Nowoczesny napęd do bramy garażowej

2020-08-24 15:50

Garaże otwieramy dziś pilotem, a nawet używając smartfona. Zobacz, co może nowoczesny napęd do bramy garażowej.

Napęd w komplecie z bramą
Autor: WIŚNIOWSKI Najkorzystniej jest kupić napęd razem z bramą. Sprzedawca pomoże w dopasowaniu obu tych elementów i wszystkie prace monterskie przebiegną jednocześnie

Istnieją trzy pomysły na parkowanie samochodu na posesji - pod chmurką, pod wiatą lub w garażu. Oczywiście garaż zapewni największy komfort, a autu zagwarantuje najwyższy poziom ochrony przed kradzieżą. Obecnie najczęściej wybierane są garażowe bramy segmentowe górne (są też modele otwierane w bok) albo uchylne. Rzadziej decydujemy się na bramy garażowe rozwieralne. Te trafiają głównie do domów o architekturze wzorowanej na dawnym budownictwie, w których nowocześniejsze modele psułyby zamierzony efekt stylistyczny. Wszystkie z nich można wyposażyć w automatykę sterującą. Napędy umożliwiające zdalne, automatyczne otwieranie bram dobiera się pod kątem ich typu, wielkości i ciężaru. Do małych i lekkich bram garażowych wystarczą napędy o sile ciągnięcia i pchania wynoszącej około 400 N. Najmocniejsze, o sile około 1200 N, są potrzebne do dużych i ciężkich.

Nie warto kupować osobno bramy i osobno napędu w innej firmie (albo u producenta tylko napędów), bo będzie to droższe, a i nie zawsze warunki gwarancji będą optymalne (pewne funkcje mogą być niedostępne ze względu na różne pochodzenie składników zestawu brama-napęd). Jeśli producent dobiera napęd do swojej bramy, całość jest objęta odpowiednią rękojmią lub gwarancją.

Jak działa napęd do bramy garażowej

Jego sercem jest siłownik, który wprawia w ruch ramię (zwane też drążkiem popychowym). Ramię zamocowane jest do skrzydła i może je ciągnąć w celu otworzenia albo popychać, żeby się zamknęło. Ramię połączone jest z tak zwanym wózkiem, który porusza się po szynie jezdnej napędzany łańcuchem lub paskiem zębatym (ta druga metoda gwarantuje cichsze funkcjonowanie napędu). Pracą siłownika kieruje moduł sterujący (centralka), zazwyczaj połączony z nim w jedną całość i umieszczony na końcu szyny jezdnej. Jest to urządzenie kontrolujące pracę napędu. Moduł ma panel, na którym znajduje się włącznik i wyłącznik, ewentualnie również klawiatura do programowania funkcji napędu. Nowoczesne napędy mają często moduł sterujący oddzielony od siłownika. Da się go wówczas umieścić w bardziej poręcznym miejscu, np. na bocznej ścianie garażu w pobliżu gniazdka elektrycznego. Ramię lub wózek jezdny zawsze są wyposażone w linkę umożliwiającą awaryjne odblokowanie napędu. Przydaje się ona wówczas, gdy chcesz otworzyć lub zamknąć bramę podczas awarii siłownika lub braku prądu.

Brama boczna z napędem
Autor: HÖRMANN Gdy chcesz częściowo uchylać bramę wybierz bramę segmentową otwieraną w bok. Jej napęd mocowany jest przy ścianie

Na co zwracać uwagę, wybierając napęd do bramy garażowej

Nowoczesne napędy do bram zasilane prądem stałym działają cicho i sprawnie. Niektóre modele potrafią wyhamowywać ruch skrzydła tuż przed całkowitym zamknięciem lub otwarciem. Większość nowoczesnych napędów ma wbudowane baterie. Awaria zasilania nie jest wówczas straszna dla mieszkańców. Brama przez jakiś czas będzie działać, nawet gdy dom zostanie pozbawiony prądu.

Kupując napęd do bramy garażowej, warto się upewnić, czy jego mechanizm ma sprzęgło bezpieczeństwa. Automatycznie odłącza ono zasilanie, gdy coś zablokuje bramę. W taki prosty sposób da się uniknąć poważnego uszkodzenia siłownika. Siłownikowi obsługującemu skrzydło towarzyszy moduł sterujący obsługiwany zwykle pilotem.

