Drewniany taras - czyszczenie i impregnacja drewna

2021-10-08 15:45

Drewniany taras trzeba dokładnie czyścić, szczególnie po mokrych i mroźnych miesiącach. Jeżeli dbamy o niego co roku, to nie musimy wkładać dużo pracy w konserwację drewna. Sprawa ma się nieco gorzej jeżeli przez ostatnie 2-3 lata zapomnieliśmy o naszym drewnianym tarasie. Staje się brzydki i szary. Zobacz, jak wykonać czyszczenie i konserwację drewna tarasowego.

Drewniany taras
Autor: Piotr Mastalerz Twarde drewno egzotyczne jest odporne na ścieranie, więc taras z niego może być wykonany nawet równo z poziomem gruntu

Zmiany temperatur i wilgotności oraz promieniowanie słoneczne bardzo niekorzystnie wpływają na nasze drewniane tarasy, które są chlubą i ozdobą domu. Do tego dokładają się czynniki biologiczne takie, jak: grzyby, porosty, owady. Drewno po pewnym czasie szarzeje, wypacza się i staje się mniej wytrzymałe na uszkodzenia. Aby przywrócić mu dawny blask trzeba zastosować kilka zabiegów. Na początek drewniany taras trzeba oczyścić, następnie naprawić, a na koniec zabezpieczyć. To wystarczy, aby cieszyć się pięknym tarasem do końca sezonu.

Jeżeli czynności konserwacyjne zostaną zaniedbane, to już po 2-3 latach drewno pod wypływem niekorzystnych warunków atmosferycznych na tyle zniszczeje, że odnawianie drewnianego tarasu pochłonie dużo więcej czasu i środków finansowych.

drewno na tarasie
Autor: Piotr Mastalerz Powierzchnia drewna ulega zmianom pod wpływem warunków atmosferycznych. Czynniki pogodowe powodują szarzenie powierzchni, spękania i złuszczenia, które mogą przybierać różne formy w zależności od gatunku drewna

KROK 1 - Czyszczenie drewnianego tarasu

By przywrócić blask poszarzałym deskom tarasowym, należy zacząć niestety od sprzątania. Po zimie na tarasie zalega brud i piach, który trzeba dokładnie zmieść z jego powierzchni twardą szczotką lub zmyć pod ciśnieniem. Po oczyszczeniu czas na oględziny, czy są jakieś ubytki w drewnie, odstające drzazgi, brakuje śrub lub elementów mocujących.

Przeczytaj też:

Deski gładkie, jeżeli zachodzi taka potrzeba, można najpierw lekko zeszlifować. Następnie stosujemy środek czyszczący i odszarzający. Koncentrat rozcieńcza się z wodą i nakłada za pomocą szczotki lub myjki ciśnieniowej na powierzchnię tarasu. Po odczekaniu kilku minut należy taras dobrze wyszorować, aż do momentu ukazania się naturalnego koloru drewna. Jak już uzyska się oczekiwany efekt, środek trzeba spłukać bez obaw o środowisko, ponieważ najnowsze produkty do czyszczenia drewnianych tarasów są w 100% biodegradowalne.

W przypadku desek ryflowanych sprawa szlifowania jest mniej oczywista. Nie wolno tego robić na własną rękę, lepiej jest poprosić o pomoc wyspecjalizowaną w naprawach drewnianych tarasów ekipę. Jeżeli nie ma potrzeby szlifowania, wystarczy dokładnie wyszorować deski preparatem odszarzającym i pozbyć się brudu zalegającego w rowkach.  Kiedy mamy doczynienia z bardzo uporczywymi plamami z tłuszczu lub rdzy, wtedy nakładamy preparat czyszczący bez rozcieńczania go z wodą. Należy nałożyć odpowiednią ilość na szmatkę i wetrzeć w plamę. Po uzyskaniu odpowiedniego efektu również, jak we wcześniejszym przypadku, drewniany taras trzeba dokładnie spłukać.

W przypadku tarasów pokrytych powłoką lakierniczą najlepszym sposobem na szybką renowację jest użycie szlifierki. Do początkowych prac stosuje się papier ścierny o większej ziarnistości. Szlifowanie wygładzające wykonuje się papierem o ziarnistości 60-80. Po oczyszczeniu z pyłu, jeszcze przed przystąpieniem do olejowania, deski tarasowe należy zabezpieczyć bezbarwnym impregnatem do drewna. Ochroni to materiał przed degradacją biologiczną.

KROK 2 - Olejowanie drewnianego tarasu

Olejowanie drewnianego tarasu nie tworzy gładkiej, nieprzepuszczalnej powłoki na powierzchni deski jak lakier. W ręcz przeciwnie, głęboko penetruje drewno i zabezpiecza je od środka. Oleje mają wiele kolorów i odcieni oraz służą do zabezpieczania drewna rodzimego, jak i egzotycznego.  Efekt końcowy jest bardzo naturalny, powierzchnia desek po olejowaniu jest aksamitnie gładka i o uwidocznionym usłojeniu. Czynność zabezpieczania drewna należy wykonywać raz w roku. Najlepiej jest olejować drewno wiosną.

Olejowanie drewnianego tarasu należy wykonywać za pomocą szerokiego pędzla z twardym włosiem, dostosowanego do szerokości deski.  Jest on również odpowiedni dla powierzchni desek ryflowanych. Do trudniej dostępnych stref przyda się mały pędzel. Drewna nie olejuje się za pomocą wałka.

Po nałożeniu pierwszej warstwy oleju należy zetrzeć nadmiar, który się nie wchłoną. Następnie po 12 godzinach, jeżeli producent nie zalecił inaczej, nakłada się kolejną warstę oleju na drewniane deski tarasowe. Kolejnym krokiem jest ustawienie mebli i zaparzenie aromatycznej kawy, ale to dopiero po 2 dobach od zakończenia olejowania drewna.

Olejowanie drewnianych desek tarasowych należy wykonywać w temperaturze minimum +10 stopni do maksymalnie +25 stopni Celsjusza. Produkt nanosi się wyłącznie na suche deski i co ważne, nienagrzane od promieniowania słonecznego.

Nasi Partnerzy polecają