| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Duże okna tarasowe: jakie są ich ceny? Czy ich montaż wiąże się ze zwiększoną utratą ciepła w domu?

Duże okna tarasowe: jakie są ich ceny? Czy ich montaż wiąże się ze zwiększoną utratą ciepła w domu?

Okna tarasowe pozwalają na bardzo dobre doświetlenie wnętrza. Jednak wiele osób obawia się ich wysokiej ceny oraz większych kosztów ogrzewania związanych z utratą ciepła przez duże tafle szkła. Czy rzeczywiście są powody do obaw? Czy warto zainwestować w okno tarasowe, które otworzy nam widok na ogród?

Autor: Marcin czechowicz, projekt: arch_it/chillHouse Rekordowo długie skrzydła okien przesuwnych mogą osiągać 450 cm

Tak zwana stolarka otworowa pochłania niemały procent ogólnego budżetu przeznaczonego na dom. Zdecydowanie najdroższe są duże okna tarasowe. Inwestorzy wiedzą, że wielkie szklane płaszczyzny potrafią odmienić wygląd budynku, ożywiając jego elewację. Doceniają też funkcję, jaką pełnią w doświetleniu reprezentacyjnych pomieszczeń. Decydują się na nie zwłaszcza wtedy, gdy okolica lub ogród stanowią wymarzony pejzaż, dla którego ramą będzie ościeżnica wielkich okien.

Z drugiej strony wielu budujących musi się liczyć z każdą złotówką i szukać oszczędności. Duże przeszklenia mogą być wtedy postrzegane jako zbędna fanaberia, bez której da się mieszkać. Czy warto rezygnować z odrobiny luksusu? Zdecydowanie nie, ponieważ wielkie okna nie tylko podnoszą walory estetyczne i funkcjonalne domu, ale także zwiększają jego wartość rynkową. Proponujemy więc przyjrzeć się dużym oknom tarasowym, poznać ich zalety oraz wady, zobaczyć, które są droższe, które tańsze, i bez żalu wpisać je do kosztorysu.

Przykładowe ceny okien tarasowych – od czego zależą i ile wynoszą?

Ponieważ jest wielu producentów okien z PCW, drewnianych, aluminiowych oraz drewniano-aluminiowych, ich ceny na rynku są bardzo zróżnicowane. Najwięcej kosztują okna drewniane. Nieco tańsze są te z PCW lub ocieplonego aluminium. Okna podnośno-przesuwne są droższe od uchylno-przesuwnych, a te od rozwieralnych. Ogromny wpływ na cenę ma wielkość przeszklenia, rodzaj zastosowanych szyb i okuć, w przypadku okien drewnianych – także rodzaj drewna, a w przypadku plastikowych – kolor wykończenia profili. Koszt podnoszą też zabezpieczenia antywłamaniowe, szyby o ponadstandardowej izolacyjności cieplnej, klamki inne niż białe, szprosy.

Dużym ułatwieniem dla klientów są konfiguratory. Umożliwiają one porównanie kosztów okien o konkretnych wymiarach i parametrach. Znajdziemy je na stronach czołowych producentów, ale też na niezależnych portalach internetowych. Niestety, konfiguratory nie przewidują indywidualnie ustalanych rabatów.

Ile zapłacisz za okna tarasowe:
Okna rozwieralno-uchylne
z PCW lub aluminium
Trójkwaterowe, z dwoma ruchomymi skrzydłami,
o łącznej szerokości 230 cm i wysokości 230 cm
1600-2500 zł
Okna rozwieralno-uchylne
z drewna
Dwuskrzydłowe, o łącznej szerokości 210 cm
i wysokości 230 cm
4800-7000 zł
Okna uchylno-przsuwne PSK z PCW lub aluminium
Szerokość okna ok. 300 cm i wysokości 230 cm
3000-6400 zł
Okna uchylno-przesuwne PSK z drewna
Trójkwaterowe, z dwoma skrzydłami ruchomymi, o łącznej szerokości 600 cmi wysokości 230 cm
9100-19 000 zł

Okna podnośno-przesuwne

HST z PCW lub aluminium
 
Dwukwaterowe, z dwoma ruchomymi skrzydłami,
o łącznej szerokości  600 cm i wysokości 230 cm
9000-18 000 zł
O łącznej szerokości 300 cm i wysokości 230 cm 4000-7000 zł
Okna podnośno-przesuwne
HST z drewna
Dwukwaterowe, z dwoma skrzydłami ruchomymi,
o łącznej szerokości ok. 600 cm i wys. 230 cm
14 000-18 000 zł
Dopłata do szprosów Za jedno okno
100-300 zł
Montaż okien tarasowych Za metr obwodu okna 15-180 zł

Czy duże okna tarasowe powodują stratę ciepła?

Okna tarasowe stanowią często sporą część ściany, a jak wiadomo, na tle ciepłego muru przeszklenia wypadają gorzej pod względem izolacyjności termicznej. Czy zatem duże okna nie będą mostkami termicznymi? Nie, o ile zostaną w nich zastosowane wklejane pakiety szybowe o współczynniku Ug nie wyższym niż 0,8 W/(m2.K). Całe okno powinno mieć współczynnik Uw na poziomie zbliżonym do 1,0 W/(m2.K). Wartość 1,3 W/(m2.K) jest obecnie maksymalną dopuszczaną przez przepisy budowlane. Od roku 2017 obniży się ona aż do 1,1 W/(m2.K). Progi ciepłych okien, a często też ościeżnice, mają przekładki z materiału termoizolacyjnego (piana PUR), dzięki którym można wyeliminować liniowe mostki termiczne przy podłodze. To jednak nie wszystko. Musi być też utrzymana szczelność między skrzydłem a progiem. To z kolei zapewniają specjalne nakładające się na siebie zaczepy wyposażone w trwałe uszczelki przylgowe z tworzywa EPDM. Problem mogą sprawić wielkie okna bezprogowe. Wymagają wyjątkowo starannego, fachowego montażu, bo w przeciwnym razie między skrzydłem a podłogą pojawią się drobne szczeliny, którymi podczas wietrznej pogody będą wtłaczane z zewnątrz zimne powietrze i kurz.

Izolacyjność okien

Okna tarasowe z PCW osiągają obecnie współczynnik przenikania ciepła Uw = 0,87-1,1 W/(m2.K). Te z ośmiokomorowymi profilami wzmocnionymi wkładką aluminiową albo kompozytową, wyposażone w dwukomorowy pakiet szybowy o Ug = 0,7 W/(m2.K), mają szansę osiągnąć współczynnik Uw równy 0,8 W/(m2.K). Okna z profili aluminiowych mogą mieć zbliżony współczynnik Uw , ale pod warunkiem że w profilach znajdzie się wypełnienie termoizolacyjne, na przykład z aerożelu, oraz okno będzie mieć szybę o współczynniku Ug = 0,5-0,6 W/(m2.K). Izolacyjność termiczna okien drewnianych lub drewniano-aluminiowych jest zbliżona do izolacyjności okien z PCW oraz ocieplonych okien aluminiowych. Współczynnik Uw wynosi 0,8-0,9 W/(m2.K). Warto, żeby duże okna miały szyby z powłoką niskoemisyjną. Będzie ona odbijać promieniowanie cieplne z wnętrza, zmniejszając jego ucieczkę poza budynek. Od środka domu powierzchnia takich szyb pozostaje cieplejsza niż innych, dzięki czemu nie pojawia się na niej rosa. Trzeba tylko zwrócić uwagę na przezierność takiej szyby, bo w tańszych modelach powłoka niskoemisyjna może ją nieco zmniejszać.

Montaż okien. Jak montować okna w zgodzie z nowymi standardami

Zazwyczaj montaż okien trwa 2-3 dni, ale gdy jest zły, skutki tego możesz odczuwać przez co...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wybieramy okna i drzwi

Dzisiaj wybór okien i drzwi nie jest już tak prosty jak kiedyś – najpierw trzeba poznać cechy,...

Energooszczędność w pakiecie. Uniwersalny...

Energooszczędność to jedno z najważniejszych zagadnień we współczesnym budownictwie. Wzrastające ceny...

Montaż stolarki. Jak montować okna, drzwi...

Montaż okien, drzwi wejściowych oraz bram garażowych nie jest prosty, o czym przekonują reklamacje zgłaszane...

Okiennice – metoda na zacienienie wnętrza i...

Okiennice mają kilka istotnych funkcji użytkowych. Są też oryginalnym elementem zdobiącym elewację - dom z...

Okna dachowe FPP-V preSelect - przestrzeń na...

Poddasze to wyjątkowe miejsce w domu. Zwykle to strefa, w której rodzina relaksuje się po ciężkim...

Przygotowanie do montażu markizy tarasowej

Zastanawiasz się nad nowoczesnym wyposażeniem i wykończeniem domu? Popraw swój standard mieszkania...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.