Jaki styropian pod ogrzewanie podłogowe? Czy pod podłogówkę można położyć dowolny styropian?

2023-09-14 9:02

Styropian pod ogrzewanie podłogowe musi mieć odpowiednie parametry. Instalacja ogrzewania podłogowego jest rozprowadzana wewnątrz wylewki, czyli betonowego podkładu podłogowego. Pod spodem wykonuje się warstwę termoizolacyjną właśnie ze styropianu. Jaki powinien być styropian pod ogrzewanie podłogowe?

styropian do ogrzewania podłogowego
Autor: Getty Images Pod instalacją ogrzewania podłogowego układa się warstwę termoizolacyjną ze styropianu. Styropian do ogrzewania podlogowego nie może być dowolny!

Spis treści

  1. Jaki styropian do ogrzewania podłogowego?
  2. Jaka wytrzymałość styropianu pod ogrzewanie podłogowe?
  3. Co to jest styropian podłogowy?
  4. Jak ciepły styropian do podłogówki?
  5. Ile warstw styropianu do ogrzewania podłogowego?

Do wykonania termoizolacji podłogi na gruncie z ogrzewaniem nie można wykorzystać dowolnego styropianu. Ze względu na specyficzne warunki w podłodze nie mogą być to produkty elewacyjne, które nie będą podlegały żadnym obciążeniom. Z kolei styropian fundamentowy to zbyt specjalistyczny produkt. W jakiej grupie produktów szukać styropianu pod podłogówkę? Wyjaśniamy, czym się powinien charakteryzować styropian pod ogrzewanie podłogowe.

Jaki styropian do ogrzewania podłogowego?

Płyty termoizolacyjne ułożone w warstwach podłogi na gruncie muszą spełniać 2 warunki. Styropian pod podłogówkę powinien mieć:

  • zwiększoną wytrzymałość na ściskanie,
  • taką przewodność cieplną i grubość, żeby jego warstwa zapewniała odpowiednią termoizolację.

Jaka wytrzymałość styropianu pod ogrzewanie podłogowe?

Płyty styropianu ułożonego pod wylewką z instalacją ogrzewania podłogowego będą obciążone jej ciężarem oraz wagą posadzek i wyposażenia domu. Dlatego pod podłogówkę stosuje się styropian o zwiększonej wytrzymałości na ściskanie przy odkształceniu do 10% - oznaczenie CS(10) z następną liczbą określającą wytrzymałość w kilopaskalach, np. CS(10)100 kPa. To jest typowe rozwiązanie w wielu projektach domów, choć architekci obliczają przewidywane obciążenia i z rachunku może wynikać nieco inna wartość niezbędnej wytrzymałości na ściskanie.

Co to jest styropian podłogowy?

Pod podłogę należy wybierać styropian o wytrzymałości na ściskanie co najmniej 100 kPa (lub zgodnej z projektem domu). Styropian pod podłogówkę znajdziemy wśród produktów oznaczonych dodatkowo Podłoga, Dach, Parking.

Jak ciepły styropian do podłogówki?

Wymogi termiczne dla podłogi na gruncie są znacznie mniejsze niż dla ścian zewnętrznych lub dachu. Zgodnie z obowiązującymi warunkami technicznymi współczynnik przenikania ciepła U dla podłogi na gruncie nie powinien być większy niż 0,30 W/(m2.K). Taki jest wymóg dla pomieszczeń ogrzewanych do temperatury co najmniej 16ºC. Dlatego warstwa termoizolacji podłogi może być cieńsza niż na elewacji.

Biorąc pod uwagę parametry wszystkich materiałów, z których składa się podłoga, ta w pomieszczeniach mieszkalnych wymaga zastosowania ocieplenia z około 10 cm styropianu o przeciętnym współczynniku przewodzenia ciepła, np. 0,036-0,038 W/(m.K). W przypadku ogrzewania podłogowego warto ułożyć tyle styropianu, żeby podłoga była cieplejsza. Można zastosować zarówno styropian biały, jak i znacznie lepiej chroniący przed ucieczką ciepła – styropian grafitowy. Zanim kupimy materiał, trzeba przekalkulować, co się najbardziej opłaca, biorąc pod uwagę takie dane: grubość, cena, uzyskany opór cieplny. Nie warto sięgać po najcieplejsze materiały, żeby bardzo pocienić warstwę ocieplenia, ponieważ pomiędzy płytami styropianu znajdą się instalacje.

Ile warstw styropianu do ogrzewania podłogowego?

W warstwie pod wylewką są rozprowadzone przewody instalacji wodno-kanalizacyjnej. Dlatego styropian pod podłogówkę układa się w 2, a czasem nawet 3 warstwach. Pierwszą układa się tak, żeby wypełnić przestrzenie między instalacjami. Powinna więc mieć taką grubość (zwykle jest to 5 cm), żeby wyrównać powierzchnię wzdłuż przewodów instalacyjnych. Na to układa się już pełną warstwę styropianu. Robi się to z przesunięciem, tak żeby styki płyt w dolnej warstwie były przykryte przez środkową część płyt w górnej.

Styropian pod podłogówkę w garażu

Ogrzewanie podłogowe może być wykonane także w garażu czy pomieszczeniu technicznym, które nie muszą być tak intensywnie ogrzewane jak pomieszczenia mieszkalne. Zgodnie z warunkami technicznymi w tego typu pomieszczeniach, ogrzewanych do temperatury co najmniej 8oC, ale mniejszej niż 16ºC, podłoga na gruncie może być zdecydowanie zimniejsza i mieć współczynnik U nie większy niż 1,20 W/(m².K). Żeby spełnić wymogi termoizolacyjne, wystarczą tam nawet 2 cm przeciętnego styropianu,

Jednak podłoga w pomieszczeniach technicznych, zwłaszcza garażu, będzie podlegać znacznie większym obciążeniom, dla miejsca pod samochodem przyjmuje się nawet 500 kg/m². Dlatego styropian pod podłogówkę w garażu powinien mieć jeszcze wyższą wytrzymałość na ściskanie, nawet 150-200 kPa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.