Tynk mozaikowy: zalety, zastosowanie, rodzaje. Jak zrobić tynk mozaikowy na cokole budynku

2018-04-30 17:58

Tynk mozaikowy jest wytrzymały i odporny na zabrudzenia, dlatego idealnie nadaje się na cokół budynku. Na rynku dostępne są tynki mozaikowe przeznaczone specjalnie do wykończenia cokołu domu i to najlepszy wybór. Aby jednak cokół wykończony tynkiem mozaikowym wyglądał ładnie przez wiele lat, trzeba podczas jego nakładania przestrzegać kilku zasad.

tynk mozaikowy
Autor: materiały prasowe Farby KABE Mozaikowe to odmiana tynków akrylowych zawierająca więcej kruszywa w postaci kolorowych kamyczków. Zapewniają one nie tyle ciekawy efekt dekoracyjny, ile czynią powierzchnię tynku wytrzymałą na uszkodzenia, wilgoć i wodę. Rzadko pleśnieją lub porastają glonami

Tynk mozaikowy - zalety

Tynk mozaikowy charakteryzują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia. Tynk mozaikowy zalicza się do grupy tynków cienkowarstwowych grubości do 3 mm. Jest gotową masą z żywicy akrylowej i naturalnego lub barwionego kruszywa. Żywica uniemożliwia wnikanie w nie wody, a jednocześnie pozwala na odparowywanie na zewnątrz wilgoci, która może się znajdować pod tynkiem. Oznacza to także, że tynk mozaikowy można często myć, a nawet szorować bez ryzyka zniszczenia. Żywica zwiększa również jego elastyczność, przez co jest on bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Tynk mozaikowy - rodzaje

Tynk mozaikowy jest dostępny w kilku rodzajach zależnych od wielkości użytego kruszywa. Najdrobniejsza wyprawa może mieć ziarna średnicy 0,5, najgrubsza zaś średnicy 3 mm. Najbardziej popularna jest grubość od 1,2 do 2 mm. Znacznie rzadziej występującą na rynku odmianą jest tynk mozaikowy o ziarnach różnej wielkości, który wyglądem przypomina piaskowiec lub granit.

Trzeba pamiętać, że nie każdy tynk mozaikowy o ziarnach wielkości 0,5 mm może być stosowany na zewnątrz, dlatego przed zakupem należy się upewnić, czy wybrany produkt nadaje się do pokrywania nim cokołów.

tynk mozaikowy
Autor: materiały prasowe Farby KABE Niektórzy producenci w swoich paletach mają ponad 100 deseni i odcieni tynków mozaikowych, więc łatwo dobierzemy coś do elewacji domu

Tynk mozaikowy - kolory

Tynk mozaikowy występuje w wielu kolorach. Kolorowe kruszywa (naturalne lub uzyskane sztucznie) pozwalają producentom na skomponowanie kilkudziesięciu odmian barwnych masy (kruszywo w tynku to najczęściej mieszanka dwóch lub trzech kolorów zestawionych w odpowiednich proporcjach). Bogata oferta umożliwia odpowiedni dobór odcienia tynku mozaikowego na cokół, tak aby pasował do innych materiałów wykończeniowych zastosowanych na elewacji. Warto przy tym pamiętać, że gdy wykańczana powierzchnia będzie mocno nasłoneczniona, lepiej unikać bardzo ciemnych kolorów. Co prawda nie ma ryzyka ich wyblaknięcia, jednak mocno nagrzana powierzchnia tynku może ulegać odkształceniom (ciemny kolor sprzyja temu zjawisku).

Jak wykonać tynk mozaikowy?

Aby tynk mozaikowy był trwały, masa musi być położona bardzo starannie. Ściany, które będą nią pokryte, powinny być suche. Jeśli będą bardzo zawilgocone w momencie układania na nich tynku mozaikowego, nadmiar nagromadzonej w nich wody będzie długo odparowywał. Tynk mozaikowy jest bowiem paroprzepuszczalny, ale ma spory opór dyfuzyjny, dlatego wilgoć odparowuje przez niego wolniej. Długotrwałe zawilgocenie ścian może zaś być przyczyną powstawania w nich pleśni. Ponieważ tynk mozaikowy jest tynkiem żywicznym, jego paroprzepuszczalność jest dużo niższa niż np. tynku mineralnego. Nie należy więc stosować go w miejscach, gdzie blokowałby swobodny do tej pory przepływ pary wodnej, oraz na podłożach nieodpowiednio zabezpieczonych przed niekontrolowanym napływem wilgoci (np. poprzez podciąganie kapilarne wody od strony źle zaizolowanych fundamentów muru).

Równie ważne jest właściwe ukształtowanie opaski stykającej się z cokołem. Powinna mieć spadek na zewnątrz, aby przy ścianie nie zbierała się woda opadowa. Stały kontakt tynku ze stojącą wodą może po pewnym czasie doprowadzić do jego zniszczenia.

Przygotowanie podłoża pod tynk mozaikowy - 3 etapy prac

1. Oczyszczenie powierzchni. Ponieważ warstwa tynku mozaikowego jest dość cienka, powierzchnia cokołu powinna być idealnie równa i nośna, czyli czysta, wolna od nalotów, wykwitów i tłustych plam. Producenci tynków mozaikowych zalecają dokładne oczyszczenie podłoża z luźnych, niestabilnych elementów (odprysków, grudek itd.), a także z brudu i kurzu.

2. Gruntowanie. Zgodnie z ich instrukcjami cokół należy również zagruntować – najlepiej preparatem głęboko penetrującym. Gruntowanie wzmacnia podłoże i ujednolica jego nasiąkliwość.

3. Wyrównanie powierzchni. Aby nie ponosić niepotrzebnych kosztów, najlepiej użyć do tego celu zaprawy wyrównawczej lub podkładu tynkarskiego, które są znacznie tańsze od tynku mozaikowego.

Warto wiedzieć

Część producentów oferuje barwione podkłady w kilku najpopularniejszych kolorach (np. brązowym, klinkieru, grafitowym). Warto z nich skorzystać, gdyż wyeliminują szare prześwity pomiędzy ziarnami (mogą się one pojawić przy nakładaniu czy rozprowadzaniu masy).

Nakładanie tynku mozaikowego
Autor: Andrzej T. Papliński Nakładanie tynku mozaikowego

Nakładnie tynku mozaikowego

Tynk mozaikowy jest sprzedawany jako gotowa masa w pojemniku. Jego zawartość wystarczy tuż przed użyciem dokładnie wymieszać, np. wiertarką z mieszadłem.

Zaprawę nanosi się na ścianę ręcznie lub metodą natryskową. Ręczne nakładanie tynku nie jest zbyt trudne, ale natryskiwanie lepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie. Wszystkie prace powinno się przeprowadzać przy bezwietrznej i bezdeszczowej pogodzie w temperaturze od +5°C do +25°C.

Musimy pamiętać, że czas przewidziany na zużycie materiału nie jest długi (informację na ten temat znajdziemy w karcie technicznej produktu), dlatego ważne jest takie zorganizowanie prac, aby nie było przestojów. Nie należy także dopuszczać do tego, żeby nowo położona zaprawa stykała się z już wyschniętą – wtedy jest ryzyko, że miejsce ich połączenia pozostanie widoczne.

Warto wiedzieć

Jak kupować tynk mozaikowy?

Kupując kilka opakowań produktu, należy sprawdzić, czy pochodzą one z tej samej partii – czy mają ten sam numer serii i zostały wyprodukowane tego samego dnia. Poszczególne partie tynku mozaikowego mogą się różnić odcieniem. Dlatego trzeba od razu zamówić odpowiednią ilość tynku (najlepiej o jedno opakowanie więcej), aby na całej powierzchni nałożyć tynk z jednej partii produkcyjnej.

Pozostałe podkategorie