Garaż w bryle domu - jaka wielkość? Garaż mały, średni czy duży

2022-05-23 12:14
Brama garażowa Hormann
Autor: Hörmann Garaż wkomponowany w bryłę domu jest wygodnym i praktycznym rozwiązaniem

Garaż w bryle domu to praktyczne rozwiązanie, zapewnia dostęp do auta z wnętrza domu. Jaka powinna być wielkość garażu w bryle domu, aby był wygodny w codziennym użytkowaniu? Pod lupę wzięliśmy wymiary garażu wkomponowanego w bryłę domu.

Minimalne wymiary garażu w bryle domu jednorodzinnego są określone w Warunkach technicznych. Czy garaż o takich wymiarach gwarantuje wygodę użytkowania? Niekoniecznie, o czym świadczą rzędy samochodów stojące na ulicach przed domami niektórych podmiejskich osiedli, gdy tymczasem w garażach dumnie parkują tylko rowery i kosiarki. Są to najczęściej domy szeregowe zbudowane przez deweloperów kilka lat temu według przepisów obowiązujących do końca 2018 r. I chociaż po nowelizacji przepisów minimalne wymiary garażu, nieco się zwiększyły, to jednak nadal trudno garaż o takich parametrach nazwać komfortowym.

Przeczytaj też: Warunki techniczne dla garaży w bryle domu

Nowoczesna brama garażowa

Ile miejsca potrzeba w garażu

 • Wielkość samochodu

Inne wymagania względem garażu będą mieli posiadacze średniego kompaktowego samochodu, a inne dużego SUV-a albo siedmioosobowego samochodu rodzinnego. Jeszcze więcej miejsca będą potrzebować właściciele niektórych VAN-ów. Średni samochód kompaktowy ma długość około 430 cm, a szerokość mniej więcej 180 cm. Nieco dłuższe, o 10-15 cm, są popularne niewielkie SUV-y. Większe samochody tego typu mogą mieć aż 480 cm, czyli są o 40 cm dłuższe od kompaktowego „średniaka”. Są też szersze – mniej więcej o 10 cm, a z rozłożonymi lusterkami niektóre mają szerokość nawet ponad 205 cm. Zmieszczenie tak dużego samochodu w garażu o minimalnej długości jest nie lada wyzwaniem, a trzeba też pamiętać o zapewnieniu dostępu do bramy garażowej, którą najczęściej montuje się od wewnętrznej strony otworu bramnego.

Zwróćmy też uwagę na ustawienie bramy. Z reguły przy szerszych garażach lepszym rozwiązaniem ze względów funkcjonalnych jest umieszczenie jej niesymetrycznie względem wnętrza, co pozwala „przytulić się” samochodem do jednej ściany i zyskać możliwość szerszego przejścia przy drugiej. Oczywiście pasażer musi wtedy wysiąść z samochodu przed wjazdem do garażu. Odległość od tylnego zderzaka samochodu do bramy nie powinna być mniejsza niż 60 cm. Takie odsunięcie samochodu od ściany garażu (60 cm) pozwoli też na przejście i możliwość obejścia pojazdu. W garażu o długości 5 m nie zmieści się także większość VAN-ów, są one też znacznie szersze, bo nawet bez rozłożonych lusterek mają szerokość powyżej 2 m.

  Garaż w domu
  Autor: Piotr Mastalerz Warto na etapie projektu ustalić wielkość i wymiary garażu w bryle domu , tak aby był on funkcjonalny i komfortowy w codziennym użytkowaniu
  • Miejsce na rowery w garażu

  Garaż w bryle domu to często miejsce, gdzie przechowuje się rowery. Duży męski rower może mieć nawet 180 cm długości i jeśli dodatkowo jest wyposażony w szeroką kierownicę (80 cm), to zajmuje powierzchnię mniej więcej 1,5 m2. Jeżeli chcielibyśmy postawić obok siebie 4 rowery, to przyda nam się powierzchnia wielkości minimum 3,8 m² – najlepiej w kształcie prostokąta o wymiarach 180 x 210 cm. Można też stawiać rowery pod skosem lub jeden za drugim wzdłuż ściany garażu. Warto przy tym pamiętać, że potrzebujemy wtedy nieco więcej miejsca na przejście i że najłatwiej ustawia się rowery, stojąc po ich lewej stronie. W garażu należy też przewidzieć miejsce na bagażnik rowerowy.