Można zamówić napęd do bramy z opcją sterowania oświetleniem. Wówczas równocześnie z otwieraniem się bramy w garażu rozbłyśnie światło, a po zamknięciu samo się wyłączy. Dopełnieniem całej automatyki jest system zabezpieczający przed przytrzaśnięciem. Jest to wielosprężynowy układ, dzięki któremu brama w momencie zetknięcia się z jakąś przeszkodą, na przykład naszą głową lub maską samochodu, natychmiast się cofnie.

Gdy zdecydujesz się na kupno tradycyjnego napędu do bramy z szyną, warto się upewnić, jaką będzie miał całkowitą długość (szyna plus siłownik z modułem sterującym) oraz jakiej wolnej przestrzeni pod sufitem wymaga. Nadproże naszego garażu może się bowiem okazać zbyt niskie jak na potrzeby danego napędu lub pod sufitem znajdą się jakieś elementy utrudniające instalacje długiej szyny. Do garaży wolnostojących bez podciągniętej instalacji elektrycznej nadają się napędy zasilane akumulatorami (energii w nich starczy na 40 do 60 dni, a ładuje się je przez jedną noc) lub modele z bateriami słonecznymi mocowanymi na ścianie zewnętrznej bądź na dachu garażu.

Szybki napęd do bram garażowych
Szybki napęd
Autor: HÖRMANN Nowoczesne napędy otwierają bramę z prędkością 25-30 cm na sekundę

Dobierz napęd do bramy

  • Napęd do bramy segmentowej górnej

Do takiej bramy pasują wszystkie typy napędów. Podwiesza się je pod sufitem garażu i łączy ze skrzydłem za pośrednictwem ruchomego ramienia.

  • Napęd do bramy segmentowej bocznej

Można tu zastosować standardowy napęd, taki jak do bramy segmentowej górnej, z tym, że montuje się go tuż nad nadprożem lub na którejś z bocznych ścian. Musi być wyposażony w ramię umożliwiające ciągnięcie tego rodzaju bramy. Powinien się też odznaczać większą siłą ciągnięcia i pchania. Są też specjalne napędy do bocznych bram segmentowych, których segmenty mają kształt wąskich listew, a nie szerokich paneli. Napęd taki przymocowany jest do bramy i umożliwia poruszanie jej po prowadnicy zainstalowanej na ścianie i nadprożu.

  • Napęd do bramy segmentowej na dwa samochody

Wykorzystuje się tu standardowy model napędu, jednak o większej sile ciągnięcia i pchania. Zazwyczaj przekracza ona 1000 N.

  • Napęd do bramy uchylnej

Wykorzystuje się tu przeważnie tradycyjne napędy do bram, które wyposaża się w odpowiednie ramię. Są również specjalne napędy tylko do tego typu bram. Nie podwiesza się ich pod sufitem, tylko montuje na skrzydle bramy od strony garażu. Siłownik jest połączony z metalowym prętem podłączonym do mechanizmu poruszającego bramę. Po uruchomieniu napędu siłownik, obracając się na pręcie, przekręca bramę i unosi do góry.

  • Napęd do bramy uchylnej na dwa samochody

Napęd do takiej bramy powinien mieć większą siłę ciągnięcia i pchania niż do zwykłej uchylnej. Można też zastosować dwa napędy mocowane do bramy - po jednym przy każdym z boków. Muszą być one jednak perfekcyjnie zsynchronizowane. Siła każdego musi być identycznie ustawiona.

  • Napęd do bramy rozwieralnej

Takie bramy również można wyposażyć w napęd. Będzie to model tradycyjny, ale uzupełniony o specjalne ramiona, które będą ciągnąć i pchać skrzydła. Nadają się one jednak do bram, których szerokość nie przekracza 2,8 m. Do bram rozwieralnych można ewentualnie zastosować niektóre rodzaje napędów przeznaczonych do bram ogrodzeniowych. Będą otwierać bramę na zewnątrz. Mogą one jednak zawężać nieco wjazd, gdyż montuje się je do ścian garażu. Przed zakupem takiego napędu koniecznie trzeba się skonsultować z doradcą technicznym jego producenta lub autoryzowaną ekipą monterską. Pomogą oni ustalić, czy napęd będzie współpracował z naszą bramą. Taki rodzaj napędu dobiera się do długości skrzydeł (maksymalnie 2,5 m) i ich masy (maksymalnie 250 kg).

Napęd z blokadą
Autor: KRISPOL Napędy do bram garażowych często mają blokadę dociskową, która będzie przytrzymywała skrzydło w zamkniętej pozycji, gdyby ktoś niepowołany chciał podważyć je od dołu

Inteligentne sterowanie bramą garażową

Napędy bram możemy zintegrować z systemem alarmowym lub systemem inteligentnego domu. Jakie są z tego korzyści? Nieautoryzowana próba uruchomienia napędu zostanie wykryta przez system, który przekaże ci informację o tym wydarzeniu na telefon. Sygnał może też być nadany do centrali agencji ochrony mienia, jeśli masz z nią podpisaną umowę. Także zapis z kamer da się na bieżąco podpatrywać z dala od domu.

Gdy zainwestowałeś w system inteligentnego domu, poziom bezpieczeństwa podniesie też opcja symulowania obecności domowników realizowana na przykład przez samoczynne włączanie się i wyłączanie oświetlenia posesji lub podnoszenie i opuszczanie rolet okiennych. Zdezorientuje to złodziei obserwujących dom przed zaplanowaniem akcji. System inteligentnego domu daje ci możliwość obsługiwania bram przy użyciu smartfona - poprzez bluetooth lub internet. Co więcej, dzięki lokalizacji GPS system inteligentnego domu może wykryć, że zbliżasz się do budynku i uruchomić oświetlenie wjazdu, a gdy znajdziesz się w odpowiedniej odległości od bramy - otworzyć ją przed tobą, a później zamknąć.

Przeczytaj też:

Dom sterowany smartfonem >>>

Za sprawą połączenia internetowego będziesz też miał możliwość obsługiwania jej z dowolnego miejsca na świecie. Jeśli pod podjazdem do bramy zamontowano kable grzewcze, system sam odkryje, że w nocy napadał śnieg i uruchomi instalację, aby zdążyła go roztopić, zanim rano będziesz wyjeżdżać do pracy. Czujnik klimatyczny umieszczony na ścianie garażu sam oceni, czy należy go przewietrzyć i jeśli tak, wyśle sygnał do mechanizmu napędowego, który uchyli bramę, po czym ją zamknie, gdy wilgotność osiągnie wymagany poziom. Musisz mieć jednak świadomość, że różne systemy mają różne protokoły komunikacji między połączonymi w sieć urządzeniami - Z-Wave, EnOcean, ZigBee. Są już na szczęście systemy, które integrują urządzenia wykorzystujące różne protokoły.

Radzi ekspert

Brama do domu inteligentnego

W dzisiejszych czasach większość osób żyje w biegu i brakuje im czasu na zajmowanie się sprawami przyziemnymi. Szukają inteligentnych rozwiązań, które ułatwią im funkcjonowanie – pozwolą na przykład zdalnie zarządzać bramami i drzwiami znajdującymi się na terenie posesji. Odpowiedzią na to jest inteligentne sterowanie smartCONNECTED, które pozwala włączyć furtkę, bramę garażową i drzwi w świat inteligentnych technologii. SmartCONNECTED to możliwość sterowania bramami i drzwiami z każdego miejsca na świecie. Rodzice mogą wpuścić dziecko do domu, nie ruszając się z biura lub sprawdzić na swoim smartfonie czy brama wjazdowa jest zamknięta. Co więcej, dzięki funkcji geolokalizacji system otworzy bramę na chwilę przed naszym dojazdem do posesji. Technologie inteligentne są obecne w każdej dziedzinie życia. Dzięki nim klasyczne produkty zyskują nową definicję, proponując użytkownikom inne funkcjonalności i zapewniając nową przydatność w określonych sytuacjach.

Ekspert w firmie Wiśniowski

Zamiast pilota
Autor: HÖRMANN Dziś piloty obsługujące napędy bram są zastępowane przez smartfony
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie