Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna. Czy to się opłaca?

2017-07-02 13:00 Piotr Laskowski
Instalacja fotowoltaiczna
Autor: Andrzej T. Papliński

Instalacja fotowoltaiczna przyda się każdemu, ale nie zawsze jej zastosowanie jest jednakowo opłacalne. Sprawdź, jak obliczyć opłacalność inwestycji w fotowoltaikę.

Panele fotowoltaiczne są na ogół zrobione z ogniw krzemowych polikrystalicznych. W jednym panelu jest ich co najmniej kilkanaście. Do budowy elektrowni słonecznych stosuje się panele, w których jest ich 60 albo 72. Wówczas urządzenie ma wymiary mniej więcej 1 x 1,7 m i moc szczytową rzędu 240-290 Wp. Wymaganą moc całej instalacji zapewnia odpowiednia liczba paneli.

Ile trzeba wydać na panele fotowoltaiczne?

Załóżmy, że interesuje nas instalacja o mocy 5 kWp, z której mają być zasilane zwykłe domowe odbiorniki energii. Panele o mocy szczytowej mniej więcej 250 Wp są obecnie (wiosną 2018 r.) sprzedawane po około 700 zł. Potrzebujemy ich 20, więc zapłacimy 14 tys. zł. Do tego należy jeszcze doliczyć co najmniej 5 tys. zł za falownik (inwerter) zapewniający zmianę parametrów prądu płynącego z paneli na takie, jakich wymagają domowe odbiorniki (przemienny, 230 V, 50 Hz), oraz następne kilka tysięcy złotych na konstrukcję mocującą, specjalne przewody (o przekroju 4 mm2, czyli dużo grubsze niż w instalacji 230 V), akcesoria i montaż całej instalacji. Czyli chcąc mieć elektrownię słoneczną o mocy szczytowej 5 kWp, trzeba się przygotować na wydatek rzędu 25-28 tys. zł. Jeśli interesuje nas mniejsza moc, to w przeliczeniu na 1 kWp instalacja będzie nas kosztować nieco więcej. Orientacyjna cena systemu o mocy szczytowej 3 kWp to 18 tys. zł (6 tys. zł/kWp).

Instalacja fotowoltaiczna - ile można zyskać

Promieniowanie słoneczne docierające do powierzchni ziemi w naszym położeniu geograficznym rzadko osiąga moc 1000 W/m2, dla jakiej producenci podają parametry paneli fotowoltaicznych. Wobec tego parametr nazywany mocą szczytową niewiele mówi o korzyściach z ich zastosowania. By policzyć, ile można zaoszczędzić dzięki zastosowaniu instalacji fotowoltaicznej, trzeba wiedzieć, ile dostarcza energii, a to zależy nie tylko od mocy promieniowania słonecznego, ale także od usytuowania paneli (kąta padania na nie promieni), temperatury ich otoczenia, zacienienia i jeszcze innych czynników. Ilość energii należałoby zatem ustalić na podstawie badań urządzeń w konkretnej sytuacji.

Przeczytaj też:

Żeby z grubsza oszacować opłacalność zakupu fotoogniw, jesteśmy zmuszeni oprzeć się na informacjach od ich producentów, którzy zwykle oceniają ją na podstawie teoretycznych obliczeń. Wynika z nich, że instalacja o mocy szczytowej 5 kWp, zbudowana z paneli takich jak opisane wcześniej, w ciągu roku jest w stanie dostarczać średnio 4200 kWh energii elektrycznej. W polskich warunkach tak zwany przewidywany roczny uzysk energii szacuje się na 110-150 kWh na 1 m2 typowego modułu fotowoltaicznego. Przyjmując optymistycznie, że uda się ją w całości wykorzystać, otrzymamy bardzo atrakcyjny czas zwrotu takiej inwestycji. Skoro za 1 kWh energii płaci się zakładom energetycznym około 0,6 zł, to dzięki instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kWp oszczędza się 2520 zł rocznie. Czyli 25 tys. zł wydane na jej zakup zwróci się po 10 latach i wtedy zacznie już ona przynosić zysk. Wprawdzie z czasem sprawność fotoogniw maleje, ale producenci gwarantują, że te zbudowane z krzemowych ogniw polikrystalicznych po 12 latach będą osiągać jeszcze co najmniej 90% mocy znamionowej, a po 25 latach nadal będą działać, a ich moc nie spadnie poniżej 80%. Więc wygląda na to, że instalacja fotowoltaiczna to rozsądna inwestycja.

Przeczytaj też:

Zobacz jakie produkty polecamy:

Trzeba jednak jeszcze brać pod uwagę to, że podawana przez producentów ilość energii dostarczanej przez instalację jest orientacyjna, bo ma na to wpływ choćby pogoda (głównie zachmurzenie), której nikt nie przewidzi. Informacje o ilości energii dostarczanej przez panele są oparte na danych statystycznych o nasłonecznieniu, więc można się spodziewać różnic między teorią a praktyką. Należy się też liczyć ze stratami energii – mniej więcej 3% na przewodach i od 3 do nawet 15% w inwerterze.

Przeczytaj też:

Instalacja fotowoltaiczna
Autor: Andrzej T. Papliński Cena paneli fotowoltaicznych to niewiele ponad połowa kosztu całego systemu. Falownik kosztuje kilka tysięcy złotych, a inne akcesoria dają w sumie kolejnych kilka tysięcy

Opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną

Zależy oczywiście od ceny instalacji i ceny energii – im będzie droższa, tym lepszą inwestycją okaże się system fotowoltaiczny, który dostarcza ją za darmo. Ale nie wszyscy zwracają uwagę na to, że nie całą energię z fotoogniw udaje się wykorzystać, a stopień jej wykorzystania ma ogromny wpływ na opłacalność ich zakupu. Z tego względu inwestycja w instalację dużej mocy nie jest dobrym pomysłem, mimo tego że im jest ona większa, tym mniejszy jest jej koszt jednostkowy (na kilowat mocy). Jeśli fotoogniwa będą dostarczać energię z dużą nadwyżką, to czas zwrotu nakładów będzie długi. Decydując się na instalację o rozsądnej (umiarkowanej) mocy, można liczyć, że bez akumulowania energii uda się ją spożytkować na potrzeby własnego gospodarstwa domowego w 30%. A to oznacza oczywiście trzy razy dłuższy czas zwrotu nakładów niż przy założeniu, że wykorzystuje się ją w całości. Dlatego bardzo ważna jest możliwość oddawania nadwyżek energii do sieci, za co uzyskuje się upust w opłatach za energię z niej pobieraną - taki system rozliczania z dostawcami energii wszedł w życie w połowie 2016 r. i sprawił, że obecnie szacunkowy czas zwrotu wydatku na zakup instalacji fotowoltaicznej (przy optymalnym jej zwymiarowaniu) wynosi 7-9 lat.

WIDEO: Jak zainstalować panele fotowoltaiczne?

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Rozwiąż QUIZ i sprawdź, ile wiesz o fotowoltaice

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
zenek
|

Napisz lepiej w jakiej jesteś sieci (u jakiego dystrybutora) to wyjaśni się czy tak naprawdę jest jak piszesz

zenek
|
W Afryce (gdzie masz dłużej słońce 85% - mniej opadów i zachmurzeń) to tak


Chyba nie wiesz o czym piszesz i w ogóle nie miałeś z tym do czynienia.

W Afryce jest więcej słońca ale mniejsza wydajność. Ponieważ sprawność paneli na ogół spada powyżej 25 stopni. Zatem mają więcej słońca ale i wyższe temp. - zatem mniejszą sprawność.

Kazik
|

Od 1 stycznia 2019 podatek vat mozna odliczyć w ciagu nastepnych 6 lat

Paweł Stolyarov
|

kolega Lukasz, czytaj elektrodę i muratordom, tam było to omawiane. wystarczy zainstalować inwerter w domu i po sprawie, liczy się umiejscowienie inwertera, nie paneli.

Lukasz
|

Ja chciałem zainstalować, ale nasze państwo skutecznie mnie zniechęciło. Projekt zakładał instalację na garażu wolnostojącym (najlepsze warunki, prosty dach dwuspadowy) i okazało się, że jeśli garaż to koszt rośnie o 4000, bo muszę zapłacić podatek 23%, a nie 8%.
Chory system, chore państwo.

Smok
|

Nie wierzę w to co piszesz ..... To jakiś spam ,,,,, Ile dostajesz za 1 KW? 15 czy 20 groszy czyli 1/3 lub najwyżej 1/4 ceny prądu licznikowego uwzględniając opłaty licznikowe .... Nie żartuj kobieto .... jeśli nią jesteś .... Pewnie raczej pracownikiem TAURONU ....ŚMIECH ....... CHYBA NIE UMIESZ LICZYĆ WYSŁANYCH KW SZCZEGÓLNIE ZIMĄ ...

Smok
|

Niemcy wyprzedają to gów.o za 40% ceny bo się już dawno im nie opłaca (policzyli to), ale polak kupi..... nie dajcie się naciąć. To co pisze poniżej Piter Arnett - ma rację. Jak wszystko działa - to jest ok. Ale zwrot po 20 latach to śmiech na sali. Gwarancję na system macie góra do 5 lat. Więc potem za wszystko płacicie sami. Może zyskasz 10% ceny albo stracisz 35%. Ale jednorazowo wydać 25.000 - lub 35.000 to się nie opłaca. W Afryce (gdzie masz dłużej słońce 85% - mniej opadów i zachmurzeń) to tak, u nas 2 razy mniej. Zanim zamówisz policz, oszacuj. Chyba że masz firmę i płacisz za prąd 2x więcej ... a słońce to samo ... Inaczej - odpuść :(

Piter Arnett
|

Cale te zachwyty och i ach i zadowolenie zniknie jak padnie akumulator konwerter albo panel hahah , inwestycja dla naiwnych idiotow

Piotr Wiśniewski
|

Szczęściara z Ciebie.

Monika
|

Posiadam instalacje pv. W moim przypadku mam 365 dni na wykorzystanie nadwyżki jaką wysle do Tauronu. A rozliczam sie co pół roku. Jestem zadowolona.