  • Miejsce na przechowywanie w garażu

  Obowiązek segregowania śmieci i dość rzadki odbiór niektórych frakcji powodują, że właściciele garaży w bryle domu wykorzystują je jako domowe sortownie, przechowując tam częściowo napełnione worki na odpady. To również zabiera cenne 1-2 m². W garażu przyda się też metalowy regał magazynowy. Jego wymiary to najczęściej około 90 x 55 cm. Aby zapewnić dostęp do półek, należy przeznaczyć na to mniej więcej 60-70 cm. Razem zabiera to kolejne 1-1,5 m² . Garaż służy też często jako przechowalnia narzędzi ogrodniczych. Pomysłów na zagospodarowanie tego miejsca może być zresztą dużo więcej. Dlatego przed podjęciem decyzji o rodzaju i wielkości garażu każdy powinien się zastanowić, jakie sprzęty i pojazdy zamierza tam trzymać.

  Garaż w domu
  Autor: Małgorzata Góra Ulokowanie garażu w bryle domu to duża wygoda - mamy zapewniony dostęp do auta bez konieczności wychodzenia z domu

  Wymiary garażu w bryle domu a zapisy w przepisach

  Przepisy zawarte w Warunkach technicznych określają wymiary minimalne, jakie musi mieć miejsce postojowe. Nie może być ono mniejsze niż 2,5 m szerokości x 5 m długości, a jego odległość od ścian bocznych pomieszczenia musi wynosić co najmniej 30 cm (od słupa 10 cm). Wynika z tego, że minimalne wymiary wewnętrzne garażu wynoszą 3,1 x 5 m dla garażu na jeden samochód (jednostanowiskowego) i 5,6 x 5 m dla garażu na dwa samochody (garaż dwustanowiskowy).

  Po wjechaniu do garażu jednostanowiskowego o minimalnych wymiarach niewielkim kompaktowym samochodem (klasy VW Golf) do bocznych ścian pozostaje około 65 cm. Jeśli długość garażu wynosi tylko 5 m, to żeby zamknąć wrota garażowe, trzeba podjechać prawie do samej ściany. Zaparkowanie dużego SUV-a w praktyce może się okazać niewykonalne, gdyż po dociśnięciu zderzaka do ściany pozostanie tylko 20 cm między tyłem samochodu a bramą. Nie ma też mowy o zmieszczeniu dodatkowych sprzętów. Taki garaż w bryle domu może więc nie spełniać oczekiwanej funkcji.

  Nie przegap: Najładniejsze małe domy parterowe z garażem w bryle >>>

  Na szczęście w projektach gotowych przeznaczonych dla indywidualnych inwestorów raczej nie proponuje się garaży w bryle domu o wymiarach minimalnych. Trzeba natomiast uważnie sprawdzać wymiary garaży w segmentach i szeregówkach oferowanych przez deweloperów maksymalizujących zyski z powierzchni i pamiętać, że zgodność z przepisami nie zawsze jest równoznaczna z wygodą.

  Garaż w domu
  Autor: Marcin Czechowicz Garaż w bryle domu może być ciekawym, nowoczesnym rozwiązaniem

  Jaka wielkość garażu w bryle domu

  Znając minimalne wymiary liniowe, możemy obliczyć minimalną powierzchnię, jaką musi zająć garaż. Minimalna wielkość garażu wynosi odpowiednio:

  • 15,5 m² - garaż na jeden samochód
  • 28 m² - garaż na dwa samochody

  Wiedza ta pozwoli nam szybciej i łatwiej zorientować się, co zmieścimy w garażu, zwłaszcza że dane o powierzchni pomieszczeń projektów gotowych są ogólnie dostępne w sieci. Już pobieżna analiza projektów gotowych pokazuje, że architekci, myśląc o wygodzie użytkowników, zazwyczaj zwiększają wymiary, a co za tym idzie powierzchnię garaży, ponad wymagane minimum.

  Mały garaż w bryle domu

  Garaż jednostanowiskowy

  powierzchnia 16,8 m²

  Garaż dwustanowiskowy 

  powierzchnia 31,7 m²

  Nawet najmniejsze domy, np. projektowane na wąską działkę, mają garaże o kilkanaście centymetrów większe niż wymiary minimalne z przepisów. Taki jest projekt M225 Światła miasta (arch. Ewa Dziewiątkowska). Szerokość garażu wynosi 3,14 m, długość 5,25 m, a do zagospodarowania na małą półeczkę jest tylko wąska wnęka na końcu pomieszczenia. Powierzchnia jest wystarczająca, jednak jeśli autem przyjeżdża do domu więcej niż jedna osoba, lepiej, żeby pasażerowie wysiedli z samochodu przed wjazdem do garażu. W garażu na dwa samochody zaprojektowanym w bryle niewielkiego domku zaparkowane są średni i mały samochód. To projekt EC379 Nieporównywalny (arch. Grzegorz Kaliciak), gdzie długość garażu wynosi 5,66 m (to o 66 cm więcej od minimum), a szerokość 5,6 m (wartość minimalna). Jeśli samochody tu wrysowane zostałyby zamienione na dwa większe, garaż byłby nieco ciasny.
  Garaż w bryle domu
  Autor: archiwum Wymiary garażu w bryle domu - mały garaż jedno- i dwustanowiskowy

  Średni garaż w bryle domu

  Garaż jednostanowiskowy

  powierzchnia 20,9 m²

  Garaż dwustanowiskowy

  powierzchnia 33,8 m²

  W projektach niewielkich domów najczęściej spotyka się garaże jednostanowiskowe mające powierzchnię 20-21 m². Taki jest projekt M148 Leszczynowa aleja (arch. Ewa Dziewiątkowska). Jego garaż ma długość 6,56 m i szerokość 3,28 m. Po wstawieniu popularnego średniego SUV-a możliwe jest w nim ustawienie półek i roweru, nawet jeśli – tak jak to jest w tym projekcie – fragment garażu ma obniżoną wysokość, gdyż w jego światło „wchodzi” górny bieg schodów na piętro domu. Wygodny dostęp do urządzeń jest jednak dopiero po wyjechaniu z garażu samochodem. Projekt M189 Magiczny świat (arch. Ewa Dziewiątkowska) to przykład domu z wystarczająco wygodnym garażem dwustanowiskowym. Jego długość – 5,98 m – pozwoli nawet na wstawienie samochodu dla dużej rodziny, a szerokość – 5,76 m – umożliwi dostawienie jeszcze średniego auta kompaktowego. Wprawdzie między bokami samochodów a ścianami zostanie niewiele ponad 60 cm, ale na szczytowej ścianie zmieści się jeszcze rower (lub regał).
  Wymiary garażu w bryle domu
  Autor: archiwum Wymiary garażu w bryle domu - średni garaż jedno- i dwustanowiskowy

  Duży garaż w bryle domu

  Garaż jednostanowiskowy

  powierzchnia 23,3 m²

  Garaż dwustanowiskowy

  powierzchnia 46,9 m²

  W dużym jednostanowiskowym garażu, takim jak w projekcie M221 Na miarę czasów (arch. Ewa Dziewiątkowska), swobodnie zmieszczą się ogromny samochód rodzinny, rower oraz półki. Garaż ma 5,95 x 3,96 m. Wjazd i rozplanowanie garażu ułatwia szeroki, niesymetrycznie usytuowany otwór bramny. Jeszcze wygodniej będzie, jeśli w garażu zaparkuje SUV o średnich wymiarach. Gdy zależy nam na dużym garażu na dwa samochody, szukajmy wśród takich o pow. 38-40 m² lub więcej. Taki jest np. garaż w projekcie M247 Dobry pomysł (arch. Katarzyna Słupeczańska). Ma długość 7,09 i szerokość 5,76 m. Po wstawieniu dużego rodzinnego samochodu oraz typowego średniaka na końcu zmieszczą się jeszcze kilka rowerów (lub motocykl), miniwarsztat albo regał.
  Wymiary garażu w bryle domu
  Autor: archiwum Wymiary garażu w bryle domu - duży garaż jedno- i dwustanowiskowy

  Wygodny wjazd do garażu w bryle domu

  Przepisowa wysokość garażu w bryle domu mierzona w świetle konstrukcji nie może być niższa niż 2,20 m (2 m do spodu instalacji), jednak wysokość garaży wbudowanych w bryłę domu jest przeważnie taka sama jak pomieszczeń na parterze lub trochę od nich mniejsza, gdy nad pomieszczeniem znajduje się dach lub taras. Umożliwia to wstawienie bramy nieco większej od wymaganego przepisami minimum, według którego wrota garażowe muszą mieć co najmniej 2,3 m szerokości i 2 m wysokości w świetle. Z reguły otwory bramne w projektach gotowych są sporo szersze i wyższe. Mają szerokość 2,4, 2,5 m lub jeszcze więcej, a w przypadku garaży na dwa samochody – ponad 5 m.

  Przeczytaj też:  Wymiary bram garażowych. Jak dobrać szerokość i wysokość bramy?

  Przed budową warto sprawdzić, czy do otworu pasuje wybrana brama garażowa i w razie gdyby było inaczej, przeprojektować otwór. Trzeba też ustalić, czy odległość otworu od ścian bocznych garażu umożliwi zamontowanie ościeżnicy i zamocowanie prowadnic na wewnętrznych ścianach garażu. Nawet w najmniejszych garażach o szerokości 3,1 m i to z dużym otworem 2,5 m, usytuowanym osiowo, nie powinno być z tym problemu, bo do boków pozostaje jeszcze 30 cm wolnej ściany.

  Zobacz też: 

  Galeria: projekty domów parterowych z garażem

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  Nasi Partnerzy polecają
  Pozostałe podkategorie