Balustrada pełna przy schodach wewnętrznych. Z jakiego materiału ją wykonać?
Balustrada pełna częściowo przysłania schody wewnętrzne lub antresolę. Jest bezpieczna, pozwala też na stworzenie we wnętrzu oryginalnych rozwiązań projektowych. Można ją zbudować z płyt, cegieł, betonu lub nawet z luksferów,
Pełna balustrada jest kompromisem między pełną ścianą rozdzielającą dwa pomieszczenia a wnętrzem całkowicie jednoprzestrzennym. Pomaga częściowo odizolować schody od pokoju dziennego oraz oddzielić antresolę od przestrzeni poniżej.
Pełna balustrada umożliwia doprowadzenie i ukrycie w niej kabli elektrycznych oraz ciekawe podświetlenie biegu schodów, na przykład płaskimi punktowymi lampami lub wąskimi świetlówkami podkreślającymi linię wznoszących się stopni, a nawet umieszczenie światła za szkłem między płytami g-k i efektowne rozjaśnienie jej wierzchu. Tak jak każdy inny typ balustrady musi ona być mocno przytwierdzona do elementów konstrukcyjnych (schodów, ściany, stropu).
Balustrada pełna murowana
Murek można ustawić na biegu żelbetowych schodów, na podłodze na gruncie albo na stropie kondygnacji.
W pierwszym przypadku bieg schodów musi być odpowiednio szeroki, aby kilku- lub kilkunastocentymetrowy murek zbytnio go nie zwęził. Minimalna szerokość biegu schodów w domu jednorodzinnym to 80 cm. Jeżeli koncepcja pełnej balustrady powstanie na początkowym etapie projektu, a schody mają być dwubiegowe, najlepiej, żeby architekt zaproponował wybudowanie biegów o nierównej szerokości. Na jednym z nich można wówczas ustawić ściankę.
Przeczytaj też:
Bieg schodów: jak połączyć schody ze stropem >>>
Jeśli balustradę będzie stanowić wyciągnięta do góry ściana opierająca się na konstrukcji stropu, nie będzie obawy, że powstanie zbyt wąski bieg. Ścianka balustrady powinna wówczas, tak jak inne ściany działowe, zostać wymurowana przed wylewkami. Aby murowany fragment się nie przewrócił, powinien być usztywniony. Można go wzmocnić prętami zbrojeniowymi lub bednarką układanymi w spoinach muru.
GALERIA: balustrada pełna schody
Autor: Piotr Mastalerz
Głównym zadaniem, jakie ma spełniać balustrada, jest zapewnienie bezpieczeństwa i wygody podczas użytkowania schodów. Jest ważnym elementem decydującym o tym, czy schody wtopią się we wnętrze, czy też będą się z niego wyróżniać
Balustrada pełna monolityczna
Balustradę żelbetową wykonuje się w czasie betonowania schodów. Jest ona z nimi powiązana zbrojeniem. Układ prętów w takiej balustradzie jest podobny jak w zbrojeniu płyty. Pręty pionowe zbrojenia balustrady (o średnicy mniej więcej 8 mm) wypuszcza się z płyty schodów. Poziome dowiązuje się do pionowych i umieszcza równolegle do biegu. Płyta balustrady może mieć niewielką grubość – wystarczy mniej więcej 5 cm.
Przeczytaj też:
Schody zabiegowe czy ze spocznikiem. Porównujemy zalety i wady obu typów schodów >>>
Wykonanie płyty na prostym odcinku schodów nie jest trudne. Skomplikowane może być precyzyjne wybetonowanie fragmentu na zakręcie biegu. W żelbetowych schodach policzkowych, w których głównym elementem konstrukcyjnym są dwie belki podtrzymujące stopnie, można wysunąć belki policzkowe do góry i tak je zaprojektować, aby stały się pełną balustradą.
Balustrada pełna z drewna
Słupki, do których możesz zamocować pełne elementy balustrady, rozstawia się tak jak w balustradzie ażurowej, najczęściej co 90-120 cm. Muszą być mocno związane z konstrukcją schodów. W schodach żelbetowych wystawia się w tym celu pręty zbrojeniowe. W przypadku schodów stalowych obkładanych drewnem przygotowuje się na etapie projektu specjalne wąsy zespawane z konstrukcją, do których przykręca się słupki podkonstrukcji. Montuje się do niej płyty tworzące pełną ściankę balustrady.
Przeczytaj też:
Schody cena: ile kosztują schody żelbetowe i drewniane >>>
Ważne jest, żeby były one dość sztywne, dlatego najlepiej sprawdzają się płyty OSB. Zależnie od rodzaju płyt użytych na zewnętrzną warstwę balustrady można je okleinować, lakierować lub malować tak jak ścianę. Słupki balustrady można przytwierdzać bardzo wytrzymałymi kotwami wklejanymi. Łącznik znajduje się wówczas we wprowadzonej uprzednio w otwór żywicy. Bardzo mocno spaja ona beton oraz kotwę. Takie połączenie jest bardzo wytrzymałe, nie osłabia betonowego podłoża, więc można je sytuować bliżej krawędzi niż połączenie wkręcane.