Akustyka ścian. Jak zbudować cichy mur z betonu komórkowego?

2017-03-21 17:51

Budując dom częściej zastanawiasz się nad izolacyjnością termiczną ścian niż nad ich izolacyjnością akustyczną. To błąd. Od parametrów akustycznych przegród zależeć będzie przecież komfort mieszkania. Ma to szczególne znaczenie w przypadku ścian wewnętrznych.

Cichy materiał na ściany
Autor: Andrzej Szandomirski Jak wykazały badania, beton komórkowy wykazuje o około 2 dB lepszą izolacyjność akustyczną niż inne materiały budowlane o podobnej gęstości objętościowej

Hałas męczy, dekoncentruje, powoduje nerwowość. Gdy jest odczuwany codziennie, może pogorszyć ogólny stan zdrowia. Dlatego budując dom trzeba też zwracać uwagę na izolacyjność akustyczną ścian zewnętrznych, wewnętrznych, drzwi oraz okien. Beton komórkowy ma opinię materiału ciepłego, lekkiego, wygodnego w murowaniu. Czy można jednak zbudować z niego ciche ściany? Jak najbardziej. Są nawet specjalne bloczki i rozwiązania ścienne stworzone z myślą o akustyce pomieszczeń.

Izolacyjność akustyczna przegród

Jest to zdolność do tłumienia dźwięków powietrznych (rozmowy, muzyka) przenikających przez przegrody rozdzielające poszczególne pomieszczenia. W dużym stopniu zależy ona od masy materiału, z którego zbudowana jest dana przegroda. Im ten materiał jest cięższy, tym lepiej ogranicza przenikanie dźwięków. Ważna jest też struktura budulca, a także zastosowanie dodatkowych materiałów i rozwiązań poprawiających izolacyjność akustyczną.

Ciche ściany

Architekci muszą tak projektować ściany budynków, żeby spełniały one wymagania dotyczące akustyki stawiane przez normy budowlane. Normy określają, jaka powinna być minimalna wartość wskaźnika R'A1 dla różnych rodzajów ścian wewnętrznych lub wskaźnika R'A2 dla ścian zewnętrznych. Wartości te podawane są w decybelach [dB].

izolacyjność akustyczna ścian z betonu komórkowego
Autor: Andrzej Szandomirski Ściany wykonane z betonu komórkowego spełniają surowe wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej przegród wewnętrznych i zewnętrznych

Mostki akustyczne

W budynkach, oprócz mostków termicznych można natknąć się także na mostki akustyczne. Są to miejsca, przez które przenikają dźwięki nawet mimo tego, że przegrody mają dobra izolacyjność akustyczną. Transmisja dźwięków odbywa się bowiem także na styku ściana-strop, ściana-podłoga, ściana-schody. Zachodzi tu tak zwane przenoszenie boczne. Uniknąć go lub zminimalizować jego uciążliwość można na etapie projektowania budynku, proponując konkretne produkty i rozwiązania. Później natomiast liczy się staranność wykonania, bez której nawet najlepsza koncepcja architektoniczna weźmie w łeb.

Parametry akustyczne betonu komórkowego

Wydawać by się mogło, że lekkie i porowate bloczki z betonu komórkowego nie są najlepszym budulcem na ciche ściany. Praktyka pokazuje jednak, że parametry akustyczne bloczków są w zupełności wystarczające, a budowane z nich ściany spełniają surowe wymagania norm i przepisów budowlanych. Badania przeprowadzone przez Zakład Akustyki ITB oraz Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Betonowego wykazały, że nawet ściany grubości 240 mm, wymurowane z bloczków niskiej gęstości (400 kg/m3) z powodzeniem spełniają wymagania normowe dotyczące ścian zewnętrznych i to dla budynków stojących w terenie, gdzie poziom hałasu dochodzi za dnia do 65 dB. Okazało się również, że ściany grubości 24 cm, zbudowane z bloczków gęstości 800 kg/m3 spełniają surowe wymagania akustyczne stawiane ścianom międzylokalowym w budownictwie wielorodzinnym.

Cicha ściana – jak ją zbudować

Wewnętrzne ściany z betonu komórkowego mogą być murowane na zaprawę klejową. Trzeba przy tym wypełnić zaprawą zarówno spoiny poziome, jak i pionowe. Aby ściana zyskała odpowiednie parametry akustyczne należy ułożyć tynk grubości 15 mm. W ten sposób muruje się ściany z bloczków grubości 24 cm i gęstości 800 kg/m3, które mają oddzielać mieszkania od klatek schodowych i korytarzy. Natomiast ściany międzylokalowe z bloczków niższej gęstości muszą mieć konstrukcję warstwową. Powstają na przykład z bloczków grubości 10 cm i 7,5 cm przedzielonych warstwą wełny mineralnej grubości 5 cm.