Garaż blaszany. Wybieramy lekki garaż z blachy

2018-07-01 21:07

Nie bójmy sie garaży blaszanych, bo mogą one wyglądać solidnie i estetycznie. Lekki i tani garaż z blachy może świetnie pełnić funkcję pomieszczenia na samochód oraz związane z jego użytkowaniem akcesoria. Prosta konstrukcja garaży blaszanych może przydać się także podczas budowy domu. Można w nim składować materiały budowlane i narzędzia. 

Garaż z blachy stalowej
Autor: materiały prasowe Robstal Garaż z blachy stalowej to niewielki koszt, a duża wygoda. Jeśli zamówimy model z blachy pokrytej powłoką akrylową zyskamy estetyczne rozwiązanie.

Garaż blaszany jest prosty w montażu, lekki i szybki do postawienia. W razie konieczności nie będzie też problemu z jego rozebraniem. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając garaż blaszany.

Jaką konstrukcję ma garaż blaszany?

Garaż blaszany ma konstrukcję nośną słupową i konstrukcję dachu wykonaną ze stalowych kątowników zimno-giętych skręcanych na śruby. Elementy te zwykle są zabezpieczone farbą proszkową. Jeśli tylko podkładową, to po montażu należy je pomalować. Wypełnienie ścian garażu stanowią arkusze stalowej blachy trapezowej o grubości 0,5-0,7 mm łączone na nity. Dach garażu blaszanego może być jedno- lub dwuspadowy. Jest on również wykonany z blachy. W garażu blaszanym mogą być zainstalowane okna i drzwi. Zwykle  jest w nim brama rozwierna dwuskrzydłowa z blachy. Na rynku można znaleźć też garaże blaszane z bramami uchylnymi, a nawet segmentowymi.

Garaż blaszany konstrukcja
Autor: materiały prasowe Robstal Dach garażu blaszanego jest oparty ma kratownicach z profili stalowych. Żeby ściany zachowały sztywność, między słupami są poprzeczki.

Jaki garaż blaszany wybrać?

Garaże są wykonywane najczęściej z blachy stalowej ocynkowanej. Jest to blacha trapezowa zabezpieczona przed korozją w procesie cynkowania ogniowego. Ma kolor stalowy. Na rynku są również garaże z blachy pokrytej farbą akrylową. Producenci oferują do wyboru kilkanaście kolorów. Ładnym rozwiązaniem są garaże z blachy pokrytej okleiną drewnopodobną. Są producenci, którzy oferują garaże blaszane pokryte tynkiem akrylowym, który nadaje sztywność konstrukcji i dodatkowo ociepla i wycisza garaż.

Jak ocieplić garaż blaszany od wewnątrz?

Garaż blaszany może być ocieplony od środka warstwą styropianu grubości 3 cm. Jeśli zależy nam na ciepłej konstrukcji, można wybrać garaż zbudowany z płyt warstwowych, czyli dwóch arkuszy blachy z wypełnieniem ze styropianu między nimi.

Garaż blaszany z bramą dwuskrzydłową
Autor: materiały prasowe JoAnd-Stal W garażach blaszanych najczęściej jest instalowana dwuskrzydłowa brama rozwierna. Jeśli garaż pełni też funkcję domku gospodarczego, przydadzą sie drzwi wejściowe i okno.

Garaż blaszany wymiary

Standardowy rozmiar garażu blaszanego na 1 samochód to 3 x 5 m. Można też kupić garaż dwustanowiskowy, garaż blazany na samochód i motor, garaż blaszany z wiatą i inne warianty. Wysokość garażu w świetle konstrukcji powinna wynosić co najmniej 2,2 m. Barma garażowa powinna mieć w świetle szerokość co najmniej 2,3 m i wysokość 2 m.

Sprawdź też:

Garaż blaszany cena

Najmniejszy wymagany przepisami garaż blaszany można kupić za niewiele więcej niż 1000 zł. Średniej wielkości garaże z blachy kosztują mniej więcej 2500-3000 zł, największe ponad 6000 zł. Ceny garaży blaszanych na dwa samochody dochodzą do 10 000 zł.

