Tani projekt domu oznacza problemy. Rozmowa z architektem

2020-04-15 19:38 Piotr Baran
Projekt domu Miarodajny wariant IV
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl HIT. Jeden z najlpeszych projektów gotowych z kolekcji Muratora. Wizualizacja projektu C333d - Miarodajny - wariant IV, arch. Przemysław Biryło

Ile średnio kosztuje projekt domu? Dlaczego nie warto kupować taniego projektu. Na co zwrócić uwagę zamawiając projekt? Rozmawiamy z architektem Przemysławem Biryło.

Piotr Baran: Na co zazwyczaj inwestor umawia się z architektem projektującym dom?

Przemysław Biryło, architekt prowadzący biuro w Szczecinie: Zależy, czy inwestor ma pojęcie o budowaniu domu, czy też trzeba go poprowadzić od podstaw, prawie że od definicji: co to jest dom i jak się z niego korzysta. Są klienci, którzy już wiedzą, czego chcą, i moje doświadczenie tylko podpowie im najlepsze rozwiązania.

Interesuje mnie pierwszy typ. Od czego zaczyna się rozmowę?

Zanim przejdziemy do oczekiwań, pytam o konkrety: czy ma decyzję o warunkach zabudowy, czy działka spełnia te warunki. Po tym rozpoznaję, czy inwestor jest przygotowany i traktuje sprawę serio. Jeśli nie ma tych dokumentów, to sobie chwilę miło porozmawiamy, ale kończę słowami: „Proszę przyjść za dwa miesiące, już z dokumentami planistycznymi, żebym mógł zobaczyć, nad czym możemy pracować”. Bo co z tego, że inwestor chciałby dom parterowy, gdy np. plan zagospodarowania wymaga drugiej kondygnacji.

A nie zaczyna Pan od pytania: ile inwestor chce wydać?

Nie. Bo zawsze bym usłyszał, że jak najmniej. Co też zgadza się z moją filozofią racjonalizowania kosztów. Dom powinien być dobrym, wygodnym meblem do mieszkania, za rozsądne pieniądze.

projekty gotowe C365
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Link: Wizualizacja projektu C365, Przejrzysty, arch. Przemysław Biryło

Jaki jest zakres projektu?

Każdy inwestor to osobna historia. Ale głównie umawiamy się na to, czego wymaga pozwolenie na budowę: projekt architektoniczno-budowlany i projekt zagospodarowania działki. Zauważyłem, że inwestorzy na początku często nie zdają sobie sprawy z tego, że projekt domu to tak naprawdę dwa projekty. Dwa tomy. Przy czym projekt zagospodarowania terenu jest tomem stosunkowo cienkim. Zawiera obrys budynku, zaznaczone wejścia, śmietniki, tarasy, tereny utwardzone. Nie wygląda na skomplikowany, ale jest bardzo istotny, bo dokładnie wskazuje, jak działka będzie używana.

Co z projektami wykonawczymi dla konkretnych detali i elementów budynku?

Zdarzają się inwestorzy, którzy chcą ciąć koszty, także projektu, do minimum. I zamawiają tylko „projekt do uzyskania pozwolenia na budowę”. Pod względem architektonicznym to szkic. Nie przyjmuję takich zamówień, bo późniejsza realizacja może być do mojego projektu zupełnie niepodobna i stwarzać problemy klientom.

Ale rozumiem, że inwestor, zwłaszcza ten bez doświadczenia, może trafić na architekta, który bardzo tanio zrobi mu projekt. I gdy bez projektu wykonawczego powstanie koszmarek, architekt powie: „Chciałeś tanio, to radź sobie sam”.

Jest coś takiego jak „sztuka budowlana”, więc wielu konkretnych rzeczy teoretycznie nie trzeba rozrysowywać. Ale praktyka pokazuje, że lepiej to zrobić, bo wyobraźnia wykonawców potrafi zaskakiwać.

Przeczytaj też:

Jakie są rodzaje kosztorysów i do czego służą? Jaki warto mieć podczas budowy >>>

Jakie elementy domu i rozwiązania koniecznie trzeba rozrysować? Okna?

Nie, jeśli to jest proste okno. Ale w wypadku rozwiązań rzadziej spotykanych - jak duże przeszklenia lub schowane pod elewacją rynny - powinno się je rozrysować. Robię to także dla własnego spokoju.

