Bieg schodów: jak połączyć schody ze stropem

2020-04-01 10:21

Bieg schodów żelbetowych musi być w odpowiedni sposób połączony ze stropem. Wyjaśniamy, jak takie połączenie powinno wyglądać w przypadku stropów monolitycznych, gęstożebrowych i prefabrykowanych.

Schody żelbetowe
Autor: JARKWOOD Żelbetowe schody są masywne i solidne. Można je wykończyć płytkami ceramicznymi lub kamieniem, ale najczęściej jest do tego wybierane drewno

Popularność schodów żelbetowych nie maleje, mimo że sprzedaje się coraz więcej schodów modułowych – metalowo-drewnianych – szybszych i prostszych w montażu i – co ważne – niewymagających wykańczania. Co jest zatem sekretem ich popularności? Z pewnością masywna, solidna konstrukcja, która nie zacznie po kilku latach trzeszczeć ani się uginać, czego doświadczyli niektórzy posiadacze schodów drewnianych. Ważne też, że można w ten sposób zbudować schody o niemal dowolnych wielkości i kształcie. Schody powstają z betonu wzmacnianego odpowiednio zaprojektowanym zbrojeniem stalowym. Wznosi się je w trakcie prac murarskich prowadzonych w nowo budowanym domu. Najpierw montuje się deskowanie. Na nim umieszcza się zbrojenie, a na koniec układa beton. Betonowanie odbywa się równocześnie z betonowaniem stropu (monolitycznego, Filigran lub gęstożebrowego). Później, na etapie wykańczania wnętrz, schody zyskują okładzinę – drewnianą, ceramiczną, kamienną. Montowane są także balustrady. Schody żelbetowe muszą być oparte na oddzielnym fundamencie i połączone ze stropem. W jaki sposób? To zależy od typu stropu.

Jak budowane są monolityczne schody żelbetowe 

Monolityczne schody żelbetowe powinny powstawać według projektu. Do ich wykonania należy użyć betonu klasy minimum C20/25. Betonowanie schodów wykonuje się od dołu, stopień po stopniu, wypełniając mieszanką uprzednio przygotowane deskowanie. Do budowy szalunku lepiej zastosować płyty ze sklejki lub płyty OSB niż deski, bo wtedy łatwiej zapewnić właściwy poziom oraz kształt przyszłym biegom, stopniom i spocznikom. Niektóre firmy zajmują się wykonywaniem szalunków schodowych na zamówienie. Z komputerową dokładnością przygotowują poszczególne ich elementy, a później montują w całość w przeciągu kilku godzin. Usługa taka nie jest tania, ale warto się nad nią zastanowić, gdy żelbetowe schody mają mieć nietypową, trudną do wykonania formę.

Przeczytaj też:

Jak zrobić dobry beton B20 (C16/20) samodzielnie >>>

Gdy beton jest już na miejscu, należy go zagęścić, pozbywając się tym samym pęcherzy powietrza. Później beton trzeba właściwie pielęgnować – zraszać wodą, chronić przed silnym słońcem. Geometria stopni schodów wewnętrznych powinna wynikać z warunku określonego wzorem: 2h + s = 0,6 do 0,65 m, gdzie h oznacza wysokość stopnia, a s – jego szerokość. Od pewnego czasu inwestorzy indywidualni mogą też zamówić żelbetowe schody prefabrykowane przygotowywane w fabryce na podstawie dostarczonego przez nich projektu, a później dowożone ciężarówkami na budowę i ustawiane na miejscu przy użyciu dźwigu.

Połączenie biegu schodów ze stropem monolitycznym

Żelbetowy strop monolityczny powstaje w całości na placu budowy. Jego cechą charakterystyczną jest możliwość zastosowania w budynkach o skomplikowanym kształcie i dużej kubaturze. Musi zostać wykonany zgodnie z indywidualnym projektem opracowanym przez inżyniera budownictwa - konstruktora. W przeciwieństwie do swoich gęstożebrowych czy prefabrykowanych odpowiedników może mieć zróżnicowaną grubość. Ta zależy od jego rozpiętości, ilości zbrojenia oraz obciążeń i wynosi przeważnie od 15 do 20 cm. Strop monolityczny przeważnie powstaje w formie płaskiej płyty żelbetowej, bez podciągów. Wykonuje się wtedy dwukierunkowe zbrojenie, które tworzone jest poprzez układanie prętów zbrojeniowych w kształt siatki. Lokalizacja schodów żelbetowych w stropie monolitycznym jest dowolna. Podczas zbrojenia stropu na krawędzi otworu należy osadzić pręty kontaktowe, które będą się łączyć ze zbrojeniem schodów. Ma to na celu trwałe zespolenie tych elementów. Pręty stosuje się w liczbie i średnicy analogicznej do zbrojenia płyty schodów. Powinny wchodzić w strop na odległość równą czterdziestu średnicom pręta.

