Projekty domów z nowoczesnym tarasem - zobacz aranżacje
Taras to nieodłączny element domu – mały lub duży, odkryty lub zadaszony, pojedynczy lub rozbudowany. Każdy chce latem spędzać czas przed domem na tarasie. Prezentujemy projekty domów z ciekawie zaaranżowanymi tarasami.
Zanim wybierzemy projekt domu z określonym tarasem, zastanówmy się, jak będzie on usytuowany na naszej działce. Ekspozycja na południe, zachód lub północ wpłynie na sposób wykończenia tarasu oraz jego zagospodarowanie. Tarasu, który stale będzie zacieniony, lepiej nie wykańczać drewnem. Inne rośliny będą dobrze rosły przy tarasie południowym, a inne przy tym skierowanym na północ. Będąc tego świadomym warto przejrzeć projekty domów nowoczesnych w stylu.
Galeria zdjęć - projekty domów z ładnymi tarasami
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl
Projekt C214c Dom na rozstaju - wariant III, autorzy arch. Witold Dominik, tech. arch. Tomasz Waligórski. Zgrabny taras obok salonu jest miejscem wypoczynku na powietrzu. Część tarasu jest zasłonięta przez wysunięty okap dachy wsparty na słupach. Zobacz ten projekt domu
Każdy chce móc latem spędzać czas przed domem na tarasie, bo to jedna z większych przyjemności. Tarasy więc stają się coraz większe, może być ich kilka. Czasem okalają dom z kilku stron, innym razem są przedłużane przez dodatkową zabudowę lub nawierzchnię.
Dom z jednym czy kilkoma tarasami
Przy niedużych, kompaktowych domach wystarczy jeden, kilkumetrowy taras. Najprościej umieścić go obok salonu i stworzyć na nim kącik wypoczynkowy. Wyjście na taras może być też obok kuchni, tak żeby było jak najbliżej do miejsca, w którym będziemy latem jadać posiłki. Ciekawą aranżację stanowi taras, z którego można po kilku schodkach zejść niżej i znaleźć się na kolejnym miejscu do wypoczynku, tym razem utwardzonym np. kostką brukową. Dopiero tak wyznaczony fragment nawierzchni ogrodowej będzie miejscem na letnie posiłki. Takie rozwiązanie można zobaczyć w projekcie niedużego Domu na rozstaju - wariancie III (C214c).
Gdy dom liczy więcej mieszkańców, może zrodzić się potrzeba posiadania kilku tarasów. Jest wiele pomysłów na zaprojektowanie przestrzeni tarasowych w domu. Oprócz salonu może przylegać też do sypialni albo pokoju kąpielowego. W wielu projektach znajdziemy rozbudowane tarasy znajdujące się z dwóch stron narożnika domu, a nawet okalające budynek z trzech stron. Jak w projekcie HomeKoncept 66, w którym olbrzymi (ponad 100 m2) taras jest spięty u góry żelbetową ramą stanowiącą bazę dla zadaszenia jego fragmentu - przeznaczonego na jadalnię. Pozostała część tarasu jest przekryta pergolą lub odsłonięta (można tam zainstalować żagiel lub markizę). Od strony ogrodu taras jest niezwykle reprezentacyjny, schodzi szerokimi płytami na niższy poziom znajdujący się na gruncie. Z boku domu znajduje się jeszcze jeden nieduży taras, na który prowadzą dyskretne drzwi obok klatki schodowej.
Innym rozwiązaniem są tarasy na różnych kondygnacjach. Jeden tradycyjnie zbudowany na gruncie przy domu, a drugi nad fragmentem budynku, np. garażem. Takie rozwiązanie jest zaproponowane w projekcie domu C357 - Fotogenicznego.
Kilka tarasów pozwala swobodnie z nich korzystać zależnie od pory dnia i siły nasłonecznienia. Gdy jest słonecznie możemy zająć miejsce na odkrytym tarasie, a gdy pada podziwiać przyrodę na tarasie na poddaszu, na który można wyjść z dwóch sypialni.
Nowoczesny taras: różne materiały wykończeniowe
Rozbudowane konstrukcje tarasowe są okazją, żeby wykorzystać w nich różne materiały. Bardzo awangardowo może wyglądać zestawienie obok siebie ceramiki i drewna albo betonu i drewna, jak w projekcie domu Sfinks VI (GL 1288).
Bardzo wygodnym i praktycznym pomysłem jest zbudowanie tarasu na gruncie z wykorzystaniem płyt lub kostek betonowych. Pracę można powierzyć doświadczonej ekipie brukarskiej, która bez problemu wykona rozbudowaną konstrukcję. Ciekawie wygląda aranżacja tarasu w projekcie domu HomeKoncept 23. Właściwy taras i schodki są wykonane z ciemniejszych kostek brukowych. Przechodzą one w dziedziniec ogrodowy z jasnych wielkoformatowych płyt ułożonych na poziomie gruntu. Wykończenie kompozycji stanowi rabata żwirowa z drewnianym podestem na kącik wypoczynkowy. W tak rozległej aranżacji znalazło się miejsce na grupy niskich roślin i elementy betonowej architektury ogrodowej.
Taras zadaszony czy odkryty?
Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Osoby ostrożne, lubiące być przygotowane na różne warunki wybiorą wariant z zadaszeniem, chociaż częściowym. To rozsądne rozwiązanie na bardzo nasłonecznionej elewacji.
Przeczytaj też: Zadaszenie tarasu - rozwiązania konstrukcyjne i materiały
Jeśli chcemy się dodatkowo zasłonić przed promieniami słonecznymi możemy zbudować pergolę, zastosować żaluzje dachowe, markizę albo inne przesłony poziome.
Przeczytaj też: Najładniejsze wieloletnie rośliny na balkon i taras
Miłośnicy plażowania na słońcu wybiorą wariant z tarasem odkrytym. A na najbardziej prażący upał można się przygotować, instalując na tarasie duży parasol ogrodowy. To proste rozwiązanie, które też pozwala na dokonywanie zmian w aranżacji, jeśli wcześniejszy wariant nam się znudzi. Bardzo bogato wyposażony w tarasy jest projekt domu Lorenzo (GL 1421) - są aż trzy. Prywatny taras mają gospodarze przy swojej osobnej sypialni z wielką łazienką. Dwa przylegają do otwartej strefy dziennej. Co ciekawe, wejście do domu prowadzi właśnie przez taras obok salonu.
Olbrzymi wybór mebli ogrodowych oraz sprzętów służących do ochrony przed słońcem pozwoli stworzyć indywidualne aranżacje każdego z tarasów, zależnie od potrzeb.
Polecany artykuł:
Szukasz idealnego dla siebie projektu domu? Sprawdź, nasze propozycje:
- Miarodajny - HIT sprzedaży - najczęściej wybierany projekt!
- Dom na wąską działkę - TOP projektów
- Najładniejsze małe domy parterowe z garażem