Duża łazienka: jak ją dobrze urządzić - radzi architekt wnętrz

2019-08-09 13:14

Każda łazienka może być funkcjonalna, dopasowana do potrzeb użytkowników. A gdy nie ogranicza nas brak miejsca, duża łazienka może stać się miejscem przeznaczonym nie tylko do dbania o higienę, ale także do relaksu. Jak urządzić dużą, nowoczesną łazienkę?

Duża łazienka
Autor: Marcin Czechowicz, projekt: Kasia Stando W dużej łazience łatwo o rozmach. Wolno stojące baterie pozwoliły oderwać wannę od ściany. Do połączenia sypialni z łazienką był tylko jeden krok

Projekt łazienki najlepiej naszkicować już na etapie rozrysowywania ścian działowych domu. Zacznij od podziału na strefy: toaletową (WC, bidet, umywalka) i kąpielową (wanna, prysznic) oraz ewentualnie pralnię. Strefa to urządzenie plus przestrzeń potrzebna, by z niego korzystać. Strefy mogą się na siebie nakładać lub zazębiać, ale ich układ powinien być jak najprostszy. Unikaj trudno dostępnych miejsc, które nie sposób utrzymać w czystości. Wstępnie wybierz także ceramikę łazienkową. To da pewność, że projekt da się zrealizować.

Duża łazienka: rozmieszczenie urządzeń sanitarnych

Zamiast klasycznej łazienki może urządzić pokój kąpielowy czy domowe SPA? Przeznaczone nie tylko do tego, by dbać o higienę, ale także do wyciszenia się i kontemplacji, z miękkim światłem, muzyką (system nagłośnienia), wygodnym szezlongiem, żywymi roślinami, biokominkiem. Istotnym elementem w projekcie dużej łazienki jest światło dzienne – okno z pięknym widokiem albo wyjście na taras.

Jeśli instalacja wodno-kanalizacyjna na to pozwala, można ustawić urządzenia sanitarne w centrum. To rozwiązanie może mieć wiele wariantów. Jednym z najpopularniejszych z aranżacji dużej łazienki jest ścianka, pełnej lub niepełnej wysokości, z umywalką bądź umywalkami umieszczonymi po jednej stornie i wanną lub kabiną prysznicową po drugiej.

Minimalna wielkość tak zorganizowanego pokoju kąpielowego to 11-12 m2. Relatywnie dużo miejsca w dużych łazienkach pochłania komunikacja, a to dlatego, że strefy funkcjonalne się nie pokrywają, a nawet nie zazębiają jak w małych wnętrzach. Paradoksalnie jednak łazienka z centralnie zamontowanymi urządzeniami sanitarnymi może się wydawać dużo większa, niż jest w rzeczywistości. Instalacje trzeba poprowadzić pod podłogą (a nawet pod stropem i ukryć nad sufitem podwieszonym w pomieszczeniu pod łazienką), a to jest raczej możliwe w domu jednorodzinnym niż w wielorodzinnym. To również bardzo drogie rozwiązanie, gdyż większość wyposażenia jest nietypowa i wymaga wykonania na zamówienie.

 Przeczytaj także:

 

Duża łazienka
Autor: Marcin Czechowicz, projekt: Marta Sikorska Ta duża, wygodna łazienka niewiele różni się od pozostałych wnętrz w domu. Ten sam styl, materiały wykończeniowe, dodatki. Ta sama kolorystyka. Dom jest spójny, a łazienka jest przyjemnym miejscem relaksu. Kąpiel w wannie nie byłaby taką przyjemnością, gdyby nie widok za oknem

Duża łazienka, ale eko - czyli z umiarem

Jeszcze niedawno modne były pokoje kąpielowe czy też domowe SPA z wanną wpuszczoną w podłogę jak ogrodowe oczko wodne, baterią kaskadową i deszczownicą – głowicą prysznicową pokaźnych rozmiarów, która wywołuje wrażenie kąpieli w ulewnym deszczu. Dzisiaj nowoczesna łazienka to łazienka ekologiczna. Koniecznością stał się prysznic, a wanna wielkości minibasenu to luksus‚ z którego trzeba korzystać rozsądnie. Szastanie wodą, energią, deficytowymi czy podlegającymi ochronie naturalnymi materiałami jest nie tylko nieetyczne, ale też w złym guście.

