Fotowoltaika: faktura za prąd. Jak czytać fakturę dla prosumenta

2020-02-04 13:49

Wyjaśniamy, jakie pozycje znajdują się na fakturze za prąd dla posiadacza paneli fotowoltaicznych.

Fotowoltaika
Autor: Tomasz Zaborowicz Wraz z uruchomieniem programu Mój prąd wzrasta liczba domów z panelami fotowoltaicznymi na dachu

Wzrasta liczba mikroinstalacji fotowoltaicznych instalowanych na naszych domach. Tacy inwestorzy stają się prosumentami, co oznacza, że zostali producentami, a nie tylko konsumentami energii elektrycznej. I to zielonej powstającej dzięki wykorzystaniu energii słońca. Prosument zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii (OZE) jest odbiorcą końcowym, który nie wykorzystuje energii na potrzeby produkowania, przesyłania i dystrybucji energii elektrycznej. Dlatego faktura prosumencka różni się od standardowej faktury za prąd. Znajduje się w niej podsumowanie ilości oraz rozliczenie energii pobranej z sieci i energii wyprodukowanej. Prosument wnosi tylko opłaty dystrybycyjne. W Polsce jest wielu dostawców energii elektrycznej, z którymi można podpisać umowę kompleksową, więc poszczególne faktury mogą być nieco inaczej sformatowane, jednak ich pozycje muszą być takie same.

Faktura prosumencka
Autor: Tauron Przyklad rozliczenia dla prosumenta na fakturze firmy Tauron

Faktura prosumencka: dane podstawowe

Jak w każdej fakturze znajdują się dane sprzedawcy oraz odbiorcy energii elektrycznej, numer i adres punktu poboru oraz okres rozliczeniowy, którego dotyczy. Faktury prosumenckie mogą być wystawiane w 1, 2-, 6- lub 12-miesięcznych cyklach rozliczeniowych. W fakturze jest wskazana grupa taryfowa, zgodnie z którą następuje rozliczenie. Dla domów jednorodzinnych zwykle jest to G11. Ponadto musi być określona moc umowna, czyli moc określona w umowie prosumenckiej odpowiadająca mocy urządzeń elektrycznych wykorzystywanych w domu. Wymieniona jest tu również moc instalacji fotowoltaicznej.

Zobacz też:

Faktura dla prosumenta: rozliczenie energii pobranej i wyprodukowanej

Prosument korzysta z dwukierunkowego licznika energii, w którym jest rejestrowana ilość kilowatów pobranych z sieci i do niej oddanych. Jest to niezbędne, żeby móc się dokładnie rozliczyć. W tej pozycji są podane numer licznika i daty odczytu oraz wskazania bieżące oraz poprzednie dla energii pobranej i wyprodukowanej. Tu również mogą być wskazane ewentualne straty. Pozycję zamyka podsumowanie ilości energii pobranej i wyprodukowanej.

Fotowoltaika
Autor: Andrzej T. Papliński Licznik dwukierunkowy do rozliczenia z prosumentem

Faktura za prąd z fotowoltaiką: współczynnik ilościowy

W tej pozycji jest przedstawione rozliczenie energii elektrycznej wyprodukowanej przez prosumenta i wprowadzonej do sieci w stosunku do energii pobranej. Zgodnie z ustawą o OZE rozliczenie następuje po uwzględnieniu tak zwanego współczynnika ilościowego. Jego wielkość to 0,8 lub 0,7 zależnie od wielkości instalacji fotowoltaicznej. W przypadku najczęściej występujących mikroinstalacji o mocy do 10 kWh współczynnik ilościowy wynosi 0,8. To znaczy, że za każdy 1 kWh wyprodukowanej energii prosument może odebrać za darmo 0,8 kWh. Zatem liczbę wyprodukowanych kilowatogodzin energii należy pomnożyć przez 0,8. Uzyskany wynik wskazuje, ile kilowatogodzin możemy odjąć w rozliczeniu w stosunku do energii pobranej. W tej pozycji wskazuje się także, ile energii znajduje się w magazynie.

Jak czytać fakturę z fotowoltaiką: magazyn

Produkcja energii z paneli fotowoltaicznych ma na celu przede wszystkim zaspokojenie potrzeb własnych prosumenta. Następuje ona z różną intensywnością w ciągu roku. Latem występują z reguły duże nadwyżki w stosunku do poboru na potrzeby własne. Wtedy nadmiar jest przekazywany do zakładu energetycznego, który pełni funkcję magazynu naszej energii. Można ją pobrać wtedy, gdy jest mniej słońca. Rozliczenie energii z magazynu będzie pojawiać się w kolejnych cyklach. Na jej wykorzystanie prosument ma 365 dni od daty dokonania odczytów rozliczeniowych. Jeśli to nie nastąpi, nadwyżka przepada.

Rozliczenie energii z fotowoltaiki: opłaty dystrybucyjne

Producent energii z paneli fotowoltaicznych wnosi tylko opłaty stałe. Są to opłata przesyłowa, jakościowa i przejściowa, które mają pokryć koszty dostępu do sieci elektroenergetycznej oraz jej utrzymania. Wśród opłat stałych jest również opłata OZE, która w 2020 r. wynosi 0 zł. Jak każdy klient zakładu energetycznego prosument opłaca także abonament za czynności administracyjne oraz odczyty stanu licznika.

Faktura prosumencka: latem i zimą

Osoby, które będą rozliczać się w krótkich cyklach, np. 1- lub 2-miesięcznych, będą mieć różne kwoty do zapłaty zależnie od intensywności nasłonecznienia. Latem, gdy produkcja energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych będzie przekraczać pobór, w rozliczeniu końcowym na fakturze będą pojawiać się tylko opłaty dystrybucyjne. Będzie też wskazane, ile energii przekazano do magazynu do wykorzystania w kolejnych okresach rozliczeniowych. Zimą, gdy wykorzystamy już nadwyżki zgromadzonej wcześniej energii, będziemy płacić również za energię pobraną z sieci na potrzeby naszego gospodarstwa. W fakturze pojawią się więc również standardowe opłaty za zużyte kilowaty energii, tak jak w zwykłej fakturze za prąd.

Fotowoltaika

Pytanie 1 z 8
Ogniwa fotowoltaiczne:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.