Wszystko, co powinieneś wiedzieć o fotowoltaice
Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?
Na rynku pojawia się coraz więcej firm zajmujących się fotowoltaiką, a dofinansowania tylko zwiększają zainteresowanie tymi instalacjami. W związku z tym ceny instalacji fotowoltaicznej spadły i zależnie od regionu, producenta i robocizny wahają się między 4000 a 5000 zł za 1kWp.
Jak długo trwa instalacja paneli słonecznych?
Zależnie od pogody oraz umiejscowienia instalacji: zazwyczaj jeden do dwóch dni.
Dlaczego mój sąsiad zapłacił mniej za instalację fotowoltaiczną?
Ceny instalacji są bardzo zróżnicowane, kompletna kwota zależy od wielu czynników. Rodzaju paneli słonecznych ustalanych przez producenta, robocizny, ale także rodzaju dachu, długości prac instalacyjnych, wielkości instalacji, jej rodzaju (panele ułożone na dachu, na garażu, ustawione na ziemi itd.).
Czy w każdym regionie Polski instalacja się tak samo opłaci?
Polska posiada dobre warunki nasłonecznienia (średnia moc promieniowania słonecznego na 1m2 wynosi około 1000W)., a różnice pomiędzy województwami nie są znaczące. Wg danych meteorologicznych największe nasłonecznienie występuje w południowo-wschodniej Polsce (poza rejonami górskimi), najmniejsze zaś w pasie nadmorskim, jednak różnica rocznego usłonecznienia waha się w granicach 1390 do 1900 h.
Czy panelom nie zaszkodzi grad?
Nowoczesne panele są wykonane z trwałych materiałów odpornych na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Wytrzymają silny deszcz i wiatr, grad, a także śnieg.
Ile paneli muszę kupić do swojego domu?
To zależy. Liczbę paneli należy indywidualnie dobrać do potrzeb mieszkańców, usytuowania budynku i średniego rocznego zużycia energii. Inaczej będzie przedstawiała się instalacja fotowoltaiczna w dużym domu pięcioosobowej rodziny, inaczej w przypadku niewielkiego domku dla dwóch osób.
Jak długa jest gwarancja na panele fotowoltaiczne?
Zależnie od producenta, ale zazwyczaj gwarancja na wydajność instalacji nie jest krótsza niż 25 lat.
Czy jeśli nie wykorzystam całej energii z fotowoltaiki, mogę ją odsprzedać do sieci?
Niestety, obecnie nie ma takiej możliwości. Istnieje jednak opcja systemu opustów, kiedy to możemy wykorzystać sieć energetyczną jako tzw. magazyn energii. Prosument może odebrać z sieci nadwyżkę energii (darmowo). Więcej o detalach związanych z rozliczeniami instalacji fotowoltaicznej przeczytasz tutaj.
Jakie urządzenia możemy zasilać z instalacji fotowoltaicznej?
Praktycznie wszystkie urządzenia elektryczne. Przy inwestycji w fotowoltaikę warto wymienić sprzęty i urządzenia na te zasilane elektrycznie, np. ogrzewanie, kuchenkę na płytę indukcyjną itd.
Czy panele wymagają konserwacji?
Instalacja fotowoltaiczna jest praktycznie samoobsługowa. Zamontowane pod odpowiednim kątem panele (około 5% spadku) są samoistnie czyszczone przez deszcz. Warto jednak przed i po sezonie największego nasłonecznienia sprawdzać, czy panele nie zostały poważniej zabrudzone (sadzą, pyłkami, liśćmi).
Z której strony domu zamontować panele?
Oceną najlepszego ułożenia paneli dla konkretnego budynku powinna zająć się firma montująca panele. Najwięcej energii słonecznej dociera ze strony południowej. Na wydajność instalacji ma duży wpływ kąt nachylenia dachu (lub kąt nachylenia nad podłożem, jeśli montujemy instalacje na gruncie) - optymalny dla kierunku południowego to 30-40o. Oczywiście można zainstalować panele w orientacji południe-wschód lub innej, ale wtedy wydajność instalacji może spaść. Każdy projekt umieszczenia instalacji jest indywidualnie dopasowany tak, by gwarantował najwyższą wydajność.
Skąd będę wiedzieć, ile energii wyprodukowały panele?
Instalacje fotowoltaiczne - zależnie od producenta - posiadają specjalne moduły, które po podłączeniu do sieci Wi-Fi przekazują bieżące informacje do aplikacji. A te pozwalają na śledzenie produkcji energii oraz jej zużycia na smartphonie lub komputerze.
Czy muszę być przyłączony do sieci energetycznej?
Niekoniecznie. Istnieją systemy instalacji fotowoltaicznej off-grid, które opierają się na magazynowaniu energii w prywatnych akumulatorach. Zwiększa to jednak koszty instalacji fotowoltaicznej, więc większą popularnością cieszą się instalacje on-grid stale podłączone do sieci elektroenergetycznej.