Przeczytaj też:

Schody betonowe bez błędów. Budowa i wykończenie >>>

Betonowanie schodów można wykonywać wraz z betonowaniem stropu, korzystając ze zgromadzonego sprzętu (pompa, wibrator). Krawędź otworu w stropie należy zamknąć tak zwanymi biglami, czyli prętami zbrojeniowymi w kształcie litry U łączącymi dolną i górną siatkę zbrojeniową. Dodatkowo krawędź płyty w miejscu łączenia ze schodami dozbraja się dodatkowymi prętami ukrytymi w jej grubości.

Przeczytaj też:

Stropy żelbetowe: zalety i sposób wykonania >>>

Łączenie zbrojenia schodów i stropu
Autor: Andrzej T. Papliński W przypadku stropu monolitycznego lub zespolonego szczególnej dokładności wymaga połączenie zbrojenia biegu ze zbrojeniem płyty stropowej
Schody żelbetowe - jak powstają i jakie mają zalety?

Połączenie biegu schodów ze stropem gęstożebrowym

Podstawowym elementem konstrukcyjnym stropu gęstożebrowego są belki kratownicowe. Na nich opierane są pustaki stropowe, które w odróżnieniu od belek nie pełnią funkcji konstrukcyjnej, stanowią jedynie wypełnienie. Dodatkowo wykonuje się w określonych miejscach belki zwane żebrami rozdzielczymi. Z wierzchu na takim stropie robi się warstwę nadbetonu. Najistotniejsze są belki stropowe. Ich rozstaw osiowy zależy od typu stropu i jego nośności. Przeważnie wynosi 45-60 cm. Im gęstszy ich rozstaw i większa grubość stropu, tym strop ma większą nośność. W budownictwie jednorodzinnym stropy projektuje się na obciążenie użytkowe o wartości 150 kg/m2. Aby można było oprzeć bieg schodów monolitycznych na tego rodzaju stropie, trzeba na krawędzi otworu wykonać żelbetowe wzmocnienie (podciąg). Można je zastąpić kilkoma belkami stropowymi obok siebie. Liczba belek lub zbrojenie podciągu i jego przekrój powinny zostać określone w projekcie konstrukcji. Na tych belkach opiera się zbrojenie podłużne schodów, które w dalszej kolejności zostanie zakotwione w warstwie nadbetonu.

Połączenie biegu schodów ze stropem zespolonym

Stropy typu Filigran lub stropy Vector nazywa się stropami zespolonymi. Powstają one z prefabrykowanych płyt żelbetowych grubości 5-7 cm wytwarzanych pod konkretny projekt. Płyty te stanowią szalunek, na którym rozprowadza się później mieszankę betonową. W nich znajduje się też całe dolne zbrojenie w postaci prętów lub siatek stalowych, a wystające ponad ich powierzchnię kratownice ułatwiają zespolenie z warstwą betonu. Gdy istnieje taka potrzeba, w betonie można umieścić dodatkowe zbrojenie. Oparcie schodów wykonuje się tu analogicznie jak w przypadku stropów monolitycznych, układając zbrojenie kotwiące na płytach prefabrykowanych.

Połączenie biegu schodów ze stropem prefabrykowanym

Strop prefabrykowany buduje się przeważnie z płyt kanałowych – żelbetowych lub strunobetonowych – wytwarzanych w zakładach produkcyjnych. Na budowę trafiają płyty o konkretnych wymiarach, montuje się je przy użyciu dźwigu. Do najważniejszych zalet takich stropów należy prosty i szybki montaż. Miejsce oparcia biegu schodów może być przewidziane w płycie kanałowej, ale takiej, która już na etapie produkcji została w odpowiednim miejscu dozbrojona. Częściej jednak wykonywany jest na budowie dodatkowy żelbetowy element wzmacniający strefę oparcia. Niewykluczone jest też zrobienie w strefie styku stropu ze schodami płyty stropowej monolitycznej opartej na ścianach klatki schodowej. Takie rozwiązanie jest często stosowane w budownictwie wielorodzinnym, gdzie ze względu na wymagania przeciwpożarowe klatka schodowa jest wydzielona ścianami. Zasada wykonywania uzupełnień jest analogiczna jak w stropach monolitycznych. Prefabrykowane stropy kanałowe umożliwiają nam zastosowanie schodów prefabrykowanych, które będą oparte bezpośrednio na zamkach w płytach. Takie rozwiązanie umożliwia pełne wykorzystanie potencjału tego rodzaju stropu - skrócenie czasu realizacji i ograniczenie do minimum prac betoniarskich na budowie.

Schody wewnętrzne - czy znasz te pojęcia

Pytanie 1 z 8
Podstopnica to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie