Styropian podłogowy. Jaki wybrać styropian, który będzie układany w warstwach podłogowych

2019-09-03 15:34 Anna Kazimierowicz
Styropian podłogowy
Autor: Piotr Mastalerz Styropian podłogowy nie musi mieć bardzo niskiego współczynnika przewodzenia ciepła λ, więc wystarcza styropian biały lub w kropki

Do ocieplenia podłogi stosuje się styropian podłogowy, który uniesie ciężar jej konstrukcji oraz urządzeń sanitarnych, sprzętów i mebli znajdujących się na niej. Tam gdzie podłoga powinna być ciepła, styropian powinien też dobrze izolować termicznie.

Płyty polistyrenu ekspandowanego EPS przeznaczone do ocieplenia podłogi na gruncie oraz podłogi nad ogrzewanymi lub nieogrzewanymi pomieszczeniami mają oznaczenia Dach-Podłoga (do ocieplenia podłogi na gruncie można też wykorzystać styropian typu Fundamenty). Podstawowym wymogiem styropianu podłogowego, obok właściwej termoizolacyjności, jest wytrzymałość na ściskanie, ponieważ styropian będzie obciążony przez konstrukcję podłogi oraz wyposażenie domu na niej umieszczone. Współczynnik przewodzenia ciepła λ jest ważny, gdy styropian będzie umieszczony w podłodze na gruncie oraz nad lub pod pomieszczeniem nieogrzewanym. Gdy styropian będzie zastosowany w konstrukcji stropu między kondygnacjami mieszkalnymi (ogrzewanymi), izolacyjność termiczna nie jest ważna, za to trzeba pamiętać o akustyce.

Styropian podłogowy
Autor: Piotr Mastalerz Styropian podłogowy w podłodze na gruncie zwykle układa się w dwóch warstwach. W dolnej rozprowadza się przewody instalacyjne

Styropian podłogowy w konstrukcji podłogi na gruncie

Styropian podłogowy jest stosowany przede wszystkim w konstrukcji podłogi na gruncie, którą musi ocieplić. Warunki techniczne określają, że współczynnik przenikania ciepła U dla podłogi na gruncie nie powinien być wyższy niż 0,3 W/(m2.K). Taka sama wartość obowiązuje od 2014 r. - nie została obniżona w 2017 r. i nie ulegnie zmianie w 2021 r. Żeby podłoga na gruncie osiągnęła taką wartość wystarczy kilka centymetrów styropianu o niskim współczynniku przewodzenia ciepła λ, np. 3 cm styropianu o λ = 0,034 W/(m.K), albo więcej styropianu o przeciętnych właściwościach termoizolacyjnych. W projektach domów często architekt przyjmuje lepszy, niższy współczynnik przenikania ciepła U dla podłogi na gruncie, żeby ograniczyć straty ciepła tą drogą. W projekcie obok określenia grubości warstwy znajdziemy zapis wskazujący rodzaj styropianu, np. EPS 80 0,038 lub EPS 100 0,040, w którym pierwsza liczba wskazuje wytrzymałość na ściskanie płyt, druga - ich współczynnik przenikania ciepła λ.

Styropian podłogowy EPS 037 Dach/Podłoga, wytrzymałość na ściskanie nie mniej niż 80 kPa, współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,037 W/(m.K). Cena 66,50 zł/0,3 m3 (paczka)
Autor: Austrotherm Styropian Austrotherm

Styropian podłogowy: wytrzymałość na ściskanie

Styropian który będzie umieszczony pod podłogą na gruncie musi mieć odpowiednią wytrzymałość na ściskanie, żeby nie uległ deformacji na skutek obciążenia. Standardowo przyjmuje się, że obciążenia użytkowe w pomieszczeniach mieszkalnych wynoszą 150 kg/m2, a w ciągach komunikacyjnych – 250 kg/m2. Jeśli styropian będzie miał zbyt małą wytrzymałość na ściskanie, podkład podłogowy ugnie się, a w ślad za tym na posadzce mogą pojawić się rysy i pęknięcia.

Przeczytaj też:

Żeby określić wytrzymałość styropianu, bada się, jak wielkie jest naprężenie ściskające, w momencie gdy płyta ugnie się o 10%. Cechę tę zapisuje się w postaci CS(10) x kPa. CS10 oznacza 10-procentowe odkształcenie, a następująca dalej liczba wartość obciążenia w kilopaskalach. Już styropian o wytrzymałości 60 kPa wytrzymuje znacznie większe obciążenia niż standardowe wymogi. Trzeba więc szukać płyt oznaczonych co najmniej CS(10) 60. W wielu pomieszczeniach obciążenia miejscowe mogą być znacznie większe, np. pod ciężkim kominkiem, wielką wanną w łazience. Pod samochodem w garażu przyjmuje się obciążenia 300 kg/m2. Dlatego w projekcie domu mogą być zapisane różne parametry styropianu podłogowego w określonych pomieszczeniach.

Styropian podłogowy
Autor: Arsanit Styropian Arsanit Thermo lambda Dach/Podłoga, wytrzymałość na ściskanie nie mniej niż 70 kPa, współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,032 W/(m.K). Cena 56 zł/0,3 m3

Ważna jest też odpowiednia waga (gęstość) styropianu, która jest skorelowana z innymi jego parametrami. Styropian EPS Dach-Podłoga o wytrzymałości na ściskanie 100 kPa powinien mieć gęstość na poziomie 18 kg/m3.

Styropian podłogowy: nasiąkliwość

Styropian jest z natury materiałem o niskiej nasiąkliwości. Ale płyty styropianu umieszczone bezpośrednio w gruncie powinny charakteryzować się niską podatnością na zawilgocenie. Ten parametr zapisywany WL (T) powinien wynosić mniej niż 2%. Warto pamiętać, że zawilgocony styropian ma znacznie gorsze właściwości jako izolacja termiczna.

Styropian podłogowy akustyczny

Do wykonania izolacji akustycznej podłóg na stropach stosuje się styropian elastyczny. Jego zadaniem jest tłumienie dźwięków uderzeniowych, które powstają, gdy chodzi się po podłodze na piętrze lub poddaszu. Bez izolacji akustycznej pod podkładem podłogowym odgłosy kroków dobiegające z poddasza mogą być dokuczliwe, gdy siedzimy w salonie na parterze. Styropian elastyczny ulega ściśnięciu pod obciążeniem i wtedy zyskuje właściwość tłumienia dźwięków. Grubość styropianu elastycznego określa się dwiema liczbami – w stanie nieobciążonym i ściśniętym. Trzeba sprawdzić dwa parametry: sztywność dynamiczną - SD oraz ściśliwość - CP. Najlepsze akustycznie jest połączenie dwóch cech: mała sztywność SD i duża ściśliwość CP.

Styropian akustyczny ma wysoki współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,05 W/(m.K). Jeśli ma być zastosowany na stropie, który trzeba też ocieplić, najlepiej ułożyć najpierw warstwę płyt akustycznych, a na nich standardowych o niskiej lambdzie.

Styropian podłogowy
Autor: Termo Organika Styropian Termo Organika Superakustic Podłoga, wytrzymałość na zginanie nie mniej niż 50 kPa, współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,050 W/(m.K). Cena 41 zł/0,3 m3
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie
KOMENTARZE