Ile kosztują ściany z betonu komórkowego? TOP 3 domów wraz z wyceną

2018-10-12 16:01 Anna Kazimierowicz
Murator M176b – Nowe możliwości – wariant II
Autor: Projekty z kolekcji Muratora

Przedstawiamy 3 oryginalne projekty, które cieszą się wielkim zainteresowaniem inwestorów. W każdym z nich jako materiał murowy wykorzystano beton komórkowy.

Dlaczego beton komórkowy?

Białe bloczki bardzo często widzimy na budowach. Beton komórkowy jest popularnym budulcem, chętnie wykorzystywanym przez architektów w projektach. Wynika to z jego dostępności, dobrych parametrów termoizolacyjnych, przystępnych cen, łatwości budowania. Mur z betonu komórkowego jest nieco tańszy od ceramicznego. Bloczki betonu komórkowego są lekkie i często mają uchwyty do przenoszenia, więc lubią je murarze. Mają duże wymiary (najczęściej 24 x 59 x 24, 24 x 62,5 x 25 cm), dlatego muru szybko przybywa. Beton komórkowy łatwo się obrabia, bez problemu robi się w nim bruzdy pod instalacje. W razie konieczności docinania, można to robić zwykłą piłą. Gdy trzeba wyrównać rząd bloczków, możne je przeszlifować. Z betonu komórkowego bez problemu wznosi się też ściany łukowe. Ekipy murarskie doskonale znają tę technologię, więc ryzyko popełnienia błędów jest niewielkie.

Beton komórkowy - popularny budulec

Beton komórkowy jest wykorzystywany jako materiał murowy w bardzo wielu projektach z kolekcji Muratora. Można go stosować do wznoszenia domów parterowych, z poddaszem użytkowym, piętrowych. Ma wytrzymałość na ściskanie wystarczającą do wznoszenia jeszcze wyższych murów. Oferta elementów murowych i produktów uzupełniających jest kompatybilna, więc architekci mogą łatwo zestawiać je ze sobą, żeby komponować dowolne ściany.

Beton komórkowy – klasy gęstości a wytrzymałość na ściskanie

Bloczki ścienne z betonu komórkowego produkowane są w różnych klasach gęstości - od 300 do 800 kg/m3. Im produkt ma niższą gęstość, tym ma niższą wytrzymałość na ściskanie, a jednocześnie wyższą izolacyjność cieplną. Co ciekawe, beton komórkowy w danej klasie gęstości pochodzący od różnych producentów może mieć inną wytrzymałość na ściskanie. Na przykład produkty w klasie 500 (zakres gęstości od 450 do 500 kg/m3) mają, w zależności od fabryki, z której pochodzą, wytrzymałość od 2,5 do 4,0 MPa. Stąd przy wyborze danego produktu bardzo istotne jest sprawdzenie jego deklarowanej wytrzymałości na ściskanie, a nie spojrzenie tylko na jego klasę gęstości.

Budownictwo jednorodzinne to w większości budynki niskie, o 2-3 kondygnacjach. Wytrzymałość betonu komórkowego, nawet ta charakterystyczna dla „lekkich” klas gęstości, jest w większości przypadków w zupełności wystarczająca. "Dlatego beton komórkowy w klasach 600 i wyższych w tego rodzaju budynkach jest rozwiązaniem coraz rzadziej stosowanym – mówi Robert Janiak, product manager z firmy H+H. - Inwestorzy, którzy decydują się wybudować dom, wykorzystując beton komórkowy o jednej klasie gęstości, wybierają najczęściej produkt o gęstości 500 kg/m3. Zwłaszcza, że są dostępne bloczki tej klasy o wytrzymałości 4 MPa. Natomiast inwestorzy, którzy chcą w większym stopniu wykorzystać doskonałą izolacyjność termiczną betonu komórkowego, decydują się na różnicowanie klas gęstości w zależności od typu ściany. Na ściany zewnętrzne wybierają produkty „najcieplejsze”, czyli o gęstości 300, 350 lub 400 kg/m3, które mają wytrzymałość od 1,5 do 2,5 MPa. A na ściany nośne wewnętrzne i działowe wykorzystują produkty mocniejsze, o lepszej izolacyjności akustycznej, czyli klasy gęstości 500 lub 600."

TOP 3

Przedstawiamy 3 projekty domów z betonu komórkowego bardzo często wybierane przez inwestorów. Są to domy różnej wielkości, o różnym programie i stylu. Ściany nośne zewnętrzne i wewnętrzne zostały zaprojektowane z betonu komórkowego odmiany 600. Po ociepleniu zgodnie z projektem uzyskają współczynnik przenikania ciepła U na poziomie 0,134-0,156 W/(m2.K), czyli będą znacznie cieplejsze niż nakazują przepisy obowiązujące dziś, a nawet te, które wejdą w życie w 2021 r. Ściany działowe są zaprojektowane z betonu komórkowego odmiany 500. Autorzy tych projektów dopuszczają zmianę materiałów budowlanych, np. rodzaju bloczków z betonu komórkowego, ale musi dokonać tego uprawniony architekt w trakcie adaptacji projektu dla konkretnego inwestora.

1. Projekt domu Szum morza - M141

Szum morza M141
Autor: Murator Projekty gotowe Projekt domu M141 - Szum morza - elewacja frontowa. Autor: architekt Ewa Dziewiątkowska Link: Projekt domu Szum morza - M141

To niewielki budynek parterowy o powierzchni użytkowej 81,6 m2 idealny dla niewielkiej rodziny. Dom łatwo powiększyć o 48,5 m2 poddasza, które w wersji pierwotnej jest nieużytkowe. Do domu przynależy też część gospodarcza z garażem jednostanowiskowym i kotłownią, tak więc jego powierzchnia netto wynosi już 111,1 m2.

Budynek ma prostą zwartą bryłę na planie prostokąta. Powierzchnia budynku została doskonale rozplanowana. Wykorzystanie każdego metra kwadratowego jest bardzo przemyślane. Wejście do domu odbywa się przez nieduży przedsionek, w którym jest miejsca na zabudowę szafy. Niewielki hol prowadzi do wyraźnie wydzielonych 3 stref: dziennej, nocnej i gospodarczej. W strefie dziennejo powierzchni niemal 40 m2 znajduje się otwarta kuchnia połączona z jadalnią, które dalej przechodzą w salon z kominkiem. Ta część domu jest zaopatrzona w wielkie przeszklenia (w kuchni zaprojektowano okno narożne). Szerokie dwuskrzydłowe drzwi umieszczone w części centralnej prowadzą na taras. W domu przewidziano dwie obszerne sypialnie i łazienkę. Pomieszczenie gospodarcze z kotłownią jest oddzielone holem od części dziennej. Jest na tyle duże, że można w nim śmiało urządzić pralnię, spiżarnię albo kącik na narzędzia ogrodnicze. Przez pomieszczenie gospodarcze wiedzie droga z części mieszkalnej do garażu, który ma dodatkowe wejście z tyłu domu. 

Wycena. Orientacyjny koszt wykonania budynku do stanu surowego zamkniętego wynosi 128 000 zł netto. Według kosztorysu szczegółowego na wzniesienie murów (materiały + robocizna) z betonu komórkowego trzeba przeznaczyć 20 190 zł netto (z tego na mury nośne - 18 446,50 zł, a na ściany działowe 1743,50 zł).

Zestawienie materiałów i robocizny opracowane przez firmę H+H
Ściana zewnętrzna 24 cm H+H Gold+ 4,0-500 PWU 129,49 m2 / 23 palety
Ściana wewnętrzna 24 cm H+H Gold+ 4,0-500 PWU 73,19 m2 / 13 palet
Ściana działowa 11,5 cm H+H Gold+ 4,0-500 PW 33,75 m2 / 3 palety
Zapawa cienkowarstwowa H+H 525 kg / 21 worków
Nakłady robocizny 182 roboczogodziny x stawka

Zalety projektu

 • Maksymalnie wykorzystana przestrzeń,
 • wygodny podział na strefy,
 • atrakcyjna część dzienna,
 • modne wielkie przeszklenia,
 • wysunięta połać dachu osłaniająca wejście,
 • możliwość łatwego powiększenia domu w przyszłości.

2. Projekt domu Bajeczny widok - wariant VI - M183f

Beton komórkowy
Autor: Murator Projekty gotowe Projekt domu Bajeczny widok - wariant VI - M183f - elewacja frontowa. Autor: architekt Katarzyna Słupeczańska Link: Projekt domu Bajeczny widok - wariant VI - M183f

To nowoczesny w stylu budynek parterowy o powierzchni użytkowej 99,7 m2 z trzema sypialniami i garażem na jeden samochód. Powierzchnia netto wynosi 127,5 m2. Budynek o dość zwartej bryle został pozornie rozciągnięty wzdłuż jednej przekątnej. Zaopatrzono go w dwa tarasy umieszczone w przeciwległych narożnikach (od frontu i od ogrodu), więc powierzchnia zabudowa wynosi 202 m2.

Jest to kolejne wcielenie domu Bajeczny widok, który pierwotnie ma wielospadowy dach skośny. W tym wariancie budynek ma dach płaski i wygląda niezwykle modernistycznie. Prosta kubistyczna bryła jest urozmaicona dobudowanym z boku garażem i dwoma tarasami ujętymi w betonowe ramy, w których umieszczono poziome belki tworzące ażurową przesłonę chroniącą wypoczywających tam domowników przed słońcem. Pod ramami można podwiesić jeszcze przesłony materiałowe, które będą pięknie powiewać na wietrze.

Dom jest wyraźnie podzielony na przestronną strefę dzienną od frontu oraz strefę nocną od ogodu. W części dziennej o powierzchni prawie 40 m2 jest kuchnia z narożnym oknem otwarta na salon i jadalnię z wielkimi przeszkleniami, przez które z dwóch stron można wychodzić na narożny taras frontowy. Część nocna to trzy sypialnie skupione obok korytarza z łazienką. Z największej sypialni jest wyjście na taras ogrodowy.

Wycena. Orientacyjny koszt wykonania budynku do stanu surowego zamkniętego wynosi 147 000 zł netto. Według kosztorysu szczegółowego na wzniesienie ścian (materiały + robocizna) z betonu komórkowego należy przeznaczyć 18 588 zł netto. Na mury nośne trzeba wydać 12 764 zł, a na ściany działowe - 5824 zł netto.

Zestawienie materiałów i robocizny opracowane przez firmę H+H
Ściana zewnętrzna 24 cm H+H Gold+ 4,0-500 PWU 123,86 m2 / 22 palety
Ściana wewnętrzna 24 cm H+H Gold+ 4,0-500 PWU 33,78 m2 / 6 palet
Ściana działowa 11,5 cm H+H Gold+ 4,0-500 PW 78,75 m2 / 7 palet
Zapawa cienkowarstwowa H+H 475 kg / 19 worków
Nakłady robocizny 177 roboczogodziny x stawka

Zalety projektu

 • Modernistyczna bryła,
 • dwa nowoczesne tarasy,
 • przestronna strefa dzienna, którą można powiększyć o taras,
 • modne przeszklenia,
 • dwie toalety,
 • garderoba w przedsionku.

3. Projekt domu Nowe możliwości - wariant II - M176b

Beton komórkowy
Autor: Murator Projekty gotowe Projekt domu Nowe możliwości - wariant II -M176b, elewacja frontowa. Autor: architekt Ewa Dziewiątkowska Link: Projekt domu Nowe możliwości - wariant II - M176b

Nowe możliwości to budynek parterowy dla dość dużej rodziny o powierzchni użytkowej 142,8 m2, a netto 196,8 m2. Budynek ma tradycyjny wielopołaciowy dach skośny. Jest zaopatrzony w garaż dwustanowiskowy i duże pomieszczenie gospodarcze z kotłownią. Żeby zamaskować wielką bramę garażową na froncie domu, na elewacji zaplanowano laminat drewnopodobny ułożony na takiej samej wysokości, jaką ma brama.

Wyraźny podział na strefy użytkowe uzyskano dzięki zaprojektowaniu budynku na planie litery T - każde jej skrzydło to pomieszczenia o innym przeznaczeniu. Strefa dzienna (ponad 50 m2) umieszczona na wprost wejścia obejmuje kuchnię (ze spiżarnią) wychodzącą na jadalnię połączoną z salonem. Korytarz prowadzi do oddzielonej strefy nocnej z czterema sypialniami i łazienką. Wielka sypialnia typu master bedroom jest wyposażona w prywatną łazienką. Wielkim atutem domu jest taras o powierzchni 77 m2 umieszczony od strony ogrodu. Można na niego wyjść z jadalni, salonu albo z największej sypialni. Autor przewidział możliwość spożywania posiłków na tarasie - narożnik obok jadalni i salonu jest zadaszony.

Wycena. Orientacyjny koszt wybudowania tego domu do osiągnięcia stanu surowego zamkniętego wynosi 228 000 zł netto. Według kosztorysu szczegółowego na wzniesienie murów (materiały + robocizna) z betonu komórkowego trzeba wydać 26 060 zł netto, w tym na ściany nośne 20 353 zł, a na działowe - 5707 zł netto.

Zestawienie materiałów i robocizny opracowane przez firmę H+H
Ściana zewnętrzna 24 cm H+H Gold+ 4,0-500 PWU 163,27 m2 / 29 palet
Ściana wewnętrzna 24 cm H+H Gold+ 4,0-500 PWU 84,45 m2 / 15 palet
Ściana działowa 11,5 cm H+H Gold+ 4,0-500 PW 90 m2 / 8 palet
Zapawa cienkowarstwowa H+H 700 kg / 28 worków
Nakłady robocizny 255 roboczogodziny x stawka

Zalety projektu

 • Wygodny dom dla dużej rodziny,
 • zdecydowane oddzielenie stref użytkowych,
 • wielka przestrzeń dzienna pełna światła,
 • reprezentacyjna sypialnia typu master bedroom,
 • spiżarnia obok wejścia połączona z kuchnią,
 • garaż na dwa samochody.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE