Mały dom. 5 najlepszych projektów domów o powierzchni mieszkania (70-80 m2)

2021-06-23 10:07
Małe domy
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl

Oto najlepsze projekty małych domów, których powierzchnia jest zbliżona do mieszkań w blokach, a ich budowa nie spowoduje spustoszenia w waszych kieszeniach. Powody, dla których chcemy wybudować mały dom są różne. Jedni dysponują niewielką lub wąską działką, inni nie mają dużych środków na budowę, a jeszcze inni chcą po prostu odpoczywać, zamiast ciągle sprzątać ogromne pomieszczenia.

Jak wynika z raportów, Polacy najczęściej szukają niewielkich mieszkań dwupokojowych. Dzieje się tak nie dlatego, że kochamy małe metraże, tylko najczęściej nie stać nas na nic większego. Nie chcemy też całego dnia spędzać w tym samym pokoju, dlatego szukamy przynajmniej jednego dodatkowego pomieszczenia na sypialnię lub pokój dziecka. Komfort posiadania dwóch pokoi zamiast jednego jest nieoceniony.

Deweloperzy zauważają te potrzeby i dynamicznie dostosowują się do rynku. Problem w tym, że zamiast obniżać ceny, oferują nam mieszkania dwupokojowe o coraz mniejszych metrażach. Rekordziści są już w stanie pomieścić dwa pokoje na zaledwie 30 metrach kwadratowych! "Salon" o powierzchni 12 m2? Nie brzmi to ciekawie...

Kupno wygodnego mieszkania to duży wydatek

Mieszkania, które są w stanie zapewnić większy komfort i w których można myśleć o założeniu rodziny, zaczynają się tak naprawdę od około 60 m2. Na tej powierzchni deweloperzy często projektują trzy niewielkie pokoje, w których można już zmieścić wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy. Istnieje też możliwość innej aranżacji wnętrza i stworzenia na przykład przestronnych dwóch pokoi. W mniejszym mieszkaniu nie bardzo jest jak wymyślić lepszą koncepcję, niż proponowaną przez dewelopera.

Zobacz również:

Koszt budowy domu. 8 domów, które wybudujesz za mniej niż 200 tys. zł >>

Niestety, mieszkanie o powierzchni 60 m2 to już duży wydatek, zwłaszcza w większych miastach. Na rynku pierwotnym ciężko będzie nam znaleźć oferty poniżej 200-250 tys. zł, a w Warszawie ceny mogą dochodzić nawet do 500 tys. zł! Oznacza to wzięcie kredytu na kilkadziesiąt lat, który spłacimy, gdy nasze dzieci będą już dawno dorosłe, a my pomału będziemy myśleć o emeryturze. Natomiast m2 domu można zbudować już za 3000-3500 zł. To połowa lub mniej tego co zapłacimy za m2 mieszkania u dewelopera.

A może mały dom?

Metr kwadratowy we własnym domu będzie zawsze tańszy od metra kwadratowego mieszkania w bloku. Może warto zatem rozważyć wszystkie za i przeciw, wybrać działkę z dobrym dojazdem do miasta i rozejrzeć się za projektem małego domu? Jeśli dodatkowo dysponujemy już jakimś kawałkiem ziemi (np. od rodziców), lista argumentów za kupnem mieszkania staje się bardzo krótka. Dom tani w budowie jest w zasięgu naszej ręki, szczególnie jeśli kierujemy się kilkoma bardzo ważnymi zasadami przy wyborze projektu, jak wybór konstrukcji dachu, ilości kondygnacji budynku, obecności garażu i płyt balkonowych itp.

Zobacz również: Jak wybrać działkę? >>

Najlepsze projekty domów o powierzchni 70-80 m2

Przedstawiamy nasze propozycje małych domów do 80 m2, które ze swoją powierzchnią plasowałyby się wśród mieszkań z wyższej półki cenowej. Warto przypomnieć, że wszystkie projekty domów można w pewnym zakresie zmodyfikować, aby stworzyć dom dopasowany idealnie do naszych potrzeb. Możemy także zdecydować się na jeden z gotowych wariantów poniższych propozycji - do wyboru są domy większe, mniejsze, z garażem, z wyższą ścianką kolankową itd.

Warto wiedzieć

Budując dom warto korzystać z rozwiązań sprawdzonych przy realizacji dużych obiektów. Inwestorzy zlecający np. budowę dróg lub hoteli, aby określić koszt inwestycji najpierw zlecają wykonanie kosztorysu inwestorskiego na podstawie średnich cen rynkowych. Jest to punkt odniesienia podczas wyboru ofert wykonawców i dostawców: które oferty są poniżej, a które powyżej zaplanowanego budżetu. Podobnie może działać inwestor budujący dom jednorodzinny. Przy zakupie projektu domu, może zamówić kosztorys inwestorski. Dzięki temu pozna nie tylko planowany budżet całej budowy, ale też łatwiej będzie kontrolował koszty. Na przykład wybierając materiały będzie wiedział czy spowodują one przekroczenie czy oszczędności w stosunku do planu. Jeśli zaoszczędzi na kosztach stanu surowego zamkniętego, nadwyżki będzie mógł przeznaczyć na lepszej jakości materiały wykończeniowe lub instalacyjne. Albo odwrotnie…

Kosztorys inwestorski (koszt 300 zł) można zamówić do każdego domu z kolekcji Projektów Muratora >>>

Na co zwrócić uwagę wybierając mały dom?

  • ile sypialni będziemy potrzebować docelowo? Dwie wystarczą dla młodej pary, jedna może spełniać funkcję sypialni dla gości i pracowni jednocześnie. Dla pary z dwójką dzieci przydadzą się co najmniej 3 sypialnie, można to zaplanować na parterze lub na poddaszu do adaptacji. Gdy dzieci się wyprowadzą pozostanie nam ponownie parter do ogrzania i pokoje gościnne na poddaszu, gdy odwiedzi nas rodzina. A może w ogóle nie chcemy schodów w domu?
  • czy chcemy kuchnię otwartą na salon? To rozwiązanie ma tylu samo zwolenników, co przeciwników.
  • z czym połączyć pomieszczenie gospodarcze? Z kuchnią, przedsionkiem, garażem czy ogrodem?
  • czy chcemy mieć garaż? Tańszy i wygodniejszy będzie garaż w bryle budynku. Chyba, że obok domu chcemy postawić "blaszaka". To zdecydowanie najtańsza opcja, ale jej estetyka pozostawia wiele do życzenia. Kompromisem pomiędzy ceną i estetyką będzie drewniana wiata, tańsza od garażu w bryle budynku i ładniejsza od blaszaka.
  • mały dom nie daje nieograniczonych możliwości aranżacji, dlatego już wybierając projekt powinniśmy mieć w miarę dokładnie rozplanowane jego urządzenie i przemyślane wszystkie szafy i schowki. Nie chcemy przecież dopiero przy przeprowadzce dowiedzieć się, że nie pomieścimy wszystkich naszych rzeczy. To zbyt kosztowna niespodzianka.
  • czym będziemy ogrzewać dom? Ta decyzja wymusza na nas zaprojektowanie kotłowni odpowiedniej wielkości.
  • czy chcemy zrezygnować z dodatkowych metrów w salonie na rzecz komfortu posiadania spiżarni, a może nawet osobnej garderoby?
  • czy chcemy mieć jedną dużą łazienkę z prysznicem i wanną czy może lepsza byłaby mniejsza łazienka z prysznicem i osobne WC dla gości? Rozwiązanie szczególnie doceniane przy podziale domu na część dzienną i nocną.

1. C333 - Miarodajny - projekt domu o pow. 63,5 m2

C333 - Miarodajny
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C333 - Miarodajny, arch. Przemysław Biryło Link: Sprawdź projekt >>>

Przeczytaj więcej o projekcie C333 - Miarodajny >>

Powierzchnia użytkowa: 63,5 m2

+++ Plusy: W tym domu mamy do dyspozycji duży salon (31,5 m2), który mógłby pomieścić całe (!) typowe mieszkanie w bloku. Może się wydawać, że dwa pokoje to trochę mało, zwłaszcza gdy planujemy powiększenie rodziny. Nie zapominajmy jednak o możliwości późniejszej adaptacji poddasza (45,5 m2), na którym możemy zaplanować dwa lub nawet trzy dodatkowe pokoje. Żadne mieszkanie nie da nam tak dużych możliwości rozwoju.

--- Minusy: Przedstawiona realizacja wnętrza przewiduje bardzo mało miejsca na przechowywanie rzeczy poza garderobą.

Liczba pokoi: 2
Wymiary działki: 18,5 x 16,9 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 89 000 zł
Możliwość adaptacji poddasza: TAK (45,5 m2)
Garaż: NIE
Planowanie budowy. Projekty gotowe Muratora Miarodajny

2. M141 - Szum morza - projekt domu o pow. 81,6 m2

M141 - Szum morza
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M141 - Szum morza, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>

Przeczytaj więcej o projekcie M141 - Szum morza >>

Powierzchnia użytkowa: 81,6 m2

+++ Plusy: Duża otwarta przestrzeń (salon z jadalnią i kuchnią to razem 37,8 m2) sprawia, że gotując możemy mieć stały kontakt z gośćmi w salonie. Garaż w bryle budynku ma wygodne połączenie z pomieszczeniem gospodarczym i wyjście na zewnątrz.

