz 7,3 m²) oraz dwóch wygodnych garderób. Jak przystało na nowoczesne poddasze, wnętrza są doskonale doświetlone przez okna dachowe. Jednak nie zrezygnowano także z zagwarantowania domownikom tradycyjnych widoków – pozwalają na nie standardowe tarasowe okna w dwóch sypialniach i wysokie okna kolankowe w trzeciej.

Projekt domu HK10 HomeKONCEPT
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt HK10 HomeKONCEPT-10, autor HomeKONCEPT. Na parterze znajduje się przestronna strefa dzienna: kuchnia z jadalnią, salon oraz gabinet, na poddaszu trzy sypialnie

Ścianka kolankowa jest tak wysoka, że aby poprawić proporcje bryły, nie wystarczyło samo odjęcie okapu – dodatkowo obniża ją ciemny pas elewacji, którym zaznaczono dolną kondygnację. Pewną rolę w poprawieniu proporcji ma także okno kolankowe, które – przecinając połać i ścianę – zaciera między nimi granice. Także wyeksponowanie orynnowania (o nowoczesnym kwadratowym przekroju), które dzieli niemal na pół frontową i ogrodową elewację, nie jest bez znaczenia. Podobnie jak, dobrze komponujące się z nim, bardzo wąskie pionowe przeszklenia.

Przeczytaj więcej o projekcie HK10 HomeKONCEPT-10 >>>

Projekt domu HK10 HomeKONCEPT
Autor: projekty.muratordom.pl Projekt HK10 HomeKONCEPT-10, autor HomeKONCEPT. Dach nie ma okapu, ale za to dom ma bardzo wygodne poddasze, bo bez szkody dla proporcji bryły ścianka kolankowa może być wysoka co zdecydowanie zwiększa powierzchnię użytkową Link: Sprawdź projekt >>>

Projekt domu z dachem dwuspadowym: połączenie tradycji z nowoczesnością

Projekt: GL1367 Samba XIV; autor Studio Atrium, architekci Piotr Godlewski, Krzysztof Lelek 

 • powierzchnia użytkowa: 116,8 m²
 • powierzchnia zabudowy: 199,8 m²
 • wymiary działki: 23,20 x 25,40 m
 • kąt nachylenia dachu: 40°

Granica między tym, co odwołuje się do tradycji, a nowoczesnością dzieli ten dom wyraźnie między dwie kondygnacje. Poddasze jest jak wspomnienie z przeszłości – dach ma okap, tradycyjne orynnowanie, nawet szczyt domu został wykończony drewnem. Jedynie okna dachowe przy płaskim pokryciu dachu przypominają o teraźniejszości.

Z poddaszem wyraźnie kontrastuje (formą i barwą) dolna kondygnacja – całkowicie nowoczesna. Decydujące znaczenie mają tu białe ramy okalające bryłę od frontu (także garaż z dachem płaskim). Okalają również narożny taras z tyłu i boku domu. Kompozycyjną kropką nad i jest usytuowane między tymi ramami narożne okno.

GL1367 Samba XIV
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt GL1367 Samba XIV, autor Studio Atrium, architekci Piotr Godlewski, Krzysztof Lelek. Nawet bryła garażu z dachem płaskim została ujęta w nowoczesną ramę, która sprawia, że architektura mimo wyraźnych nawiązań do przeszłości jest na wskroś nowoczesna Link: Sprawdź projekt >>>

Tak kontrastowe zestawienie wydobywa charakter odległych czasowo rozwiązań i, paradoksalnie, przez zdecydowane odwołanie do tradycji staje się bardzo nowoczesne.

Pod dwuspadowym dachem na powierzchni użytkowej 52,6 m² wygospodarowano miejsce na trzy pokoje od 10,2 do 14,5 m.

Przeczytaj więcej o projekcie GL1367 Samba XIV >>>

Projekt GL1367 Samba XIV
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt GL1367 Samba XIV, autor Studio Atrium, architekci Piotr Godlewski, Krzysztof Lelek. Nowoczesna rama okala narożny taras i optycznie powiększa dom Link: Sprawdź projekt >>>
Projekty domów

Odkryj najpopularniejsze Kolekcje projektów gotowych domów z oferty Murator PROJEKTY. Zobacz walory projektów tego typu i przekonaj się, że małe jest nie tylko piękne, ale także komfortowe i ekonomiczne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE