| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Schody wewnętrzne: rodzaje schodów do domu

Schody wewnętrzne: rodzaje schodów do domu

Schody proste, schody dwubiegowe, schody trójbiegowe, schody zabiegowe, schody spiralne - kształ schodów w domu zależy nie tylko do naszego gust. Ważne ile jest miejsca na schody. Sprawdź, jakie schody wewnętrzne można zrobić w domu, które są wygodne w użytkowaniu.

Schody jednobiegowe

Schody proste jednobiegowe wbrew pozorom zabierają dużo miejsca, dlatego nie nadają się do niewielkich pomieszczeń. Ponieważ wchodzenie po schodach bez spocznika jest uciążliwe, mogą one łączyć tylko niskie kondygnacje – na przykład parter z antresolą, z której nie korzystamy zbyt często. Schody jednobiegowe powinny mieć nieparzystą liczbę stopni. Wynika to ze względów ergonomicznych – większość osób rozpoczyna wchodzenie i schodzenie prawą nogą. Nieparzysta liczba stopni zapobiega nieprzyjemnemu stąpnięciu, jakie nastąpiłoby, gdyby liczba stopni była parzysta. Ponieważ wszystkie stopnie są równej szerokości, można je wykończyć dowolnym materiałem. Nietrudno wybrać też balustrady i poręcze – prosty bieg sprawia, że nie muszą być one zagięte. Można więc skorzystać z oferty gotowych elementów, które są tańsze niż robione na wymiar. Niezależnie od sposobu wykończenia należą do schodów najtańszych.

Schody proste z jednym zabiegiem

Schody proste z jednym zabiegiem to schody, w których w dolnej części jest kilka stopni zabiegowych, natomiast pozostała większa część tworzy bieg prosty. Stopnie schodów zajmują tyle samo miejsca co w schodach jednobiegowych, jednak prostopadłe usytuowanie podestu wejściowego daje możliwość bardziej ekonomicznego zagospodarowania przestrzeni. Stopnie zabiegowe ze względu na różną szerokość są mniej wygodne przy wchodzeniu, ale zawinięty u dołu bieg schodów jest bardziej przyjazny w odbiorze. Trudniej jednak je wykończyć.

Autor: Andrzej Szandomirski

Schody proste jednobiegowe zabierają dużo miejsca; nie są zbyt wygodne w użytkowaniu, dlatego powinny łączyć niskie kondygnacje (np. schody na antresolę). Ich zaletą jest to, że można wykorzystać przestrzeń pod schodami umieszczając tam schowek lub wc

Autor: Andrzej Szandomirski

Schody proste z jednym zabiegiem ułatwiają komunikację na parterze, dają również możliwość ciekawego zaaranżowania barierki

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Schody dwubiegowe ze spocznikiem

Bieg górny usytuowany jest równolegle do dolnego, a między nimi znajduje się prostopadły do obu biegów spocznik o szerokości klatki schodowej. To dobre rozwiązanie zarówno w przestrzeni otwartej, jak i zamkniętej ścianami. Schody dwubiegowe wprawdzie zajmują więcej miejsca niż schody jednobiegowe, ale są wygodniejsze – sprawdzą się w domu zamieszkanym przez starsze osoby i dzieci. Ułatwieniem w korzystaniu z nich są stopnie jednakowej szerokości.

Schody trójbiegowe

Schody trójbiegowe potrzebują dużo miejsca, ale są wygodne przy wysokich kondygnacjach. Chętnie stosuje się je w domach z półpiętrem. Dobrze wyglądają w przestronnych salonach wysokich na dwie kondygnacje. Otwartej przestrzeni nadają reprezentacyjny charakter. Mają więcej elementów do wykończenia, dlatego są kosztowne.

Autor: Andrzej Szandomirski

Schody dwubiegowe są czytelnym elementem domu, wyraźnie wydzielają z wnętrza strefę komunikacyjną

Autor: Andrzej Szandomirski

Umieszczone w otwartej przestrzeni schody trójbiegowe, podkreślają reprezentacyjny charakter wnętrza. Potrzebują dużo miejsca, ale są bardzo wygodne, szczególnie przy wysokich kondygnacjach. Chętnie stosuje się je w domach z półpiętrem

Schody spiralne

Bieg schodów spiralnych wpisany jest w koło, stopnie mają kształt klinów umocowanych węższym bokiem w centralnie usytuowanym słupie lub w ścianie nośnej otaczającej schody. Ponieważ schody spiralne zajmują niewiele miejsca, nadają się szczególnie do małych domów. Są dość strome, dlatego lepiej stosować je tam, gdzie nie trzeba z nich często korzystać. Są niedrogie – można je kupić gotowe i zamontować w już wykończonym domu.

Schody zabiegowe

Schody zabiegowe to schody dwubiegowe, które zamiast spocznika mają kilka stopni w kształcie klina – są szersze od strony ściany. Zwężająca się krawędź stopnia sprawia, że nie można tam wygodnie postawić stopy – takie schody są mniej wygodne w początkowej fazie wchodzenia. Im więcej jest stopni w kształcie klina, tym schody są mniej komfortowe i trudniej je wykończyć.

Autor: Maciej Stępiński

W niewielkim domu schody kręte (spiralne) pozwalają na ekonomiczne zagospodarowanie miejsca

Autor: Andrzej Szandomirski

Układ stopni w schodach zabiegowych ułatwia wchodzenie i gwarantuje przyjazny odbiór zarówno osobom wchodzącym na górę, jak i schodzącym na dół. Oszczędza również przesztrzeń

Schody - drewniane, stalowe czy żelbetowe?

Ranga schodów we współczesnych domach znacznie wzrosła. Odkąd z ciasnych klatek schodowych weszły...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesne podłogi laminowane - ciepłe, modne i...

Panele podłogowe wyrosły już z roli taniej imitacji parkietu. Dziś posadzki laminowane zadziwiają wzornictwem...

Pielęgnacja i mycie podłogi. Jak czyścić podłogi...

Mycie podłogi drewnianej, paneli, płytek, czyszczenie wykładziny i dywanów. Przeraża cię tempo w jakim...

Mikrocement na ściany i podłogi. Poznaj...

Mikrocement to ultra cienka zaprawa, która może zostać użyta do wykończenia podłogi lub ściany, często...

Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu...

Poznaj wymiary wygodnej klatki schodowej w domu jednorodzinnym. Czym wykończyć ściany? Jakiego materiału użyć...

Schody w domu typu kostka - naprawiać czy...

Nawet jeśli dom po remoncie ma być nie do poznania, rozsądnie jest zachować to, co jest w dobrym stanie...