Garaże blaszane
Autor: materiały prasowe Maritom Prosta konstrukcja z blachy ocynkowanej o wymiarach 3 x 5 m to najpopularniejszy model garaży blaszanych. Jeśli zastosujemy bramą uchylną, trzeba pamietać, że podczas otwierania wychyla się ona do przodu, więc przed wjazdem trzeba zachować około 1 m wolnej przestrzeni.

Wylewka pod garaż blaszany

Garaż powinien mieć równą, mocną i twardą podłogę. W jego wnętrzu będzie parkować ważący kilkaset kilogramów samochód. Z pewnością będziemy w nim przechowywać także opony, kanister, zapasowe części i akcesoria, które dobrze jest trzymać na półkach. Najprościej jest wybetonować podłoże, zanim postawimy garaż blaszany. Podłoga w garażu blaszanym może być także wykonana z kostki brukowej lub płyt betonowych. Wierzchnia warstwa gruntu próchnicznego powinna zostać usunięta. Na spód wykopu dobrze jest wrzucić pokruszony gruz budowlany lub grube kruszywo, które wzmocni mieszankę betonową. Płyty betonowe układa się na podsypce z cementem lub zaprawie betonowej, która zwiąże podłoże. Miejsca oparcia słupów konstrukcyjnych garażu powinny mieć wzmocnienia w postaci stóp fundamentowych lub dużych bloczków betonowych. Należy pamiętać, żeby podłoże pod garaż blaszany miało powierzchnię większą o 30-50 cm niż obrys konstrukcji. Fragment tworzący opaskę wokół garażu blaszanego trzeba wykonać ze spadkiem na zewnątrz, że w czasie deszczu woda nie podciekała do środka.

Garaż blaszany na dwa samochody
Autor: materiały prasowe Robstal Dwustanowiskowy garaż blaszany pokryty okleiną drewnipodobną został ustawiony na nawierzchni z kostki brukowej.

Jak zakotwić garaż blaszany?

Po montażu garaż blaszany trzeba przytwierdzić do podłoża, żeby nie zerwał go lub nie uszkodził silny wiatr. Do wylewki betonowej należy go przytwiedzić długimi kołkami rozporowymi w odstępach co 2 m. Duże konstrukcje garaży z blachy mogą wymagać mocowania dodatkowymi kątownikami.

Garaż blaszany montaż
Autor: materiały prasowe JoAnd-Stal W betonowym podłożu wmurowano stalowe kotwy, do których zostanie przymocowana konstrukcja garażu blaszanego, żeby nie uszkodził go wiatr.

Garaż blaszany bez pozwolenia - zgłoszenie budowy

Na postawienie na działce blaszanego garażu nie trzeba uzyskiwać pozwolenia na budowę. Zgodnie z art. 29 prawa budowlanego pozwolenia na budowę nie wymagają wolno stojące parterowe budynki gospodarcze, garaże, wiaty, przydomowe ganki i oranżerie o powierzchni zabudowy do 35 m2. Łączna liczba tych obiektów nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 działki. Gdyby miało być ich więcej, to na kolejne będzie wymagane pozwolenie.

Sprawdź też:

Dlatego gdy chcemy postawić na działce garaż blaszany i wskazany wyżej limit powierzchni i liczby obiektów nie jest przekroczony, wystarczy zgłosić ten zamiar w odpowiednim pod względem miejsca zamieszkania wydziale budownictwa starostwa powiatowego (lub urzędu miasta na prawach powiatu) na 21 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia robót. Jeśli urząd nie zgłosi w tym czasie sprzeciwu, można przystąpić do prac związanych z postawieniem garażu z blachy.

Stopy fundametowe pod garaż blaszany
Autor: materiały prasowe Robstal Lekka konstrukcja garażu może być oparta na stopach fundamentowych w narożnikach. Słupki pośrednie stoją na bloczkach betonowych.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany

Pozostałe podkategorie