Warunki techniczne dla garaży w domach. Minimalne wymiary garaży, czy można wybudować garaż przy granicy działki?

2019-09-26 10:21

Jakie powinny być wymiary garażu jednostanowiskowego, a jakie dwustanowiskowego? Sprawdzamy nowe warunki techniczne i wyjaśniamy, jak zmienią się warunki techniczne dla garaży.

warunki techniczne 2018 dla garaży
Autor: Andrzej Szandomirski Warunki techniczne dotyczą zarówno garaży wolno stojących, jak i wbudowanych w bryłę domu

Jeśli chcemy po 8 grudnia 2018 r. wystąpić o pozwolenie na budowę albo zgłosić budowę domu z wbudowanym garażem bądź samego garażu wolno stojącego, to musimy dostosować wymiary garażu do obowiązujących od tego dnia wymagań rozporządzenia o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Nowe warunki techniczne - jaką szerokość musi mieć garaż

Od 9 grudnia 2018 r. obowiązują nas poniższe wymiary garażu:

  • miejsce postojowe dla samochodu osobowego nie może być mniejsze niż 2,5 x 5 m, a w wypadku samochodów użytkowanych przez osoby niepełnosprawne 3,6 x 5 m (§ 21 ust. 1 pkt 1 i 2 warunków technicznych);
  • odległość między dłuższą krawędzią stanowiska a ścianą musi wynosić co najmniej 0,3 m, natomiast gdy w garażu wielostanowiskowym są słupy, to między tą krawędzią a słupem musi być co najmniej 0,1 m i jednocześnie musi być zapewnione swobodne otwarcie drzwi samochodu (§ 104 ust. 3 warunków technicznych);
  • stanowiska postojowe w garażu przeznaczone dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne, zawsze powinny mieć zapewniony dojazd na wózku inwalidzkim z drogi manewrowej do drzwi samochodu co najmniej z jednej strony, o szerokości nie mniejszej niż 1,2 m (§ 104 ust. 4 warunków technicznych).

Z powyższych regulacji wynika, że nowa minimalna wewnętrzna szerokość garażu dla jednego samochodu wynosi 3,1 m (2,5 + 2 x 0,3). W wypadku garażu dwustanowiskowego będzie to 5,6 m (2 x 2,5 + 2 x 0,3).

Nie przegap!

Galeria: zobacz projekty garaży i wiat garażowych

Warunki techniczne dla garaży sprzed 9 grudnia - problemy z interpretacją

Przed 9 grudnia 2018 r. stanowiska postojowe w garażu musiały mieć szerokość stanowiska postojowego nie mniejszą niż 2,3 m, przy czym konieczne było zachowanie co najmniej 0,5 m odległości między bokiem samochodu a ścianą garażu. Minimalna szerokość garażu zależała więc od rozmiarów samochodu, na który był przeznaczony.

Warto zwrócić uwagę, że zmieniając przepisy, ustawodawca dopuścił się pewnej nieścisłości:

  • od 1 stycznia 2018 r. wprowadził przepis, zgodnie z którym minimalne wymiary stanowisk postojowych dla samochodów osobowych to szerokość 2,5 m i długość 5 m (§ 21 ust. 1 warunków technicznych),
  • pozostawił natomiast do 9 grudnia 2018 r. przepis, który stanowi, że szerokość stanowiska postojowego w garażu może wynosić 2,3 m (§ 104 ust. 3 warunków technicznych).

Inwestorzy mogą więc nie wiedzieć, która regulacja w tym okresie - od 1 stycznia do 9 grudnia 2018 r. - ich obowiązuje. W takiej sytuacji przyjmuje się, że wątpliwości co do treści normy prawnej są rozstrzygane na korzyść strony (zgodnie z art. 7a § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego). Dlatego do 9 grudnia 2018 r. dopuszczalna jest szerokość stanowiska postojowego dla samochodu określona w § 104 ust. 3 warunków technicznych, czyli 2,3 m.

Sprawdź też:

Nowe warunki techniczne dla garaży - gdzie można postawić garaż

Dla garaży wolno stojących obowiązują w tym zakresie takie same zasady jak dla innych budynków (określone w znowelizowanym od dnia 1 stycznia 2018 r. § 12 warunków technicznych).

Konieczne jest zatem zachowanie odległości 4 m (gdy w ścianie zwróconej ku granicy są okna lub drzwi) albo 3 m (kiedy nie ma w niej okien ani drzwi) od granicy działki. Od tej zasady jest jednak kilka wyjątków:

  • można postawić garaż w granicy działki lub co najmniej 1,5 m od niej, jeśli pozwala na to plan miejscowy;
  • można „dostawić” garaż do budynku sąsiada wybudowanego w granicy działki.

Ponadto w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej jeszcze w dwóch sytuacjach wolno postawić garaż w granicy działki lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od niej:

  • gdy działka ma nie więcej niż 16 m szerokości,
  • jeśli długość garażu nie przekracza 6,5 m (wymiar wzdłuż granicy), a wysokość garażu jest nie większa niż 3 m.

Sprawdź też:

Warunki techniczne a wyposażenie garażu

Posadzka w garażu powinna mieć spadki do wewnętrznego lub zewnętrznego wpustu kanalizacyjnego, ale w zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej i rekreacji indywidualnej dopuszcza się spadek posadzki skierowany bezpośrednio na nieutwardzony teren działki (§ 107 ust. 1 warunków technicznych).

Ponadto garaż przy domu jednorodzinnym powinien (zgodnie z § 102 warunków technicznych) mieć:

  • wysokość w świetle konstrukcji co najmniej 2,2 m i do spodu przewodów i urządzeń instalacyjnych 2 m (jeżeli takie w nim występują);
  • wjazd lub wrota garażowe co najmniej o szerokości 2,3 m i wysokości 2 m w świetle;
  • elektryczną instalację oświetleniową.

Sprawdź też: Z czego zrobić podjazd do garażu >>>

Konieczne jest także zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza:

  • w nieogrzewanych garażach co najmniej naturalnej, przez przewietrzanie otworami wentylacyjnymi umieszczonymi w ścianach przeciwległych lub bocznych bądź we wrotach garażowych, o łącznej powierzchni netto otworów wentylacyjnych nie mniejszej niż 0,04 m2 na każde wydzielone przegrodami budowlanymi stanowisko postojowe;

Sprawdź też: Czy ogrzewanie garażu jest potrzebne? Wyjaśniamy >>>

  • w garażach ogrzewanych co najmniej grawitacyjnej zapewniającej 1,5-krotną wymianę powietrza na godzinę;
  • w garażach, w których poziom podłogi znajdzie się poniżej poziomu terenu i jednocześnie przeznaczonych do parkowania samochodów zasilanych gazem propan-butan, mechanicznej sterowanej czujkami niedopuszczalnego poziomu stężenia tego gazu.

Polecamy:

POZWOLENIE na budowę: jak prawidłowo wypełnić WNIOSEK >>>

Nowoczesna brama garażowa