Narzędzia ogrodnicze do pielęgnacji ogrodu

2018-07-31 17:22

Narzędzia są potrzebne do pielęgnowania nawet niewielkiego ogrodu. Konieczne jest więc skompletowanie przynajmniej zestawu podstawowego narzędzi, bez których wiele prac będzie po prostu niemożliwych.

Dobre narzędzia ogrodnicze powinny być funkcjonalne, ergonomiczne, trwałe i wykonane z lekkich oraz odpornych materiałów. Na ich kupnie nie warto oszczędzać, bo to nabytek na wiele lat. Będą nam służyły w rozmaitych warunkach atmosferycznych – przy wysokiej i niskiej temperaturze, w suszy i wilgoci. Dla właścicieli małych ogrodów często ważne jest też to, by narzędzia nie zajmowały wiele miejsca, bo nie dysponują odpowiednią powierzchnią (np. na budkę narzędziową) i przechowują je w garażu lub piwnicy.
Producenci starają się, żeby ich narzędzia były ergonomiczne, ponieważ w przydomowym ogrodzie praca ma jak najmniej męczyć. Jej komfort to wynik nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych – coraz częściej stosowane są odpowiednio wyprofilowane uchwyty i ostrza, narzędzia mają też niewielką wagę oraz specjalne przekładnie zwiększające siłę ich działania. Do ich produkcji używa się teraz trwałych i lekkich materiałów, bardziej wszechstronnych niż tradycyjne, np. tworzyw sztucznych odpornych na uderzenia, wgniecenia czy łamanie. Są to najczęściej poliamidy wzmocnione włóknem szklanym, włókna węglowe oraz duraluminium. Tworzywa te nie korodują, co wydłuża żywotność narzędzi.

Do zakupu narzędzi trzeba racjonalnie podejść. Najpierw należy kupić te niezbędne – ale nie żałując na nie środków. Jeśli wykonujemy niektóre czynności raz na rok, potrzebne do tego narzędzia możemy pożyczyć np. od sąsiada.
Do małego ogrodu warto kupić zestaw narzędzi stworzony według zasady: jeden trzonek i wiele końcówek. Ułatwia to przechowywanie i pozwala rozwijać zestaw niemal w nieskończoność – zaczynając od przyrządów niezbędnych, a kończąc na tych rzadziej używanych. Końcówki (zwane też głowicami) montuje się na trzonku zazwyczaj jednym kliknięciem. Niektórzy producenci do tego typu zestawów dodają również uniwersalny adapter pozwalający łączyć trzonek z końcówkami narzędzi innych producentów.

Jakie narzędzia trzeba mieć w ogrodzie

Czy ogród duży, czy mały, potrzebne w nim będą narzędzia do pielęgnacji trawnika, rabat,cięcia krzewów i drzew. W podstawowym zestawie powinny się znaleźć:

 • grabie – ogólnego stosowania o twardych końcówkach (do grabienia trawy czy liści, wyrównywania ziemi), a także miękkie do liści i trawy oraz wąskie grabie do pielęgnacji rabat czy zagonów
 • wąż ogrodowy (lub konewka) – przyda się w każdym ogrodzie, konewka sprawdzi się tylko w niewielkim ogrodzie
 • szpadel – do kopania lub usuwania nadmiernej ilości ziemi
 • pazurki do spulchniania gleby na grządkach czy w doniczkach
 • motyka do usuwania chwastów i spulchniania ziemi
 • łopatka do sadzenia
 • sekator ręczny – mały do przycinania cienkich pędów, oburęczny – do grubszych gałęzi czy żywopłotu
 • nożyce do trawnika – ułatwią wycinanie trawy w trudnych miejscach
 • kosiarka – spalinowa do większych trawników albo elektryczna – do mniejszych
 • taczka – na potrzeby małego ogrodu wystarczy lekka plastikowa; do przewożenia ciężkich rzeczy lepsza będzie metalowa
 • pikownik ułatwia sadzenie i pikowanie roślin – jeśli prowadzimy ogród warzywny lub pielęgnujemy liczne rabaty kwiatowe
 • piła zwana „lisim ogonem” do usuwania grubszych konarów – jeżeli mamy sporo starszych drzew
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE