| muratordom.pl » Wnętrza » Projekty i aranżacje » Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu jednorodzinnym?

Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu jednorodzinnym?

Poznaj wymiary wygodnej klatki schodowej w domu jednorodzinnym. Czym wykończyć ściany? Jakiego materiału użyć na schody wewnętrzne. Zobacz również 15 pomysłów na zaprojektowanie schodów wewnętrznych i aranżacji klatki schodowej w domu jednorodzinnym.

Wymiary schodów to bardzo ważny element komunikacyjny i konstrukcyjny budynku. Ich standardy i normy są jasno określane przez prawo budowlane. W zależności od rodzaju i przeznaczenia budynku przepisy znacznie się różnią. Klatka schodowa jest również drogą ewakuacyjną dlatego musi spełniać wymogi bezpieczeństwa określane przez przepisy przeciw pożarowe.

Standardowa klatka schodowa w domu jednorodzinnym powinna przede wszystkim być wygodna. Wysokość nad schodami, mierzona w świetle, nie może być mniejsza niż 205cm. Schody powinny być dostosowane do długości kroku i stopy, aby komfortowo i bezpiecznie po nich stąpać. W związku z tym powinna być spełniona zależność: 2x wysokość stopnia + szerokość stopnia = ok. 60-65cm, czyli średnia długość ludzkiego kroku.

Autor: Piotr Mastalerz

Odsłonięte elementy konstrukcyjne i zastosowane materiały wykończeniowe przesądzają o wyjątkowym charakterze wnętrz. Cegła rozbiórkowa sąsiaduje tu z tynkami cementowo-wapiennymi położonymi na większości ścian wewnętrznych

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Wygodna klatka schodowa w domu jednorodzinnym:

Stopnie

Wysokość stopni schodów to od 14 do 19cm. Szerokość od 25 do 32cm. Oczywiście przyjmując, że najwygodniejszy wariant to wartość najwyższa.

Szerokość stopni zabiegowych mierzona w odległości 40 cm od balustrady powinna wynosić najmniej 25cm. Ich szerokość w najwęższym miejscu nie powinna być mniejsza niż 10cm. Wygodne schody posiadają w tym miejscu 16cm.

Wszystkie stopnie w biegu powinny być tej samej wielkości, aby uniknąć niebezpiecznego potknięcia. Dodatkowo schody powinny być wykończone materiałem antypoślizogowym.

Biegi

Wygodna szerokość biegu schodów to 100cm, ale jego minimum to 80cm mierzone w świetle balustrad, balustrady a ściany lub ścian (w zależności od typu klatki schodowej). Aby dwie osoby mogły swobodnie przejść obok siebie potrzeba biegu o szerokości 125cm.

Maksymalna ilość stopni w biegu może być aż 17. Wygodne schody mają nieparzystą liczbę stopni w jednym biegu.

Spoczniki

Szerokość spoczników nie może być mniejsza od szerokości schodów czyli minimum 80cm, a nawet powinny być około 20 cm szersze. Wygodny spocznik, który spełnia wymogi ppoż. i jest dostosowany do osób na wózku inwalidzkim to 150cm.

Balustrady

Balustrada nie może być niższa niż 90cm. Jeżeli schody są bardzo szerokie zaleca się montaż balustrady po obu stronach biegu. Odległości między elementami wypełniającymi balustradę ( tralkami ) nie powinna być większa niż 12 cm ze względów bezpieczeństwa.

Autor: Mariusz Bykowski

Schody dywanowe z betonu architektonicznego nie wymagają dodatkowego wykańczania

Ściany na klatce schodowej w domu jednorodzinnym

Najpopularniejszym rozwiązaniem na uniwersalne wykończenie ścian na klatce schodowej w domu jednorodzinnym jest farba. Oczywiście nadająca się do mycia i szorowania. Jest to gładka powierzchnia, którą łatwo utrzymać w czystości. Aby nie było zbyt nudno, malując klatkę schodową można użyć 2 lub nawet 3 kolorów farb. Każde piętro i półpiętro może mieć inny kolor. Jednak nie powinny się one od siebie za bardzo różnić. Na przykład jeżeli klatka schodowa posiada 2 biegi i półpiętro to warto byłoby je delikatnie wyróżnić tym samym kolorem farby ale o ton ciemniejszym lub jaśniejszym.

O wiele bardziej dekoracyjne będą tynki strukturalne i mozaikowe. Łatwe w nałożeniu, szybko schnące i efektowne tynki maskują drobne uszkodzenia i brud, który może powstać podczas użytkowania klatki schodowej w domu jednorodzinnym.

Na klatce schodowej sprawdzą się wszelkiego rodzaju okładziny. Zawsze dobrze będą wyglądały boazerie zarówno o naturalnym wyglądzie drewna lub białe. Można też zdecydować się na płytki gresowe lub gipsowe, które doskonale imitują kamień, drewno lub beton. Tańszą wersją wykończenia ścian klatki schodowej jest oczywiście tapeta. Można przykleić ją po całości ściany lub wykonać gustowną lamperię. W tej roli sprawdzają się grube pionowe pasy, a nad nimi jednolita ściana pomalowana farbą.

Wykończenie schodów

Najpopularniejszym wykończeniem schodów jest ponadczasowe drewno. Mocne i trwałe, łatwe w utrzymaniu i nie sprawiają kłopotów podczas odświeżania ich powierzchni. Aby były bardziej bezpieczne wystarczy pomalować je antypoślizgowym lakierem. W domowym zaciszu można okryć schody wykładziną dywanową. Zapewnia bezpieczne poruszanie się pomiędzy kondygnacjami, ociepla wystrój i wycisza odgłosy np. stukania butami.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na klatce schodowej w domu jednorodzinnym pokryć schody płytkami ceramicznymi. W takiej sytuacji warto zadbać o produkt antypoślizgowy lub wyposażyć stopnie w specjalne nakładki.

W bardziej luksusowych i nowoczesnych wnętrzach można pokusić się o schody wykonane ze szkła. Dodają pomieszczeniu lekkości i zapewniają dostęp światła dziennego. Szklane stopnie wykonuje się z trójwarstwowego, hartowanego szkła klejonego. Stopnie mogą też być zbudowane z szklanych płyt warstwowych, laminowanych foliami PVB.

15 pomysłów i aranżacji schodów oraz klatki schodowej w domu jednorodzinnym

Zobacz 15 sposobów na ciekawą klatkę schodową lub schody w salonie. Galeria najciekawszych aranżacji ze schodami w roli głównej.

Murator.tv: Schody zabiegowe - tajniki wykończenia schodów

Czym wykończyć schody zabiegowe? W tym domu płytami marmuru. Jak wykonuje się stopnie i podstopnice na schodach zabiegowych, czym łączy? - opowiada szef firmy wykonawczej.

Przeczytaj dodatkowo:
Sypialnia na poddaszu. Pomysły na ciekawą...

Sypialnia na poddaszu to dzisiaj standard. Kluczem do interesującej aranżacji sypialni pod skosami jest dobry...

W pełnym świetle. Poddasze dobrze wykończone

Aby mieszkać na poddaszu wygodnie i komfortowo, warto zadbać o doświetlenie światłem naturalnym nie tylko...

Nowoczesny klimatyzator ścienny – design i wygoda...

Nadszedł ten moment kiedy klimatyzator ścienny przestał być szpecącym elementem w starannie zaaranżowanym...

Jak mieszkali bohaterowie książek z dzieciństwa?...

Sprawdź, jak znasz domy, których opisy pojawiały się w popularnych książkach.

Perfekcyjne sprzątanie domu alergika

Alergia znika aż się kurzy! Jak sprzątać dom alergika? Kilka praktycznych porad dotyczących efektywnego...