Przeczytaj też:

Dbałość o środowisko naturalne i względy ekonomiczne przemawiają już nie tylko za spłuczkami z podwójnymi przyciskami do spłukiwania jak najmniejszą ilością wody (3 l i 4,5 l w rozwiązaniach marki Duravit), armaturą o niskim przepływie wody, bateriami wyposażonymi w perlatory (to rozwiązanie jest już standardem), ale też modelami termostatycznymi, bezdotykowymi i innymi sterowanymi elektronicznie. Choć same baterie tego rodzaju nie należą do najtańszych, to oszczędności na rachunkach za wodę w krótkim czasie rekompensują większy wydatek. Zmniejszone zużycie wody w przypadku baterii termostatycznych wynika ze skróconego czasu potrzebnego na ustawienie temperatury wody wypływającej z wylewki w porównaniu z bateriami jednouchwytowymi (mieszaczowymi), a tym bardziej dwuuchwytowymi. I to także w przypadku instalacji bez cyrkulacji ciepłej wody.

Przeczytaj też:

Baterie bezdotykowe sterowane sensorem elektronicznym, które dotychczas znaliśmy z terminali lotniczych czy centrów handlowych, poza oszczędnością wody są wygodne w użyciu. Wystarczy przysunąć dłonie do kranu, a wbudowany, elektroniczny czujnik włączy strumień. Odsunięcie rąk wyłączy baterię. Dzięki temu nie będziemy marnować wody podczas mycia zębów lub golenia. Nowoczesne modele baterii bezdotykowych pozwalają też zaprogramować temperaturę i siłę strumienia wody, więc nie tracimy czasu na ich ustawianie i jak w wypadku baterii termostatycznych zużywamy mniej wody i prądu. Armatura z napowietrzaczem pozwala zaoszczędzić ok. 15% wody, a termostatyczna i bezdotykowa nawet do 50%.

Duża łazienka
Autor: HANSGROHE W baterii umywalkowej wypływ wody może być uruchamiany przyciskiem

Oświetlenie dużej łazienki

Oświetlenie dużej łazienki pełniącej funkcję pokoju kąpielowego to spore wyzwanie. To miejsce wyciszenia i dlatego poza oświetleniem ogólnym i oświetleniem luster warto zainstalować także trzeci obwód - na ściemniaczu - do oświetlenia strefy kąpielowej (wanna i/lub kabina prysznicowa). Różne obwody pozwolą stworzyć różne klimaty podczas porannej toalety (pobudzające jasne chłodne światło ogólne) i podczas odprężającej kąpieli wieczornej (stonowane światło o ciepłej barwie, czyli o temperaturze barwowej poniżej 3000 K). Im chłodniejsza barwa światła, tym natężenie powinno być wyższe. Kwestię tę rozwiążesz za pomocą ściemniaczy. Dobrze, żeby źródła światła nad wanną nie były widoczne, tak by nie oślepiały osoby odpoczywającej w kąpieli. Trzeba wybrać odpowiednie oprawy lub zaprojektować oświetlenie wykorzystujące listwy czy paski LED ukryte w niszach w stropie podwieszonym czy szczelinach w ścianach. Oświetlenie LED z technologią RGB może świecić pełną paletą kolorów. Za pomocą pilota, zmieniając proporcje poszczególnych barw światła (R – red, czerwony; G – green, zielony oraz B – blue, niebieski), można uzyskać dowolny kolor z palety RGB, a łącząc wszystkie trzy kolory, uzyskać barwę białą. To już zapowiedź kąpieli z chromoterapią (terapią kolorem). Uwaga, barwne światło najlepiej prezentuje się na tle białych ścian.

Duża łazienka
Autor: Mariusz Bykowski, projekt: Ewelina Para/Res Design Oświetlenie w łazience powinno być nie tylko funkcjonalne, ale także budować klimat sprzyjający relaksowi

W co można dodatkowo wyposażyć dużą łazienkę

W domowym SPA poza wanną z hydromasażem można zainstalować także saunę, w której sąsiedztwie powinny się znaleźć prysznic lub drewniana balia (studnia lodowa) do schładzającej kąpieli, ewentualnie brodzik do kąpieli i masażu stóp, a także barek z napojami czy wspomniana już leżanka. Klasyczne rozwiązanie to ława murowana, profilowana, pokryta mozaiką, obłożona płytkami ceramicznymi, z możliwością podgrzewania.

Sonda
Gdybyś miał wybrać jedną, luksusową rzecz do łazienki... co by to było?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie