Ściany, stropy, nadproża z betonu komórkowego

2019-09-03 14:58

Beton komórkowy zyskał popularność dzięki dobrym parametrom technicznym, łatwości stosowania i korzystnej cenie. Z tego materiału można wykonać wiele elementów konstrukcji domu - ściany, nadproża, a także stropy i dach. Zobaczmy, co oferuje rynek.

dom z betonu komórkowego
Autor: Andrzej T. Papliński Beton komórkowy jest powszechnie stosowany do budowy ścian. Ale można wykorzystać go także na elementy zastępujące nadproża żelbetowe, a także strop gęstożebrowy

Beton komórkowy to najpopularniejszy obecnie materiał do budowy ścian w domach jednorodzinnych. Bloczki można kupić w różnych klasach gęstości i wytrzymałości na ściskanie. Surowcem do ich wytwarzania jest mieszanka piasku, wapna, cementu i wody. W procesie produkcji poddaje się ją spienieniu, dzięki czemu tworzą się w niej pory wypełnione powietrzem. Od gęstości betonu komórkowego wyrażonej w kg/m3 (stosunek masy do objętości) zależą podstawowe parametry wyrobu - wytrzymałość na ściskanie i izolacyjność termiczna. Wytrzymałość zwiększa się wraz ze wzrostem gęstości, natomiast izolacyjność maleje. Wysoka gęstość zapewnia też lepszą izolacyjność akustyczną. Wyroby wysokiej klasy gęstości są trudniejsze do przycinania.

Przeczytaj też:

murowanie na cienką spoinę
Autor: Andrzej T. Papliński Elementy ścienne mają dużą dokładność wymiarową i boki profilowane w pióra i wpusty. Muruje się je na cienkie spoiny, a zaprawę nanosi się specjalną kielnią o szerokości dopasowanej do grubości ściany

Ściany piwnic z betonu komórkowego

Do budowy ścian piwnic są przeznaczone bloczki z betonu komórkowego klasy 600 i 700 o gładkich bokach, bez piór i wpustów. Do murowania wykorzystuje się tradycyjną zaprawę i układa ją we wszystkich spoinach - poziomych i pionowych. Bloczki mają szerokość 24, 30 i 36 cm, więc mury zewnętrzne wymagają ocieplenia. Ściany podziemne muszą być także starannie odizolowane od gruntu i znajdującej się w nim wilgoci lub wody. Pierwszą warstwę bloczków trzeba oddzielić od fundamentu izolacją poziomą, a ścianę od zewnątrz osłonić izolacją pionową. Lekką izolację pionową można zrobić z masy bitumicznej, a średnią lub ciężką - z kilku warstw papy lub folii z PCW. Izolacja pionowa musi być połączona z poziomą - zarówno z tą wykonaną na fundamencie, jak i z tą ułożoną na murze na wysokości 30 cm ponad powierzchnią gruntu.

murowanie ścian z betonu komórkowego
Autor: Solbet Z betonu komórkowego można wybudować najcieplejsze ściany konstrukcyjne. Bloczki są duże, lekkie i łatwe w obróbce

Ściany konstrukcyjne z bloczków z betonu komórkowego

Do budowy zewnętrznych ścian dwuwarstwowych oraz wewnętrznych ścian nośnych wybiera się najczęściej bloczki z betonu komórkowego o szerokości 24 cm i gęstości 500, 600 lub 700. Jeśli mury zewnętrzne mają być jednowarstwowe, wówczas muszą być grubsze i cieplejsze. Wykonuje się je z elementów o szerokości 40 lub 48 cm z betonu komórkowego klasy 350 albo 400.

Przeczytaj też:

Dzięki temu, że elementy są duże - bloczki mają długość 60 cm i wysokość 24 cm - na metr kwadratowy muru zużywa się zaledwie 7 sztuk i ściany powstają bardzo szybko. Bloczki z betonu komórkowego mają profilowane boki na tak zwane zamki - pióra i wpusty - a wiele także uchwyty ułatwiające ich przenoszenie. Zaprawę układa się jedynie na gładkich bokach, a więc w spoinach poziomych i w nielicznych pionowych, tam, gdzie bloczki nie łączą się zamkami - w narożnikach czy w przypadku docięcia elementu. Ponieważ bloczki są bardzo równe, co potwierdza oznaczenie dokładności wymiarowej TLMB, do murowania wykorzystuje się cienkowarstwowe zaprawy klejowe. W murach jest więc mniej wilgoci technologicznej niż przy murowaniu na zaprawę tradycyjną i ściany zewnętrzne można szybciej ocieplać.

Przeczytaj też:

panele z betonu komórkowego
Autor: H+H Do murowania działówek zamiast bloczków można wykorzystać panele ścienne. Podobnie jak drobniejsze elementy łączy się je na pióra i wpusty

Ściany działowe z betonu komórkowego

Ściany działowe najczęściej mają grubość 12 cm, a do ich budowy wykorzystuje się bloczki z betonu komórkowego klasy 500 i 600. Ściany działowe buduje się w drugim etapie, gdy są już stropy i podłoga na gruncie. Dostawia się je do ścian nośnych na styk i łączy z nimi kotwami. Rozmieszcza się je co trzy-cztery warstwy muru. Styk między ścianami wypełnia się zaprawą.

Przeczytaj też:

Ale zamiast tradycyjnych bloczków można wykorzystać panele ścienne z betonu komórkowego gęstości 500. Duże wymiary elementów - 60 x 50 cm - gwarantują szybki postęp prac murarskich, bo na metr kwadratowy ściany zużywa się zaledwie 3,3 sztuki. Łączy się je na zaprawę klejową. Ściana może mieć grubość 7,5, 10 lub 11,5 cm. Te najcieńsze buduje się z elementów o gładkich bokach, więc zaprawę układa się we wszystkich spoinach. Natomiast do grubszych ścian są przeznaczone panele z profilowanymi bokami pionowymi, dzięki czemu spoin pionowych nie wypełnia się zaprawą. Ściany są bardzo gładkie i nie wymagają tynkowania. Po zagruntowaniu można okleić je tapetą lub płytkami ceramicznymi.

gotowa belka nadprożowa z betonu komórkowego
Autor: Termalica Nad otworami o typowych rozpiętościach jako nadproże można wstawić gotowe belki z betonu komórkowego. Mają one taką samą wysokość jak bloczki, dzięki czemu znacznie ułatwiają i przyspieszają wznoszenie ściany

Nadproża okien i drzwi z betonu komórkowego

Z betonu komórkowego są produkowane wszystkie niezbędne elementy do wzniesienia ścian, takie jak belki i kształtki nadprożowe. Zastosowanie prefabrykatów, zamiast tradycyjnie je szalować i betonować na placu budowy, skraca znacznie czas budowy i pozwala uniknąć mostków termicznych w przegrodach zewnętrznych. Belki nadprożowe mają taką samą szerokość jak bloczki i są oferowane w kilku długościach dopasowanych do szerokości typowych otworów okiennych i drzwiowych. Dostępne są dwa typy belek nadprożowych - samonośne i do nadbudowania bloczkami. Te pierwsze mają wysokość bloczków. Po ustawieniu nad otworami nie wymagają podparcia i można je od razu nadbudować kolejnymi warstwami muru. Natomiast te drugie mają połowę wysokości bloczka i są przeznaczone do budowania nadproży zespolonych, w których belki ułożone pojedynczo lub w zestawie (dwie lub trzy obok siebie w grubości muru) współpracują konstrukcyjnie z wykonaną na nich nadmurówką. Robi się ją z niskich bloczków o gładkich bokach, wyrównując poziom do warstwy muru obok otworu. Bloczki nad belkami muszą być murowane z wypełnieniem spoin pionowych. I jeśli wykorzystuje się elementy z profilowanymi bokami, to zaleca się zeszlifowanie piór. Te belki wymagają podparcia na czas prowadzenia prac.  

Jeśli otwory są szerokie, np. nad bramą garażową lub drzwiami tarasowymi, wówczas można wykorzystać kształtki U. Układa się w nich zbrojenie konstrukcyjne i wypełnia mieszanką betonową. Kształtki pełnią funkcję szalunku traconego, w którym powstaje rdzeń żelbetowy. Kształtki z betonu komórkowego zestawia się na podporze montażowej i łączy zaprawą klejową. Kształtki przeznaczone do murów jednowarstwowych mają jedną grubszą ścinkę zewnętrzną, aby zapewnić odpowiednią izolacyjność termiczną elementu. Kupując kształtki U, trzeba zwrócić uwagę na klasę gęstości betonu i wybrać taką, jaką mają pozostałe elementy muru.

Kształtki U można wykorzystać przy wykonywaniu wieńców stropowych, a także słupów żelbetowych wzmacniających mury. W ten sposób na licu muru będzie jednorodny materiał, a to ułatwi jego wykończenie.

nadproże zespolone z betonu komórkowego
Autor: Andrzej T. Papliński Dostępne są też niższe prefabrykaty do robienia nadproży, na których nadmurowuje się bloczki, wypełniając między nimi spoiny pionowe. Razem tworzą nadproże zespolone

Stropy z betonu komórkowego

Stropy także można wykonać z betonu komórkowego. Oferowane są do tego prefabrykowane płyty szerokości od 30 do 75 cm. Można je zamówić w długości do 7,5 m. Wyroby te są dostępne w kilku grubościach: 15, 20, 24 i 30 cm. Zastosowanie prefabrykatów to najszybszy sposób budowy stropu. Eliminuje się prace szalunkowe, podpory montażowe i znacznie skraca czas wykonania stropu. Z pomocą dźwigu układa się je na murach konstrukcyjnych na warstwie zaprawy klejowej. Minimalne oparcie to 9 cm. Podobnie jak bloczki nie mają drążeń, a na bokach mają ukształtowane pióra i wpusty, dzięki czemu płyty można dokładnie spasować i uzyskać równą płaszczyznę stropu. Zamki na podłużnych powierzchniach bocznych zbroi się prętami stalowymi i wypełnia mieszanką betonową podczas betonowania wieńca. Ten strop nie wymaga przerwy technologicznej i może być obciążany bezpośrednio po montażu. Prefabrykaty można wysunąć do 1,5 m poza wieniec, tworząc z nich płytę balkonu. Takie rozwiązanie pozwala ograniczyć mostek termiczny, który powstaje na styku balkonu ze ścianą zewnętrzną. Od strony wewnętrznej płyty można otynkować lub jedynie pomalować po wypełnieniu podłużnych spoin materiałem trwale elastycznym.

płyty stropowe z betonu komórkowego
Autor: Ytong Płyty stropowe z betonu komórkowego mają wyprofilowane podłużne krawędzie, dzięki tym zamkom płyty łatwiej połączyć

Materiały na ściany domu – zobacz czy wiesz z czego i jak budować?

Pytanie 1 z 13
Czy beton komórkowy produkuje się z:
Nasi Partnerzy polecają