Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

Zgodnie z prawem budowlanym bez pozwolenia na budowę nie możesz rozpocząć prac budowlanych. Jak uzyskać pozwolenie na budowę? Wniosek składa się w starostwie powiatowym w wydziale architektury i budownictwa na gotowym formularzu dostępnym w urzędzie. Za decyzję w sprawie pozwolenia na budowę domów mieszkalnych nic nie zapłacisz. Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić, aby ją uzyskać.
Jak uzyskać pozwolenie na budowę
Do wniosku trzeba dołączyć:
- cztery egzemplarze projektu budowlanego;
- decyzję o warunkach zabudowy (jeśli była wymagana);
- oświadczenie inwestora o posiadaniu tytułu prawnego do działki (akt własności, umowa dzierżawy) składane pod rygorem odpowiedzialności karnej;
- zaświadczenia o przynależności projektantów do regionalnych izb branżowych;
- opinie, uzgodnienia, pozwolenia wymagane szczególnymi przepisami prawa, zależnie od rodzaju, specyfiki czy miejsca zamierzenia budowlanego, np. dotyczącymi budowy na terenie objętym ochroną przyrody lub konserwatorską, także wymogami sanepidu lub przepisami przeciwpożarowymi.
Polecamy: Urząd się pomylił - konieczne było pozwolenie, a budowałeś na podstawie zgłoszenia
Co robić, gdy wniosek o pozwolenie na budowę jest niekompletny
W razie stwierdzenia błędów lub braków w dokumentach albo dokumentacji projektowej urząd nakłada na inwestora (w drodze postanowienia) obowiązek usunięcia wskazanych nieprawidłowości, określając termin. Jeżeli do wyznaczonego dnia nieprawidłowości nie zostaną usunięte, urzędnicy wydadzą decyzję o odmowie zatwierdzenia projektu i udzielenia pozwolenia na budowę.
Jeśli jednak wymogi formalne zostaną spełnione, urząd nie może odmówić wydania decyzji.
Co trzeba sprawdzić, kupując działkę?
- Dowiedz się, jak wygląda uzbrojenie działki – na budowę kanalizacji czy sieci gazowej trzeba będzie długo czekać lub ponosić wysokie koszty doprowadzenia mediów. Aktualny wykaz dostępnych mediów można sprawdzić w urzędzie gminy.
- Stan prawny działki sprawdzisz, zapoznając się dokładnie z jej księgą wieczystą – sprzedający powinien udostępnić Ci jej odpis. Znajdziesz w niej informacje o tym, kto jest właścicielem działki, czy jest obciążona hipoteką lub np. służebnością drogi koniecznej.
- W wydziale architektury urzędu gminy zapoznaj się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Znajdziesz tam m.in. informacje o przeznaczeniu terenu, możliwościach kształtowania jego zabudowy i ograniczeniach z tym związanych.
Ekspert z firmy Wienerberger

Zezwolenie na budowę - ile się czeka na decyzję?
Decyzję o pozwoleniu na budowę wydaje starosta i jest ona przesyłana do inwestora oraz sąsiadów (ale tylko wtedy, gdy starosta stwierdzi, że ich działki znajdują się w obszarze oddziaływania projektowanego obiektu, czyli na przykład planowany budynek będzie zacieniał ich domy).
Urząd ma na wydanie pozwolenia maksymalnie 65 dni, a jeżeli nie dotrzyma terminu, naliczane są kary za każdy dzień zwłoki. Wydanie pozwolenia może zostać wstrzymane z powodu niedostarczenia przez inwestora wszystkich niezbędnych dokumentów.
Jak długo jest ważne pozwolenie na budowę
Pozwolenie na budowę jest bezterminowe, można budować nawet dziesięć lat lub dłużej. Prace należy jednak rozpocząć w ciągu trzech lat od wydania pozwolenia, w przeciwnym razie decyzja wygaśnie. Podobnie stanie się, jeżeli prace budowlane zostaną przerwane na dłużej niż trzy lata. Wtedy trzeba się starać o nowe pozwolenie na budowę lub o pozwolenie na wznowienie robót.
Ile czasu na odwołanie się od decyzji
Decyzja o pozwoleniu na budowę staje się ostateczna, jeśli w ciągu 14 dni od jej doręczenia nie odwoła się żaden z sąsiadów. Natomiast jeżeli do starostwa wpłynie odwołanie, rozpoczęcie budowy będzie możliwe dopiero po orzeczeniu podtrzymującym wydaną decyzję przez organ drugiej instancji (czyli wojewodę). Należy się również liczyć z możliwością skierowania sprawy do powtórnego rozpatrzenia i koniecznością oczekiwania na uprawomocnienie nowej decyzji.