Wymiary bram garażowych. Jak dobrać szerokość i wysokość bramy?

2022-10-27 11:50
nowoczesna brama garażowa szara
Autor: Marcin Czechowicz Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w Polsce jest nawiązywanie kolorem drzwi garażowych do koloru ram okiennych. Projekt domu: Anna Paszkowska-Grudziaz, Rafal Grudziaz/81.WAW.PL

Najpierw trzeba sprawdzić w projekcie, jaki wymiar bramy garażowej jest potrzebny. Później należy jeszcze dobrać rodzaj bramy. Do dyspozycji masz bramy segmentowe, bramy uchylne lub rozwieralne. Producenci udostępniają table rozmiarów swoich bram garażowych.

Zwykle bramę zamawia się w tym samym czasie co okna i drzwi, czyli gdy chcesz zamknąć stan surowy. Budynek jest więc już wzniesiony. Firma sprzedająca bramy garażowe musi zrobić obmiar otworu, zanim zamówienie zostanie zatwierdzone i przesłane do realizacji.

Zdarzają się wtedy czasem trudne momenty. Może się okazać, że otwór jest za mały lub za duży do planowanej bramy. Nie ma problemu, jeśli jest to różnica taka, że można wybrać inny wymiar bramy garażowej. Wyjściem z sytuacji może być też zamontowanie bramy innego typu, niż wcześniej zamierzałeś kupić, ponieważ tabele rozmiarów dla poszczególnych rodzajów bram się różnią.

Wymiary otworów dla bram garażowych

W projektach gotowych wielkość bramy jest często dobierana do wielkości garażu i całego domu. Zatem najczęściej nieduży garaż ma bramę o szerokości 180-190 cm, a duży garaż – 230-270 cm. Do garażu, w którym ma stać samochód i motocykl, proponuje się bramę o szerokości na przykład 300 cm. Niestety, zdarza się, że te wymiary nie są zgodne z tabelami wymiarów producentów bram garażowych.

Uwaga! Żeby do garażu można było wjechać średniej wielkości samochodem, minimalna szerokość otworu na bramę powinna wynosić 220 cm.

Szkoła Budowania - Jak wybrać okna, drzwi, bramy?
Materiał sponsorowany

Standardowe wymiary bram garażowych

Na rynku są dostępne bramy garażowe o szerokości od 180 do 600 cm (podwójna) i wysokości od 200 do 350 cm. Najwygodniejsze i najczęściej kupowane bramy garażowe mają wymiary:

  • wysokość 200-260 cm
  • szerokość 200-250 cm (pojedyncza brama)
  • szerokość 400-500 cm (podwójna brama)

Wysokość bramy 212,5 czy 225 cm pozwoli wygodnie wjeżdżać go garażu wysokim samochodem terenowym, a 237,5 cm – autem z bagażnikiem na dachu. Jeśli jednak prowadzimy działalność gospodarczą i używamy samochodów dostawczych, może być potrzebny wjazd o wysokości nieco większej, sięgającej blisko 300 cm. Producenci mają swoje tabele rozmiarów bram garażowych (podawanych w milimetrach). Tabela wymienia wysokości różniące się skokowo o 10 cm (bramy najniższe), 12,5 cm (średnie – najpopularniejsze) i 15 cm (najwyższe).

Galeria zdjęć: jak dopasować drzwi i bramy garażowe!

Szerokość i wysokość bramy. Pomiar otworu na bramę

Dwa najważniejsze wymiary, jakie trzeba sprawdzić podczas zamawiania bramy garażowej, to oczywiście szerokość i wysokość otworu. Następne dwa równie ważne to wysokość ściany nad otworem i szerokość filarków po bokach otworu garażowego. To do nich mocuje się bramę. Fragmenty te muszą być więc mocne i stabilne. Gdy otwór jest zbyt szeroki, jego zwężenie przez nadlanie betonu czy podmurowanie połówki cegły nie wchodzi w rachubę. Podkuć otwór czasem można, ale to kosztuje i wprowadza brud i bałagan na budowę. Jednak gdy ściany są zbudowane na przykład z pustaków ceramicznych, nie możemy tego zrobić, bo pokruszone fragmenty nie będą nośne.

Kiedy montować bramę garażową

Bramę należy montować w już wykończonym garażu. Ściany i sufit garażu powinny być otynkowane i pomalowane. Jedynie glify mogą być niewykończone. Jeśli planujesz zastosowanie bramy otwieranej automatycznie, instalacja elektryczna musi być doprowadzona w odpowiednie miejsce jeszcze przed otynkowaniem garażu.

Brama otwierana do góry ma napęd umieszczony pod sufitem, czyli tam musi być doprowadzona instalacja. Trzeba pamiętać, że jej odległość od otworu zależy od wysokości bramy, typu prowadzenia i długości napędu. Coraz częściej stosuje się dodatkowe urządzenia do obsługi bramy, na przykład klawiaturę kodową, przycisk wyłącznika, fotokomórki. One także wymagają odpowiedniego zasilania i musisz wiedzieć, gdzie będą umieszczone.

Otwór na bramę garażową
Autor: Andrzej Szandomirski Najlepiej jest, gdy otwór na bramę jest przygotowany na wymiar i nie trzeba niczego poprawiać

Wymiary bramy garażowe rozwieralne

Mogą być montowane przed otworem lub w otworze. Zwykle umieszcza się je niezbyt głęboko w otworze, tak że są zlicowane ze ścianami obok. Takie bramy są często budowane z drewna. Są dość masywne, więc wymagają solidnej konstrukcji. Rama ościeżnicy może mieć 4-5 cm szerokości. W wypadku montażu wewnątrz otworu stracisz kilka centymetrów z każdej strony w świetle wjazdu.

Nie przegap: GOTOWE PROJEKTY garażu - zobacz ponad 200 garaży >>>

Bramy rozwieralne można otwierać za pomocą napędu w postaci ramion poruszających skrzydłami. Siłowniki można umieścić na skrzydłach po stronie wewnętrznej. Ale jeśli brama będzie się otwierać tylko do kąta 90o, światło bramy może się znacznie zmniejszyć. Lepiej zamontować bramę w otworze z napędem o ramionach łamanych. Siłowniki mogą być umieszczone na ścianie obok, lecz to wymaga co najmniej kilkunastu centymetrów wolnej przestrzeni po obu stronach bramy dwuskrzydłowej.

Wymiary do sprawdzenia przed zakupem bramy. Rysunek

wymiary bramy garażowej
Autor: Agnieszka Sternicka Zanim kupisz bramę garażową sprawdź te wymiary

Wymiary bramy garażowej uchylnej

Bramy uchylne są osadzane w otworze lub za nim, czyli wewnątrz garażu. Zwykle są lekkie, stanowią tylko płaty blachy trapezowej na konstrukcji nośnej. Mają próg o wysokości mniej więcej 3 cm, dlatego przed montażem bramy powinna być już zrobiona wylewka w garażu. Można też zamówić bramę uchylną z gumową listwą dociskową. Otwiera się je sprężynami naciągowymi umieszczonymi w pionowych prowadnicach zamocowanych do ścian po bokach. Brama unosi się i chowa pod sufitem utrzymywana w prowadnicach poziomych. Żeby zamontować ją wewnątrz garażu, potrzeba 10-12 cm ściany nad otworem i po bokach. Aby zamocować ją w otworze, na umieszczenie prowadnic trzeba będzie przeznaczyć 4-6 cm wysokości ściany. Nowością jest brama uchylna z napędem, którą można zamontować w otworze sięgającym do sufitu. Podczas montażu musisz pamiętać, że ościeżnica, prowadnice z mechanizmem otwierającym i próg zajmą sporo przestrzeni. Światło przejazdu zmniejszy się o mniej więcej kilkanaście centymetrów na wysokość i szerokość.

Wymiary bramy garażowej segmentowej

Można je instalować w otworze lub za nim. Wielu producentów w bramach mniejszych (do 300 cm szerokości i do 250 lub 262,5 cm wysokości) montuje sprężyny naciągowe, a do bram dużych i ciężkich, zaleca skrętne. Są też producenci, którzy stosują wyłącznie ten drugi rodzaj. Przy sprężynach naciągowych ściana nad otworem musi mieć wysokość min. 17 cm. Sprężyny skrętne mogą być mocowane w kilku pozycjach zależnie od wielkości dostępnej przestrzeni pod sufitem. Prowadzenie normalne ze sprężynami umieszczonymi poziomo z przodu bramy nad otworem można zrealizować, gdy jest tam wolne miejsce o wysokości od 21 cm. Ewentualnie można przygotować prowadzenie niskie z mechanizmem sprężyn skrętnych montowanych na suficie na końcu prowadnic, równolegle do otworu. Wtedy minimalna wysokość ściany nad otworem to 13 cm. Jeśli masz mniej miejsca, ale co najmniej 8 cm wysokości, stosuje się niskie prowadzenie z napędem szynowym. Gdy garaż jest bardzo wysoki wykonuje się prowadzenie wysokie.

Sprawdź też: Wybieramy lekki garaż blaszany

Wymiary bramy segmentowej bocznej

Bramy segmentowe wykonuje się także w wersji bocznej, czyli jako otwierane na bok. To droższe rozwiązanie, ale wygodne, gdyż taka brama może pełnić funkcję drzwi. Prowadnice są umieszczane na ścianie nad otworem i z boku bramy oraz w posadzce garażu. Na zamocowanie prowadzenia potrzebna jest przestrzeń o wysokości około 10 cm, za to fragment ściany, na której będzie napęd, powinien mieć co najmniej 20 cm szerokości. Lepiej, żeby przed montażem bramy bocznej podłoga w garażu nie była wykończona, bo wtedy można jeszcze zrobić próg zagłębiony w posadzce.

Wymiary bramy rolowanej (roletowej)

Najczęściej montuje się je wewnątrz garażu, czyli za otworem. Możliwe jest także umieszczenie bramy w otworze, ale musiałby on być bardzo wysoki, bo znaczną część światła przejazdu zajęłaby kaseta. Ten rodzaj bramy zamocowanej przed otworem to czasem ostatnia deska ratunku, w sytuacji gdy nie możesz zastosować żadnej innej. Płaszcz bramy zwija się do kasety z wałkiem wewnątrz albo na nieosłonięty wałek. Wielkość kasety zależy od wysokości bramy – im wyższa brama, tym więcej roletek musi się zmieścić w bębnie. Do montażu kasety bram roletowych standardowej wysokości potrzebna jest ściana o wysokości 30 cm nad otworem i filarek o szerokości około 20 cm po tej stronie, po której będzie umieszczony napęd. Brama roletowa boczna wymaga podobnych warunków montażowych jak segmentowa tego typu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie