TOP 7 garaży wolno stojących. Jaki wybrać na swoją działkę? W jakim miejscu go postawić?

2018-10-22 10:35

Razem czy osobno? To pytanie zadaje sobie wielu inwestorów, myśląc o tym, jaki garaż wybrać. Pokazujemy TOP 7 projektów garaży wolno stojących z kolekcji Muratora. Czy warto zbudować garaż wolno stojący?

Garaż wolno stojący
Autor: Andrzej Szandomirski Garaż wolno stojący to coraz popularniejsze rozwiązanie

Budowa garażu jak osobnego budynku pozwala wykorzystać go jeszcze w innych celach, np. jako pomieszczenie gospodarcze lub rekreacyjne. Zmniejszy to również uciążliwości związane z hałasem i zapachami dobiegającymi z garażu. Zbudowanie garażu wolno stojącego wymaga odpowiednio wielkiej działki. Pozwala na odizolowanie go od domu mieszkalnego i zróżnicowanie bryły. Jeśli osobny budynek garażu wzniesiemy na początku budowy, będzie go można wykorzystać jako zaplecze budowy i składować w nim narzędzia i materiały. I odwrotnie, wobec wielkich wydatków związanych z budową domu wzniesienie garażu wolno stojącego można odłożyć na później i zrealizować, gdy już wyjdziemy na prostą z finansami.

Garaż wolno stojący: estetyka

Garaż wolno stojący powinien pasować do domu, tak żeby na działce panował ład architektoniczny. Należy jednak pamiętać, że nie powinien on panować nad domem. Ważne są odpowiednie proporcje, rodzaj spadku dachu i kąt jego nachylenia. Garaż powinien być wykończony w kolorystyce domu takimi samymi materiałami. Choć jest to budynek o charakterze gospodarczym, użytkowym, powinien być wzniesiony z równą starannością jak dom mieszkalny.

Garaż wolno stojący
Autor: Andrzej Szandomirski Na działce o charakterze wiejskiej posiadłości dom i garaż są wykończone drewnem w tym samym kolorze i pokryte wiórem osikowym

Garaż wolno stojący: na 1 czy 2 samochody

Do niedawna standardem były garaże jednostanowiskowe. W związku z coraz większą liczbą samochodów w rodzinie garaże stają się również większe. Coraz częściej buduje się garaże dwustanowiskowe z dwiema pojedynczymi lub jedną wielką, podwójną bramą garażową.

Nie przegap!

PROMOCJA! Tylko do końca roku kupując garaż z Kolekcji Muratora (o symbolu GC) zyskasz 100 zł >>>

Taki garaż to już spory budynek, a płaszczyzna bramy garażowej jest bardzo wielka. Jeśli ustawimy go w bryle domu, może ją zdominować. To jest również jeden z argumentów za tym, żeby budować garaże jako wolno stojące. W dużych posiadłościach bywają jeszcze większe garaże – na 3-4 samochody.

Garaż wolno stojący
Autor: Andrzej Szandomirski Garaż wolno stojący może zostać połączony z częścią pełniącą inną funkcję, np. składu opału, rekreacji

Miejsce na garaż wolno stojący na działce

Najprościej jest zbudować garaż wolno stojący bezpośrednio przy wjeździe na działkę. Jednak gdy posesja nie jest wielka, garaż może przysłonić dom i nazbyt rzucać się w oczy, a nawet dominować nad budynkiem mieszkalnym. Garaż wolno stojący może zostać dobudowany blisko domu i skomunikowany z nim łącznikiem, który pozwala suchą stopą przejść do budynku mieszkalnego. Jeśli mamy dużą działkę, może powstać w pewnej odległości od domu. Na długiej i wąskiej działce buduje się zwykle garaż wolno stojący za domem, w części ogrodowej. To wymaga jednak wykonania długiego podjazdu do garażu.

Garaż wolno stojący: dodatkowe funkcje

Budynek przeznaczony na samochód warto nieco powiększyć, żeby w jednym miejscu skupić więcej zadań. Garaż zbudowany w linii ogrodzenia może być powiększony o wiatę, która będzie pełnić funkcję śmietnika. Wiata odpowiedniej wielkości może służyć także jako miejsce na drugi samochód lub motocykl. W jej wnętrzu można także składować narzędzia ogrodnicze lub drewno na opał.

Sprawdź też:

Garaż można ustawić tak, żeby wiata była od strony ogrodu i wtedy przeznaczyć ją na miejsce rekreacji. Dodatkowe pomieszczenie przy garażu można wykorzystać jako pracownię albo biuro.

Sonda
Czy Twój dom będzie z garażem?
Garaż wolno stojący
Autor: Andrzej Szandomirski Garaż wolno stojący wzniesiono obok domu. Przejście między budynkami przykryto daszkiem

TOP 7: projekt garażu wolno stojącego

Przedstawiamy wybór 7 garaży wolno stojących z Kolekcji Projektów Gotowych Muratora. Różnią się one wielkością oraz dodatkowymi funkcjami. Znajdziemy tu garaże małe i bardzo duże, kryte dachem dwuspadowym lub jednospadowym. Jest wśród nich garaż dla majsterkowicza, miłośnika samochodów albo biesiad na świeżym powietrzu. Projektanci pomyśleli także o garażu dla osób prowadzących działalność gospodarczą, np. handlową, albo agroturystykę. Wiele z nich można dostosować do indywidualnych potrzeb.

Garaż G15 z pomieszczeniem gospodarczym i wiatą rekreacyjną

Garaż o powierzchni 29,9 m2 na 1 samochód.

Zalety:

  • pomieszczenie gospodarcze z toaletą,
  • wiata rekreacyjna.

Wymiary budynku 10,0 x 6,5 m

  • Szerokość wjazdu 2,50 m
  • Wysokość wjazdu 2,10 m

Sprawdź szczegóły: projekt garażu wolno stojącego G15 >>>

Garaż wolno stojący
Autor: Murator Projekty gotowe G15 Garaż wolno stojący z pomieszczenem gospodarczym i wiatą. Autor: arch. Ewa Dziewiątkowska Link: sprawdź projekt garażu G15 >>>

Niewielki budynek garażu obejmuje pomieszczenie na samochód, z którego można przejść do pomieszczenia gospodarczego z toaletą. Obok znajduje się wiata pomyślana jako część rekreacyjna i ładnie wykończona dekoracyjnym płotkiem. Część gospodarcza skomunikowana z wiatą służy jako pokój dla biesiadników, w którym można przygotowywać serwowane dania. Wszystkie pomieszczenia dzięki oknom mają dostęp naturalnego światła. Garaż z wiatą odpowiednio usytuowany na działce może stanowić wygodne połączenie z ogrodem.

Projekt garażu G07 z pomieszczeniem gospodarczym

Garaż o powierzchni 35 m2 na 2 samochody.

Zalety:

  • dwa pomieszczenia gospodarcze,
  • szeroki wjazd.

Wymiary budynku 5,8 x 7,5 m

  • Szerokość wjazdu 4,00 m
  • Wysokość wjazdu 2,15 m

Sprawdź sczegóły: projekt garażu G07 >>>

Garaż wolno stojący
Autor: Murator Projekty gotowe G07 to garaż wolnostojący z pomieszczeniem gospodarczym. Autor: arch. Witold Turza Link: sprawdź projekt garażu G07 >>>

Kompaktowy garaż na dwa samochody wyposażony jest w dwa pomieszczenia gospodarcze niedużej wielkości. Jedno z nich ma osobne wejście. Szeroki, wygodny wjazd zapewnia podwójna brama garażowa. W razie potrzeby do garażu można wejść przez boczne drzwi. Wjazd do garażu jest usytuowany na ścianie szczytowej. Garaż kryty dwuspadowym dachem o niedużym kącie nachylenia z szerokimi okapamia wygląda dość rozłożyście.

Projekt garażu G19 z kanałem

Garaż o powierzchni 51,9 m2 na 2 samochody.

Zalety:

  • duże pomieszczenie gospodarcze,
  • szeroki wjazd,
  • kanał.

Wymiary budynku 10,0 x 6,5 m

  • Szerokość wjazdu 4,50 m
  • Wysokość wjazdu 2,10 m

Sprawdź szczegóły: projekt garażu G19 >>>

Garaż wolno stojący
Autor: Murator Projekty gotowe Garaż G19 jest przeznaczony na 2 samochody i wyposażony w duże pomieszczenie gospodarcze. Autor: arch. Ewa Dziewiątkowska Link: sprawdź projekt garażu G19 >>>

Dość duży garaż z obszernym pomieszczeniem gospodarczym. Szeroki wjazd zapewnia podwójna brama garażowa. Garaż zaprojektowano z myślą o osobach, które lubią naprawiać samochody - wyposażono go w kanał. Do pomieszczenia gospodarczego można wejść zarówno z garażu, jak i bezpośrednio z zewnątrz. Można je wykorzystać jako warsztat, skład narzędzi ogrodniczych, składzik na meble ogrodowe itp. Obie części budynku mają zapewniony dostęp naturalnego światła dzięki oknom.

Projekt garażu GC10a

Garaż o powierzchni 67,2 m2 na 2 samochody.

Zalety:

  • przestronne pomieszczenie na 2 samochody,
  • osobne pomieszczenie gospodarcze,
  • dach jednospadowy

Wymiary budynku 12,0 x 6,5 m

  • Szerokość wjazdu 2,80 m
  • Wysokość wjazdu 2,20 m

Sprawdź szczegóły: projekt garażu GC10a >>>

Garaż wolno stojący
Autor: Murator Projekty gotowe Garaż wolno stojący GC10ama dwie osobne bramy wjazdowe i duże pomieszczenie gospodarcze. Autor: inż. Ryszard Fabrowski Link: sprawdź projekt garażu GC10a >>>

Garaż GC10a to szeroki budynek z miejscem na 2 samochody. Dla każdego z nich jest przeznaczona osobna brama wjazdowa. Powierzchnia garażu jest na tyle duża, że pod ścianami można umieścić regały do przechowywania wszelkich przedmiotów związanych z eksploatacją pojazdów. Dzieje się tak, ponieważ przylegające do niego pomieszczenie gospodarcze nie jest z nim połączone. Może być ono przeznaczone na pracownię, składzik wyposażenia ogrodniczego itp. Budynek jest przykryty dachem jednospadowym.

Projekt garażu G35c z kotłownią

Garaż o powierzchni 83,9 m2 na 3 samochody.

Zalety:

  • bardzo duży garaż,
  • pomieszczenie gospodarcze z kotłownią,
  • skład opału,
  • możliwość komfortowej pracy zimą.

Wymiary budynku 15,3 x 6,9 m

  • Szerokość wjazdu 4,50 i 2,80 m
  • Wysokość wjazdu 2,50 m

Sprawdź szczegóły: projekt garażu G35c >>>

Garaż wolno stojący
Autor: Murator Projekty gotowe Garaż G35c ma podwójną i pojedynczą bramę wjazdową. Jest wyposażony w kotłownię. Autor: arch. Katarzyna Słupeczańska Link: sprawdź projekt garażu G35c >>>

Garaż pomyślany o dużej rodzinie, w której może być więcej niż dwa samochody. Wygodny wjazd zapewniają dwie bramy: podwójna i pojedyncza. Do garażu można też wejść przez pomieszczenie gospodarcze, w którym znajduje się komin spalinowy i można zainstalować w nim piec lub kocioł. Wyposażenie budynku w kotłownię pozwala na komfortowe korzystanie z jego pomieszczeń także zimą.

Projekt garażu GC98 na kilka samochodów

Garaż o powierzchni 103,6 m2 na 4 samochody.

Zalety:

  • bardzo duży garaż,
  • możliwość wjazdu wysokim samochodem,
  • osobne pomieszczenie gospodarcze,
  • przestrzeń magazynowa w głębi garażu.

Wymiary budynku 12,8 x 12,1 m

  • Szerokość wjazdu 2,75 i 4,50 m
  • Wysokość wjazdu 2,50 i 2,00 m

Sprawdź szczegóły: projekt garażu GC98 >>>

Garaż wolno stojący
Autor: Murator Projekty gotowe GC98 to garaż wolnostojący na 4 samochody z pomieszczeniem gospodarczym. Autor: arch. Marek Dąbrowski Link: sprawdź projekt garażu GC98 >>>

Duży budynek na planie litery L jest przeznaczony na 4 samochody. Ten projekt garażu wolno stojącego został pomyślany dla inwestora powadzącego działalność gospodarczą, bo do jednej jego części można wjechać wyższymi samochodami transportowymi (wysokość bramy wynosi 2,5 m, a szerokość 2,75 m). W tej części garażu za przestrzenią przeznaczoną na samochody można urządzić magazyn. W drugim skrzydle budynku znajduje się garaż dwustanowiskowy z podwójną bramą, a z tyłu pomieszczenie gospodarcze z osobnym wejściem. Wszystkie pomieszczenia są skomunikowane ze sobą i wyposażone w okna.

Projekt garażu GC45 z częścią rekreacyjną

Garaż o powierzchni 107,6 m2 na 2 samochody.

Zalety:

  • garaż bliźniak,
  • część rekreacyjna na piętrze,
  • niezależne wejście na piętro.

Wymiary budynku 10,5 x 6,5 m

Szerokość wjazdu 4,00 m
Wysokość wjazdu 2,30 m

Sprawdź szczegóły: projekt garażu GC45 >>>

Garaż wolno stojący
Autor: Murator Projekty gotowe Garażowy bliźniak GC45 ma niezależne letnie mieszkania na piętrze. Autor: inż. Ryszard Fabrowski Link: sprawdź projekt garażu GC45 >>>

Budynek ten pełni funkcję nie tylko garażu, ale także domku dla gości, np. dorosłych dzieci lub przyjaciół. Można wykorzystać go np. w gospodarstwie agroturystycznym albo w zabudowie bliźniaczej. Budynek składa się z dwóch niezależnych części. W każdej z nich na parterze jest przestronny garaż jednostanowiskowy z szerokim wjazdem. Atrakcję budynku stanowią letnie mieszkania na piętrze z osobnym wejściem po zewnętrznych schodach. Składają się z pokoju z aneksem kuchennym i łazienki. Światło dzienne zapewniają w nich okna dachowe.

Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie