8 prawd i mitów ogrzewania podłogowego w domu

2022-12-22 21:41
Ogrzewanie podłogowe - układanie rur
Autor: archiwum muratordom Ogrzewanie podłogowe ze względu na swoje walory jest chętnie wybierane przez inwestorów

Ogrzewanie podłogowe ma dużo zalet, ale na inwestora czyha wiele pułapek związanych z jego instalacją. Często rezygnuje się z ogrzewania podłogowego, ze względu na niewiedzę i nieprawdziwe opinie krążące wśród laików. Czas na rozwiąnie tych wątpliwości. Poznaj odpowiedzi specjalistów, na najczęściej zadawane pytania dotyczące ogrzewania podłogowego.

Budując dom coraz częściej decydujemy się na zastosowanie w nich ogrzewania podłogowego. Zachętą jest komfort, brak widocznych elementów grzejnych, korzystny z punktu widzenia fizjologii ludzkiego organizmu pionowy rozkład temperatury w pomieszczeniach i podkreślane przez wielu niższe koszty ogrzewania niż przy zastosowaniu zwykłych grzejników.

1. Ogrzewanie podłogowe można instalować tylko w domu jednorodzinnym

Wodne ogrzewanie podłogowe wymaga odpowiedniego przygotowania wylewki i powinno być przewidziane już na etapie projektowania budynku. Rzeczywiście montaż wodnego ogrzewania podłogowego w przypadku mieszkania w bloku lub przy okazji drobnego remontu, jest utrudniony.

2. Decyzję o instalacji wodnego ogrzewania podłogowego trzeba podjąć już na etapie planowania budowy

To prawda. Montaż wodnego ogrzewania podłogowego wymaga położenia odpowiednio grubej warstwy izolacyjnej pod całą powierzchnią podłogi oraz wylania grubszej wylewki, która podnosi poziom podłogi o co najmniej kilka centymetrów. Tak więc wybór sposobu ogrzewania musi nastąpić, kiedy budynek jest jeszcze w stanie surowym. Później prawidłowe wykonanie podłogówki może już okazać się niemożliwe. Należy też pamiętać, o planowanym wyższym poziomie podłogi i uwzględnić to przy projektowaniu wysokości pomieszczeń oraz rozmieszczaniu otworów drzwiowych, okien balkonowych, cokołów itp. Przypominam też, aby koniecznie informować projektanta instalacji grzewczej o wszelkich zmianach w projekcie domu, które mogą wpływać na izolacyjne właściwości budynku (np. zmiany wielkości okien, dodawanie okien w dachu, zmiana grubości izolacji ścian itp.). Zmiany te bezpośrednio wpływają na dobór urządzeń o odpowiednich mocach grzewczych, które projektant musi uwzględnić.

Ekonomiczne ogrzewanie podłogowe sterowane smartfonem

3. Podłogówka jest bardzo droga

 Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego rzeczywiście kosztuje nieco więcej niż montaż instalacji zakładającej wykorzystanie jedynie grzejników. Jednak w dłuższym okresie użytkowania (a w takich kategoriach myślimy budując dom) podłogówka przynosi wymierne korzyści.

W pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym komfort cieplny jest odczuwalny przy temperaturze o dwa stopnie niższej niż przy ogrzewaniu grzejnikowym. Jeśli zatem w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym będziemy utrzymywać temperaturę na poziomie 18°C, to odczujemy taki sam komfort, jak przy temperaturze 20°C uzyskanej w efekcie pracy grzejników ściennych. Ta różnica umożliwia spore oszczędności – około 6% redukcji kosztów ogrzewania przy 19°C i do 12% przy 18°C. Dodatkowe oszczędności zapewnia system sterowania temperaturą podłogi, który automatycznie reguluje wydajność cieplną grzejnika podłogowego, dostosowując jego pracę do zmian temperatury w pomieszczeniu. Podłogówka będzie także bardziej wydajną formą ogrzewania przy dużych otwartych przestrzeniach, salonach z dużymi oknami lub wysokim sufitem, antresolą lub klatką schodową, gdzie przy zastosowaniu wyłącznie tradycyjnych grzejników ciepłe powietrze szybko „ucieka do góry”.

Ogrzewanie foliami i matami grzewczymi Heat Decor
Autor: Heat Decor

4. Na ogrzewanie podłogowe można kłaść tylko płytki

Podłogówkę najczęściej pokrywa się płytkami ceramicznymi, ze względu na niski opór cieplny tego materiału. Terakotę stosuje się zwykle do wykończenia podłóg w łazienkach, kuchniach i przedpokojach – we wszystkich tych pomieszczeniach ogrzewanie podłogowe sprawdza się znakomicie. Nie oznacza to jednak, że płytki to jedyne dopuszczalne pokrycie na podłodze z ogrzewaniem podłogowym. Bardzo wiele osób z niechęcią patrzy na pomysł wyłożenia podłogi w salonie płytkami, wolałoby raczej bardziej naturalne w dotyku drewno, ale nie chce rezygnować z ogrzewania podłogowego. Na szczęście nie musi, bo ogrzewanie podłogowe może równie dobrze funkcjonować pod podłogą wyłożoną drewnem lub panelami.

Należy jednak zawczasu poinformować projektanta instalacji o materiale wykończeniowym podłóg, aby uwzględnił to w projekcie. Jeśli wykańczamy posadzkę drewnem, trzeba równomiernie rozłożyć elementy grzewcze pod podłogą (bez tzw. stref brzegowych). W ten sposób unikamy niekorzystnych dla materiału drewnianego różnic w temperaturze podłogi. Ponadto wybieramy gatunki drewna o wysokim współczynniku przewodzenia ciepła i niskim współczynniku skurczu. Najlepiej stosować gotowe deski warstwowe. Jeśli decydujemy się na drewno lite, to warstwa parkietu powinna być cienka. Do ułożenia posadzki stosować należy kleje i lakiery przeznaczone do stosowania na ogrzewaniu podłogowym.

5. Zanim zainstaluje się ogrzewanie podłogowe, trzeba ustalić gdzie będą stały meble

Tak, chociaż dotyczy to przede wszystkim dużych, masywnych mebli oraz wyposażenia, które bezpośrednio zakrywa duże połacie podłogi. Chodzi o to, aby nie umieszczać rur grzewczych bezpośrednio pod dnem przedmiotów, które utrudniają rozprzestrzenianie się ciepła w pomieszczeniu. Zasada ta dotyczy przede wszystkim: szafek kuchennych, szaf wnękowych, wanny i brodzika w łazience. Na podłogówce zawsze lepiej ustawiać meble na nóżkach, ponieważ nie dotykają one bezpośrednio podłogi i umożliwiają cyrkulację ogrzanego powietrza.

6. Temperatura podłogi nie może być zbyt wysoka

Zgadza się. Aby ogrzewanie podłogowe mogło być rzeczywiście komfortowe dla użytkowników, temperatura podłogi nie może być zbyt wysoka. Powinna zapewnić jedynie przyjemne ciepło, a nie uczucie gorąca w okolicy nóg, którego konsekwencją mogłyby być ich obrzęki. Z tego powodu musi być zaprojektowane tak, aby temperatura podłogi w pomieszczeniach mieszkalnych nie przekraczała 29°C (a jeszcze lepiej 26°C). Wyższa, sięgająca 35°C, może być jedynie w pobliżu okien, bo straty ciepła są tam większe niż w głębi pomieszczeń, i w łazienkach (34°C), gdzie przebywa się dość krótko, ale też – ze względu na sposób ich użytkowania – oczekuje, że będzie cieplej. To właśnie z konieczności ograniczenia temperatury podłogi wynika ograniczenie wydajności cieplnej ogrzewania podłogowego.

Wodne ogrzewanie podłogowe: plusy i minusy

7. Podłoga wolno się nagrzewa

Minusem podłogówki jest przede wszystkim duża bezwładność – podłogówka długo się nagrzewa i wolno stygnie. W razie pojawienia się nagłych zysków ciepła w pomieszczeniu (na przykład nagrzania przez słońce) nie da się szybko zmniejszyć w nim temperatury. Nie jest więc dobra do wnętrz użytkowanych okresowo ani takich, w których zależy nam na dużej różnicy temperatury w ciągu doby. Nie należy jej układać pod stałą zabudową

8. Przy ogrzewaniu podłogowym warto stosować regulację pogodową

Prawda. Z powodu dużej bezwładności cieplnej ogrzewania podłogowego do sterowania jego pracą zaleca się stosowanie układu regulacji pogodowej. Wówczas regulator automatycznie dostosowuje temperaturę wody zasilającej do temperatury na zewnątrz mierzonej przez zewnętrzny czujnik. Zmiany następują według ustalonego programu.

Dzięki temu wraz ze zmianą temperatury na zewnątrz od razu zmienia się temperatura wody przepływającej przez podłogę i ta zaczyna stygnąć albo się rozgrzewać. Sterowanie ogrzewaniem jedynie przez proste termostaty pokojowe sprawdza się tylko w przypadku ogrzewania grzejnikami o małej pojemności wodnej i wynikającej z tego niewielkiej bezwładności.

Wodne ogrzewanie podłogowe wymogi i montaż: wideo

Na wybór i możliwość montażu ogrzewania podłogowego decydujący wpływ ma dopasowanie źródła ciepła do instalacji. Jakie dodatkowe wymogi powinna spełniać instalacja, by wodne ogrzewanie podłogowe okazało się trafnym wyborem? Na to i wiele innych pytań odpowiada ekspert.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE