Styropian elewacyjny - rodzaje i parametry styropianu fasadowego do ocieplenia ścian zewnętrznych domu

2022-05-18 15:52
Styropian elewacyjny
Autor: Piotr Mastalerz Najlepszym materiałem do ocieplenia ścian zewnętrznych domu jest styropian grafitowy

Styropian elewacyjny jest oznaczany na opakowaniach lub w nazwie i dokumentacji słowem "Fasada", żeby ułatwić wybór inwestorom. Ale i wśród tych wyrobów są różnice. Jaki styropian fasadowy warto wybrać do ocieplenia domu i wykończenia elewacji?

Styropian elewacyjny, o którym będziemy tu mówić, ma postać płyt wytwarzanych z polistyrenu ekspandowanego EPS (nie należy go mylić z polistyrenem ekstrudowanym XPS). Granulki polistyrenu są poddawane spienieniu, czyli ekspandowaniu, a potem prasuje się je w wielkie bloki, z których wycina się płyty o określonej grubości. Wewnątrz utwardzonej piany polistyrenowej znajduje się bardzo dużo powietrza, które jest doskonałym izolatorem. Dlatego styropian jest od lat najpopularniejszym materiałem termoizolacyjnym wykorzystywanym w budownictwie. Na rynku znajdziemy styropian elewacyjny grafitowy (szary), kropkowany i styropian elewacyjny biały. Czy kolor i wzór odgrywa jakieś znaczenie?

Spis treści

 1. Styropian elewacyjny - najważniejsza jest lambda
 2. Styropian fasadowy parametry
 3. Zastosowanie styropianu elewacyjnego
 4. Styropian elewacyjny grafitowy
 5. Styropian elewacyjny biały lub w kropki
 6. Koszt styropianu grafitowego a białego
 7. Koszt styropianu elewacyjnego a koszt budowy domu

Styropian elewacyjny - najważniejsza jest lambda

Styropian elewacyjny może zdecydowanie różnić się najważniejszym parametrem – współczynnikiem przewodzenia ciepła λ. To on wskazuje, ile ciepła przedostanie się na zewnątrz przez warstwę materiału. Im jest on niższy, tym lepiej – to znaczy, że taki styropian będzie skuteczniejszą termoizolacją domu.

Styropian na elewacje może mieć współczynnik przewodzenia ciepła λ od 0,031 do 0,045 W/(m.K). Przy tak dużej różnicy tego parametru można odpowiednio dobrać grubość styropianu do muru, żeby uzyskać wskazany w projekcie współczynnik przenikania ciepła U ściany zewnętrznej o określonej grubości. Ścianę dwuwarstwową można różnie skonfigurować, zależnie od tego jako styropian wybierzemy. Jeśli zamiast białych płyt o wysokiej lambdzie zastosujemy lepiej izolujący termicznie styropian grafitowy, grubość termoizolacji można zredukować o 30% przy zachowaniu tej samej skuteczności.

W ścianie trójwarstwowej jest szczelina o grubości zapisanej w projekcie. Zwykle jest to około 5 cm. Stosując cieplejszy styropian grafitowy, można nieco poprawić izolacyjność całej przegrody.

Styropian elewacyjny
Autor: Piotr Mastalerz Płyty styropianu fasadowego mają wymiary 50 x 100 cm. Mogą mieć krawędzie proste lub frezowane – do układania na zakładkę. Grubość wynosi od 10 do 25 cm, ze skokiem co 1 cm. W jednej paczce jest zwykle 0,3 m3. Liczba płyt w paczce zależy od ich grubości.

Styropian fasadowy parametry

Styropian fasadowy nie musi być bardzo twardy oraz odporny na ściskanie i rozciąganie. Jego ochronę przed zniszczeniem będzie stanowiła warstwa zbrojona i tynk. Wytrzymałość mechaniczna styropianu elewacyjnego powinna wynosić nie mniej 100 kPa. Chyba że styropian jest certyfikowany i rekomendowany przez ITB lub wchodzi w skład systemu ociepleń, który ma aprobatę techniczną. Wtedy jest wytrzymałość nie powinna być mniejsza niż 80 kPa. 

Zastosowanie styropianu elewacyjnego

Płyty styropianu EPS można wykorzystać jako:

Przeczytaj też:

Styropian elewacyjny
Autor: Termoorganika Płyty styropianu przykleja się do murów domu mocnym klejem cementowym lub w postaci piany anowej

Styropian elewacyjny grafitowy

Tak, styropian elewacyjny w kolorze szarografitowym to zdecydowanie najcieplejszy w tej grupie materiał termoizolacyjny. Styropian ten zawiera dodatek grafitu lub związków aluminium, które mają działanie sprzyjające ograniczeniu przewodzenia ciepła. Dzięki temu jego współczynnik λ może wynosić tylko 0,031-0,033 W/(m.K). Styropian grafitowy jest przeznaczony do budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Pozwala uzyskać bardzo niski współczynnik przenikania ścian zewnętrznych. Ponieważ jest materiałem skuteczniej izolującym niż styropian biały albo styropian w kropki, jego warstwa może być cieńsza, żeby uzyskać termoizolację o określonym oporze cieplnym.

Przeczytaj też:

Ponieważ styropian w ciemnym kolorze bardziej chłonie promienie cieplne, szybciej się nagrzewa. Pozostawione na słońcu płyty grafitowe mogą ulec nadtopieniu. Na elewacjach tak ocieplonych, zwłaszcza tych najbardziej nasłonecznionych, powstają bardzo duże naprężenia termiczne. Zdarzało się, że nagrzane płyty odkształciły się, a potem odkleiły od podłoża lub popękały.

Przeczytaj też: Styropian grafitowy. Czy takie ocieplenie domu się opłaca?

Styropian elewacyjny grafitowy:

Zalety:

 • bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła λ,
 • możliwość pocienienia termoizolacji przy zachowaniu jej skuteczności.

Wady:

 • zwiększona wrażliwość na wysokie temperatury,
 • wysokie naprężenia termiczne na nasłonecznionej elewacji,
 • możliwość odspojenia się płyt lub ich popękania,
 • konieczność chronienia przed nagrzewaniem podczas składowania oraz wykonywania ocieplenia,
 • konieczność szybkiego pokrycia warstwą wykończeniową.
Styropian elewacyjny
Autor: Andrzej Szandomirski Wciąż popularne jest ocieplanie domów płytami białego styropianu, choć ma on nieco gorsze parametry izolacyjne

Styropian elewacyjny biały lub w kropki

Standardowy styropian jest biały. Żeby polepszyć choć trochę jego parametry izolacyjne dodaje się do niego drobiny materiału grafitowego, które tworzą charakterystyczne kropki. Styropian fasadowy biały i w kropki ma współczynnik przewodzenia ciepła λ na poziomie 0,035-0,045 W/(m2.K). Płyty białego styropianu są powszechnie dostępne w każdym składzie i markecie budowlanym. Są tańsze od styropianu grafitowego.

Koszt styropianu grafitowego a białego

Wyższa cena styropianu grafitowego może zniechęcać. Jednak żeby dokonać porównania kosztu ocieplenia domu oboma materiałami, należy wziąć od uwagę, ile będzie kosztowało stworzenie warstwy izolacyjnej o takim samym oporze cieplnym. Biorąc pod uwagę, że warstwa styropianu grafitowego będzie cieńsza od tej z materiału białego, różnica  w cenie nie jest wielka i z każdym rokiem staje się coraz mniejsza.

Koszt styropianu elewacyjnego a koszt budowy domu

Suma zapłacona za styropian elewacyjny stanowi zaledwie 2% kosztów wzniesienia domu, a 10-15% kosztów jego ocieplenia. Polepszenie termoizolacyjności budynku do standardu energooszczędnego będzie się opłacać. Po pierwsze, zmniejszą się koszty ogrzewania domu. Po drugie, dom będzie bardziej bezwładny energetycznie. Nie będzie się szybko nagrzewał latem, ani wychładzał zimą. Dlatego coraz więcej budynków wokół nas jest ocieplanych styropianem grafitowym.

Przeczytaj też: Standardy budynków. Jak zdefiniować standard energetyczny?

Styropian elewacyjny
Autor: Genderka Styropian Genderka Elewacyjny Uni, współczynik lambda 0,045 W/(m.K). Cena 126 zł/m3
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie