Dlaczego styropian jest tak dobrą izolacją termiczną? Poradnik dla budujących dom

2019-10-21 13:36 Maria Gadomska
Termoizolacja lekka jak piórko
Autor: Andrzej T. Papliński Styropian: termoizolacja lekka jak piórko

Tani, lekki i odporny na wodę – to główne cechy polistyrenu, czyli materiału budowlanego, znanego jako styropian. Jeśli dodać, że styropian ma również świetne właściwości termoizolacyjne stanie się jasne, dlaczego jest najpopularniejszym materiałem do ocieplenia domu. Poznaj jego cechy oraz możliwe zastosowanie.

Styropian EPS, nazywany fachowo polistyrenem ekspandowanym, to materiał powstający w wyniku spieniania granulek polistyrenu. W trakcie produkcji w jego porach zamyka się powietrze. To właśnie dzięki temu styropian ma tak dobrą izolacyjność termiczną.

Izolacja: styropian ciepły, bo napowietrzony

Powietrze stanowi 98% objętości styropianu. Osiąga on dzięki temu współczynnik przewodzenia ciepła λ od 0,034 do 0,045 W/(mK), przy czym im mniejsza jest jego wartość, tym lepiej. Styropian to też chyba jedyny materiał budowlany, którego izolacyjność termiczna poprawia się wraz ze wzrostem gęstości. Na izolacyjność powierzchni ocieplonych styropianem ma wpływ nie tylko wartość tego materiału, lecz również dokładność jego ułożenia. Na nic zda się świetna izolacyjność, gdy między płytami powstaną szpary będące mostkami termicznymi, przez które ucieka ciepło z pomieszczeń.

Napowietrzony, lecz nienasiąkliwy

Kulki styropianu, mimo że mają strukturę mikroporowatą, są dosyć szczelne i chłoną wodę tylko w ograniczonym stopniu. Nasiąkliwość nie jest istotnym parametrem w odniesieniu do płyt styropianu fasadowego, które nie będą w stałym kontakcie z wodą. Styropian jest jednak używany również do izolowania fundamentów, podłóg na gruncie, parkingów. Z myślą o tym przeznaczeniu produkuje się więc styropian hydrofobowy (wodoodporny), którego nasiąkliwość bada się po długotrwałym zanurzeniu w wodzie. Określa się 5 klas nasiąkliwości styropianu hydrofobowego oznaczanych symbolem WL(T). Styropian o symbolu WL(T) 1 ma nasiąkliwość do 0,5%. Materia o klasie WL(T) 5 wykazuje zawartość wody 2,5%.

Lekki, więc łatwy w montażu

Paczka styropianu fasadowego o objętości około 0,3 m3 waży 3-4 kg. Styropian podłogowy i parkingowy są cięższe. Paczka waży 6-8 kg. Przenoszenie i montaż poszczególnych płyt nie stanowią żadnej trudności. Ponieważ jest lekki, nie obciąża nadmiernie konstrukcji. Również z tego względu do jego montażu na ścianach używa się bardzo mało łączników mechanicznych (kotew) albo nawet w ogóle się ich nie stosuje. Nie zmniejsza to znacznie kosztu ocieplenia domu, ale na pewno ułatwia i przyspiesza pracę.

Izolacja: styropian łatwo palny, ale samogasnący

W budownictwie mieszkaniowym może być stosowany tylko styropian samogasnący, o symbolu FS. Powinien on być zakwalifikowany do klasy E według europejskiej klasy palności. Oznacza to, że pali się po zetknięciu z ogniem, ale po jego odstawieniu po chwili gaśnie. W trakcie pożaru polistyren topi się, a spadające, płonące krople mogą rozprzestrzeniać pożar. Dlatego nie jest polecany do stosowania na sufitach.

Płyty styropianowe

Uzyskuje się je albo przez pocięcie dużych bloków, albo w wyniku formowania pojedynczych płyt. Płyty styropianowe formowane mogą mieć różne faktury, dzięki czemu odciśnięty na płytach wzór, na przykład wafla, zwiększa przyczepność zaprawy klejowej lub tynku do styropianu. Płyty mogą też mieć frezowane krawędzie, tak by dało się je łączyć na zakład. Standardowe wymiary płyt to: 100 x 50 cm i grubość od 1 do 25 cm, dla płyt z prostymi krawędziami, a od 4 do 20 cm dla tych z profilowanymi krawędziami.

Grafitowy styropian -  jeszcze cieplejszy

W sprzedaży jest dostępny styropian grafitowy (nazywany też szarym) produkowany ze specjalnej masy z dodatkiem grafitu. Mimo swej małej gęstości ma bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła λ rzędu 0,031-0,033 (W/mK). Dlatego obecnie styropian grafitowy jest coraz częściej wykorzystywany do ocieplania domów energooszczędnych. Dzięki bardzo niskiemu współczynnikowi λ warstwa ocieplenia z tego materiału może być cieńsza niż z białego, a koszty są porównywalne. Dla wielu inwestorów może to być zaskoczeniem, ponieważ cena jednostkowa styropianu grafitowego jest wyższa niż białego. Ale jeśli porównamy koszt materiału potrzebnego do uzyskania warstwy o takim samym oporze cieplnym (tak samo izolującej ścianę), to w przypadku obu materiałów jest on niemal taki sam, bo styropianu grafitowego musimy kupić mniej.

Styropian
Autor: PSB Styropian elewacyjny powinien charakteryzować się jak najlepszymi parametrami termoizolacyjnymi

Grafitowy styropian - nagrzewanie się

Materiał izolacyjny o bardzo wielu zaletach ma jedną wadę. Ze względu na zawartość grafitu i kolor szybko się nagrzewa. Dlatego materiał przywieziony na budowę nie może być składowany na słońcu. Jeśli ma być on układany w słoneczny, upalny dzień, fasada powinna być osłonięta siatkami cieniującymi. Jeśli się tego nie zrobi, nagrzane płyty skurczą się i powstaną między nimi szpary. W najgorszym wypadku płyty mogą się odkształcić i oderwać od podłoża. Dom ocieplony styropianem grafitowym należy jak najszybciej pokryć warstwą zbrojoną z zaprawą klejowo-szpachlową.

Grafitowy styropian - zabezpieczony

Żeby uniknąć tych problemów, producenci przygotowują płyty styropianu grafitowego z nacięciami zapobiegającymi powstawaniu naprężeń termicznych i/lub  pokryte z jednej strony cienką warstwą białego styropianu albo białej farby, co ma zapobiegać wchłanianiu ciepła.

Styropian
Autor: Swisspor Styropian grafitowy jest cieplejszy od białego, dlatego można go stosować w cieńszej warstwie

Polistyren ekstrudowany - twardszy i cieplejszy krewniak styropianu

Polistyren ekstrudowany XPS powstaje w wyniku dodania środka pianotwórczego do masy polistyrenowej i jej sprasowaniu do pożądanej grubości. Powstały materiał jest bardzo twardy i charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła λ - 0,029-0,038 W/(m.K)). Cechuje go również wyjątkowo mała nasiąkliwość. Dlatego stosowany jest do ocieplania ścian fundamentowych, piwnicznych, tych w pomieszczeniach wilgotnych, a także płaskich dachów odwróconych. To także dobry materiał do izolacji podłóg na gruncie. Można go układać bezpośrednio na zagęszczonym podłożu, poniżej izolacji przeciwwodnej. Płyty polistyrenu ekstrudowanego XPS mają 120 x 60 lub 125 x 60 cm, a ich grubość wynosi od 2 do 18 cm. Krawędzie, podobnie jak w styropianie, są gładkie lub frezowane. Produkowane są w wielu kolorach – każda firma ma swój kolor

Materiał ten często jest wykorzystywany do produkcji płyt do zadań specjalnych (o bardzo różnych wymiarach). Płyty styropianu ekstrudowanego XPS mogą mieć powierzchnię gładką, szorstką, wytłaczaną bądź ryflowaną. Płyty ryflowane do odwodnień dachów mogą być wzbogacone o warstwę flizeliny lub geowłókniny filtracyjnej chroniącej rowki przed zatkaniem. Płyty jednostronnie pokryte warstwą kleju z zatopioną siatką są przeznaczone do wykonywania zabudów w pomieszczeniach wilgotnych. Płyty zespolone z folią dachową służą do wykonywania nakrokwiowego ocieplenia dachu itp.


Styropian
Autor: Austrotherm Do ocieplenia fundamentów warto wykorzystać polistyren ekstrudowany XPS, ponieważ to materiał o niskiej nasiąkliwości

Co szkodzi styropianowi i polistyrenowi ekstrudowanemu?

  • Chemia

Najgroźniejszy jest bezpośredni kontakt z produktami zawierającymi smołę, rozpuszczalnikowymi masami bitumicznymi, rozpuszczalnikami organicznymi, olejem parafinowym, wazeliną, olejem do silników wysokoprężnych oraz benzyną. Ponadto styropian niszczą same opary rozpuszczalników organicznych, takich jak: aceton, octan etylu, benzen, ksylen, trójchloroetylen, czterochlorometan, terpentyna, i to nawet wtedy, gdy substancje te stosowane są w dość bliskim sąsiedztwie styropianu.

  • Słońce

Polistyreny są wrażliwe na promieniowanie UV. Pod wpływem słońca żółkną. Proces ten nie następuje od razu, lecz po upływie kilku miesięcy. Jeśli więc z jakiegoś powodu wykończenie elewacji przesunęło się w czasie, to pożółkłą powierzchnię styropianu wystarczy przetrzeć papierem ściernym. Wyroby magazynowane na powietrzu powinny być osłonięte jasną folią do czasu ich wykorzystania.

  • Temperatura

Polistyren nie może być nadmiernie nagrzewany. Zwykły styropian wytrzymuje temperaturę dochodzącą do 80°C, a polistyren ekstrudowany – do 75°C. Po jej przekroczeniu polistyren może ulec stopieniu.

Styropian
Autor: Wiktor Greg Styropian na fasadzie nie powinien pozostać niezakryty tynkiem, ponieważ żółknie i się starzeje, tracąc właściwości

Wideo: Montaż izolacji (styropian i wełna)

Ocieplanie ścian krok po kroku.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE
tomasz szczęsny
|

Ja zrobiłem jeden, a w zasadzie to zleciłem zrobienie ;) i uważam, że wybór styropianiu na docieplenie elewacji to było najlepsze rozwiązanie.

Adam Madej
|

Rzeczywiście dobra ekipa jest w stanie zrobić super robotę i potem nie będzie chociażby mostków termicznych, a zatem wilgoci w domu. Niemniej jednak dobry styropian jest na wagę złota. I moim zdaniem dużo lepszy i łatwiejszy w montażu niż wełna. Styro nie gryzie, nie uczula, jest lekki i nie nasiąka

Artur Rybka
|

chemia, słońce, temperatura szkodzi styropianowi - ale największym zagrożeniem są błędy montażu i uszkodzenia mechaniczne to powoduje utratę ciepła, podmakanie ścian i kosztowne naprawy; przy warstwach 20 cm i więcej styropian pracuje i ulega odszkałceniom i przemieszczeniom - zbyt duże naprężenia; można tego uniknąć stosując pustaki gdzie warstwy styropianu są zatopione fabrycznie w ceramice lub keramzytobetonie. Ma to dodatkowe zalety - ściana jest jednowarstwowa, co umożliwia szybką budowę i ograniczenie kosztów robocizny;

Paweł
|

Jeżeli, jak twierdzi autor, styropian o większej gęstości ma lepszą izolacyjność to po co go spieniać?

zaborek
|

Szary styropian Termo Organiki lub w kropki Dalmatyńczyk i tyle w kwestii styro

olaf
|

Dobrze napisane, jeszcze tylko wybrać właściwego producenta co by styropian miał deklarowane parametry, jest kilka na rynku ja osobiście dla siebie wziąłbym Termo Organikę, od lat najlepsze notowania wśród ekspertów

roman
|

ważne żeby zarówno wełna jak i styropian miały dobrą jakość, nie od dziś wiadomo że różnie producenci do tego podchodzą. Ja osobiście zawsze wybieram produkty liderów branży. Tzw no name'y kupowane na promocji w sieciówce gwarantują niemal zawsze kłopoty

krzych
|

a ja tam uważam, że wełna mineralna to jest przyszłość dla izolacji, mam ją u siebie w domu (classic 035) i naprawdę jestem zadowolony

ryszardw
|

Zrobiłem na styropianach dziesiątki domów, moim zdaniem to b.dobry materiał izolacyjny,łatwo się montuję, klienci po robocie są zadowoleni z oszczędności na ogrzewaniu, wiem o tymbo polecają mnie jeden drugiemu od ładnych kilku lat, w zasadzie pracuję na TermoOrganice , jest bardzo ok, raz na te kilka lat miałem z nimi mały incydencik, bo przywieźli mi inny rodzaj płyt niż zamawiałem ( chciałem GOLD w kropki a przywieźli platinum cały szary), skontaktowałem się z handlowcem i jeszcze tego samego dnia dowieziono właściwy, i za fatygę conieco dosatłem w gratisie:)