--- Minusy: Duża otwarta przestrzeń. Zapachy z kuchni roznoszą się po salonie, a nieporządek po gotowaniu kłuje w oczy przez cały dzień. Ponadto nie wszyscy lubią być podglądani w kuchni...

Liczba pokoi: 3
Wymiary działki: 24,4 x 17,6 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 128 000 zł
Możliwość adaptacji poddasza: TAK (48,5 m2)
Garaż: TAK

3. C214 - Dom na rozstaju - projekt domu o pow. 74,1 m2

C214 - Dom na rozstaju
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C214 - Dom na rozstaju, arch. Witold Dominik, tech. arch. Tomasz Waligórski Link: Sprawdź projekt >>>

Przeczytaj więcej o projekcie C214 - Dom na rozstaju >>

Powierzchnia użytkowa: 74,1 m2

+++ Plusy: Ten dom zmieści się na naprawdę małej działce, ponieważ 74 metry kwadratowe powierzchni użytkowej rozmieszczono na dwóch kondygnacjach, wydzielając przy tym aż 5 pokoi i 2 łazienki. Jest to ciekawa aranżacja, ponieważ trudno byłoby znaleźć mieszkanie pięciopokojowe o tak małej powierzchni. Propozycja dobra dla dużych rodzin lub gdy chcemy spełnić swoje marzenia o własnym gabinecie lub siłowni i możemy się pogodzić z dość małym salonem.

--- Minusy: Mała powierzchnia pokoi. Salon 15,6 m2 + kuchnia 8,4 m2 to niestety standard bliższy mieszkaniom w bloku. Sypialnie również zapewniają jedynie niezbędne minimum miejsca.

Liczba pokoi: 5
Wymiary działki: 16,1 x 17,6 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 102 000 zł
Garaż: NIE

4. M245 - Trafna decyzja (etap II) - projekt domu o powierzchni 79,9 m²

M245 Trafna decyzja (etap II)
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu M245 Trafna decyzja (II etap), arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>

Przeczytaj więcej o projekcie M245 - Trafna decyzja - etap II >>

Powierzchnia użytkowa: 79,9 m2

+++ Plusy: Budynek podzielono na dwie strefy: dzienną – znajdującą się na parterze oraz nocną – na poddaszu. W części dziennej zaplanowano otwartą kuchnię, sąsiadującą z jadalnią, a następnie – przytulny, wypoczynkowy kącik. Z prawej strony zaprojektowano sypialnię, która może służyć mieszkańcom lub być pokojem dla gości. Dolna łazienka dedykowana jest mieszkańcom parteru oraz pełni funkcję wc dla gości i domowników przebywających w salonie. Jednak w razie wzmożonego, porannego ruchu, będzie też dodatkowym, sanitarnym wsparciem dla wszystkich

 

Liczba pokoi: 5
Wymiary działki: 17,00 x 15,20 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 144 000 zł
Możliwość adaptacji poddasza: TAK
Garaż: NIE

5. M206a - Ukryty w ciszy - wariant I - projekt domu o pow. 63,1 m2

M206a - Ukryty w ciszy - wariant I
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M206a - Ukryty w ciszy - wariant I, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź projekt >>>

Przeczytaj więcej o projekcie M206a - Ukryty w ciszy - wariant I >>

Powierzchnia użytkowa: 63,1 m2

+++ Plusy: Ten dom stawia na maksymalną funkcjonalność, zamiast na ogromne pomieszczenia. Oddzielna garderoba i spiżarnia z wejściem z kuchni to praktyczne rozwiązania, które na pewno poleci nam wielu inwestorów. Salon będzie zawsze dobrze doświetlony, dzięki dużym przeszkleniom. Do dyspozycji są także aż dwa tarasy, co sprawia, że zawsze jeden z nich może być na słońcu.

--- Minusy: Przy montażu kotła na paliwo stałe, uciążliwe może być przechodzenie przez chłodny garaż w celu uzupełnienia podajnika.

Liczba pokoi: 2
Wymiary działki: 21,0 x 17,2 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 113 000 zł
Możliwość adaptacji poddasza: TAK (59,0 m2)
Garaż: TAK

Marzysz o własnym domu i szukasz pomysłu na projekt? Zobacz nasze propozycje najlepszych projektów:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.