Granica działki: czy garaż i budynek gospodarczy mogą stać bezpośrednio przy granicy?

2018-07-09 11:13

To, w jakiej odległości od granicy działki mogą być usytuowane wolno stojący garaż lub budynek gospodarczy, zależy od ich wielkości i tego, czy mają okna. W niektórych sytuacjach warunki techniczne dopuszczają sytuowanie garażu i budynku gospodarczego bezpośrednio przy granicy działki. Kiedy?

Usytuowanie garaży i budynków gospodarczych
Autor: Piotr Mastalerz Usytuowanie garaży i budynków gospodarczych. Jaki garaż można wybudować w granicy działki?

Garaż i budynek gospodarczy przy granicy działki

Warunki techniczne dopuszczają sytuowanie wolno stojących garaży i budynków gospodarczych o długości nie większej niż 6,5 m i o wysokości nie przekraczającej 3 m bezpośrednio przy granicy działki budowlanej, na której mają się znajdować, lub w odległości od niej nie mniejszej niż 1,5 m.

Oczywiście ściana takiego budynku zwrócona w stronę granicy nie może mieć otworów okiennych ani drzwiowych. Nie ma przy tym znaczenia, czy po drugiej stronie granicy istnieje już podobny obiekt, czy nie.

Przepisy w takim kształcie obowiązują od 1 stycznia 2018 r. Wcześniej takie obiekty, jak garaż lub budynek gospodarczy budowane przy granicy działki nie mogły być dłuższe niż 5,5 m.

Gdy budynek gospodarczy ma okna

Nic się natomiast nie zmieniło w kwestii odległości, jaką należy zachować pomiędzy budynkiem inwentarskim lub gospodarczym zwróconym w stronę granicy ścianą z otworami a ścianą istniejącego na sąsiedniej działce budynku mieszkalnego, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej lub budynku, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę. Odległość między ścianami takich budynków nie może być mniejsza niż 8 m.

Sprawdź też:

Oczywiście należy przyjąć, że podane odległości mają zastosowanie do niewielkich budynków inwentarskich i gospodarczych uzupełniających zabudowę mieszkaniową lub zagrodową. Trudno sobie natomiast wyobrazić, aby w takiej odległości od budynków mieszkalnych były lokalizowane kurniki lub inne obiekty związane z prowadzeniem hodowli na skalę przemysłową. Z uwagi na to, iż obiekty takie mogą znacząco wpływać na środowisko, sposób ich usytuowania zależy od wskazanych w raporcie oddziaływania na środowisko stref ochronnych.

Sprawdź też:

Usytuowanie garaży i budynków gospodarczych
Autor: archiwum muratordom Niewielki garaż może stać przy granicy z sąsiednią działką budowlaną lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 m. Maksymalny rozmiar ściany 5,5 m obowiązywał do końca 2017 r. Obecnie jest to 6,5 m.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 1202 ze zm.)
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2017 r., poz. 2285)
Sonda
Czy uważasz, że obowiązujące minimalne odległości budynku od granicy działki są wystarczające?
Nasi Partnerzy polecają