Czy inwestorzy zamawiają kosztorys szacunkowy, zestawienie materiałów, wizualizację, koncepcję aranżacji wnętrz?

Kosztorys owszem. Nie robię go osobiście, współpracuję z biurem kosztorysowym, które wykonuje od razu zestawienie materiałów. To ważne, bo na podstawie kosztorysu łatwo oszacować, ile pieniędzy trzeba wydać na poszczególnych etapach budowy. I też zamawiając materiały, można stwierdzić, czy ich cena u danego sprzedawcy jest korzystna, czy też... powiedzmy - naciągnięta. Nie wszyscy inwestorzy zamawiają kosztorys. On średnio kosztuje nieco ponad 1000 zł. Ale zawsze podkreślam, że te pieniądze absolutnie się zwrócą.

Co do wizualizacji - te zamawiają na ogół inwestorzy, którzy budują dom na sprzedaż, bo koszt takich „obrazków” to średnio 1500-2000 zł. Z kolei projekt aranżacji wnętrz w wersji podstawowej moim zdaniem jest konieczny, żeby spełnić wymogi ich funkcjonalności. Jeśli rysuję salon, muszę wiedzieć, na ile osób będzie stół, jak mniej więcej ma wyglądać kuchnia, jakie będą szafy itd.

Warto wiedzieć
Projekt domu - C333b Miarodajny

Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl

Projekt domu - C333b Miarodajny - wariant II. arch. Przemysław Biryło

Najpopularniejszy projekt domu 2019 r.

Architekt Przemysław Biryło jest autorem projektów gotowych Miarodajny - najchętniej wybieranych i budowanych przez inwestorów z całej Polski. Do rodziny domów Miarodajnych dołączyły ostatnio siostrzane projekty: Czterolistna koniczyna.

Każdy projekt zaczyna się od koncepcji. Jak długo ona powstaje?

Około 1,5 miesiąca. Ale gdy pracuję z osobą, która nie jest specjalistą w budowaniu i na dodatek nie do końca wie, czego chce – nawet 3 miesiące. Może sobie teraz strzelę w kolano, ale uważam, że 3 miesiące to optymalny okres pracy nad projektem. Dla dobra inwestora, bo on powinien sobie wszystko przemyśleć. Przecież nawet gdy kupuje samochód, też długo się zastanawia, analizuje, odwiedza wiele salonów, przymierza się do różnych modeli.

Nie przegap:

Zobacz projekty gotowe architekta Przemysława Biryło >>>

A tu chodzi o dom, w którym będzie żył. I nie może do niego wsiąść przed tą życiową jazdą. Wolę, gdy spokojnie podchodzi do tematu i sam mówi, że potrzebuje czasu. Bo często, gdy inwestor już na wstępie jest zdecydowany, wszystko mu się podoba i wszystko akceptuje, później nagle, po dyskusji z rodziną, przychodzi i słyszę: „Jest dobrze, chodzi tylko o małą zmianę, bo chcielibyśmy zamiast domu z poddaszem – parterowy i żeby tylko zrzucić te trzy pokoje na dół”.

Co zawiera koncepcja?

Pierwsza koncepcja to punkt wyjścia, w której jeszcze badam, czego inwestor tak naprawdę oczekuje. Ona jeszcze jest „płaska”, czyli bez trzeciego wymiaru. Operuję w niej symbolami architektonicznymi i zaznaczam główne funkcje. Po to, żeby inwestora nie rozpraszać. Gdy narysuję za dużo, to słyszę: „A ja chciałem mieć tutaj duże okno, a przy nim kwiatki...” . Nie, to jeszcze nie czas na okna i kwiatki. W tym momencie ważna jest sama idea: czy przestrzenie otwarte, czy zamknięte, gdzie strefa dzienna, gdzie nocna. Jest trochę tych kombinacji. Podaję je inwestorom i czekam, aż sobie to wieczorami, przy kolacji, przegadają i wrócą do mnie z efektami tych przemyśleń.

Kiedy przychodzi pora na dodanie trzeciego wymiaru?

W głowie projektuję go od początku. Jednak inwestor otrzymuje go, gdy dopinamy funkcje. Gdy już zastanawiamy się: gdzie okna, gdzie taras, czy zadaszenie bardziej, czy mniej strome.

rzut c333o projekty gotowe
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Link: Rzut projektu domu C333o, Miarodajny - wariant XIV, arch. Przemysław Biryło

W takim razie praca przy adaptacji projektu gotowego wydaje się prostsza. Czy tak jest rzeczywiście?

Adaptacja projektu powinna polegać na tym, że nie zmienia się projektu gotowego. Jeżeli ktoś przychodzi do mnie z takim nastawieniem, to sprawa faktycznie powinna być prosta.

Czym w takim razie jest zmiana?

Rozsądna adaptacja polega na tym, że inwestor prosi o drobiazgi, np. o przesunięcie okna. Tak naprawdę adaptacja wymaga od architekta jedynie projektu zagospodarowania działki. Projektu gotowego nie rusza się. Można ewentualnie powiększyć okno, jeśli za nim otwiera się piękny widok, czy też zmniejszyć je tam, gdzie o widoku w ogóle nie ma mowy.

Czyli zamiana funkcji, jak przeniesienie kuchni do salonu (lub odwrotnie), adaptacją już nie jest?

W takiej sytuacji już mi się lampka w głowie zapala, czy to naprawdę jest projekt, którego potrzebuje inwestor. Bo niby ten, a już nie ten...

Jaki jest średni koszt projektu indywidualnego?

Zależy od metrażu. Gdy opracowuję projekty indywidualne, często są to domy stosunkowo duże, około 250-300 m2. Bazuję na cenach sugerowanych przez SARP, gdzie koszt projektu zaczyna się od 3% wartości budynku. Policzmy: jeśli dom ma 150 m2, cena wybudowania go – przy założeniu netto 3 tys. zł/m2 (tyle mniej więcej kosztuje to w Szczecinie) – w stanie deweloperskim wyniesie 450 tys. zł. W tej sytuacji koszt projektu prostego domu wyniósłby u mnie około 15 tys. zł. Ale zaznaczam – to jest dolna granica, cena „dla przyjaciół”, poniżej której – moim zdaniem – architekt nie powinien schodzić.

A schodzą?

Są tacy, którzy jeszcze budują swoją markę, i oni mogą zejść.

Przeczytaj też:

Jak kształt domu wpływa na koszt budowy >>>

Jaka cena byłaby w tej sytuacji rozsądna?

20 tys. zł. Trzymając się ciągle wspomnianego przykładu. Żeby zarówno architekt, jak i inwestor mieli w głowach poczucie większego komfortu.

Czyli?

Architekt: że nie musi się spieszyć i nie będzie przez to dopłacał. Inwestor: że architekt będzie sprawował pieczę nad wykonaniem projektu.

Co najbardziej podnosi koszt projektowania domu?

Nowoczesne rozwiązania dotyczące np. fotowoltaiki. Konstrukcja również. Ostatnio projektowałem dom, w którym inwestor zażyczył sobie rozrzeźbiony, skomplikowany dach, co podniosło koszt jego wykonania niemal dwukrotnie.

Nie było to zgodne z moją filozofią, ale ostatecznie doszliśmy do rozwiązania, które było satysfakcjonujące dla nas obu. Był to dach, którego forma brała górę nad racjonalnością. Projekt musiałem wycenić drożej.

Projekty gotowe
Ramka polecamy Projekty Muratora

Autor: Redakcja

Zaufaj doświadczeniu Muratora!

Od ponad 20 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu. Dołącz do grona 155 000 zadowolonych Klientów.
W naszej Kolekcji znajdziesz ponad 1600 projektów gotowych domów dopasowanych do różnych potrzeb inwestorów. Zespół architektów Muratora pomoże w dobraniu projektu odpowiedniego do Twoich oczekiwań, wymiarów działki i jej usytuowania względem stron świata. Wraz z projektem otrzymasz także pakiet dodatków i ofert specjalnych, dzięki którym zaoszczędzisz na koszcie budowy.
Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie.

Szukasz idealnego dla siebie projektu domu? Sprawdź, nasze propozycje:

Masz pytania dotyczące wyboru projektu? Skontaktuj się z nami tel. 22 59 05 555 lub e-mail: projekty@murator.com.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE