Styropian elewacyjny - rodzaje i parametry styropianu fasadowego do ocieplenia ścian zewnętrznych domu
Styropian elewacyjny jest oznaczany na opakowaniach lub w nazwie i dokumentacji słowem "Fasada", żeby ułatwić wybór inwestorom. Ale i wśród tych wyrobów są różnice. Jaki styropian fasadowy warto wybrać do ocieplenia domu i wykończenia elewacji?
Spis treści
- Styropian elewacyjny - najważniejsza jest lambda
- Styropian fasadowy parametry
- Zastosowanie styropianu elewacyjnego
- Styropian elewacyjny grafitowy
- Styropian elewacyjny grafitowo-biały
- Koszt styropianu grafitowego a białego
- Koszt styropianu elewacyjnego a koszt budowy domu
Styropian elewacyjny, o którym będziemy tu mówić, ma postać płyt wytwarzanych z polistyrenu ekspandowanego EPS (nie należy go mylić z polistyrenem ekstrudowanym XPS). Granulki polistyrenu są poddawane spienieniu, czyli ekspandowaniu, a potem prasuje się je w wielkie bloki, z których wycina się płyty o określonej grubości. Płyty styropianu mogą być także wyciskane w formach. Wewnątrz utwardzonej piany polistyrenowej znajduje się bardzo dużo powietrza, które jest doskonałym izolatorem. Dlatego styropian jest od lat najpopularniejszym materiałem termoizolacyjnym wykorzystywanym w budownictwie. Na rynku znajdziemy styropian elewacyjny biały i grafitowy (szary). Czy kolor odgrywa jakieś znaczenie?
Styropian elewacyjny - najważniejsza jest lambda
Styropian elewacyjny może zdecydowanie różnić się najważniejszym parametrem – współczynnikiem przewodzenia ciepła λ. To on wskazuje, ile ciepła przedostanie się na zewnątrz przez warstwę materiału. Im jest on niższy, tym lepiej – to znaczy, że taki styropian będzie skuteczniejszą termoizolacją domu.
Styropian na elewacje może mieć współczynnik przewodzenia ciepła λ od 0,031 do 0,045 W/(m.K). Przy tak dużej różnicy tego parametru można odpowiednio dobrać grubość styropianu do muru, żeby uzyskać wskazany w projekcie współczynnik przenikania ciepła U ściany zewnętrznej o określonej grubości. Ścianę dwuwarstwową można różnie skonfigurować, zależnie od tego jako styropian wybierzemy. Jeśli zamiast białych płyt o wysokiej lambdzie zastosujemy lepiej izolujący termicznie styropian grafitowy, grubość termoizolacji można zredukować o 30% przy zachowaniu tej samej skuteczności.
W ścianie trójwarstwowej jest szczelina o grubości zapisanej w projekcie. Zwykle jest to mniej więcej 5 cm. Stosując cieplejszy styropian grafitowy, można nieco poprawić izolacyjność całej przegrody.
Najładniejsze elewacje domów – dużo zdjęć
Autor: Piotr Mastalerz, projekt: Marcin Rubik
Nic tak nie pasuje do lasu, jak drewno. Elewacje domu tworzy oblicówka z modrzewia syberyjskiego, który jest twardy i odporny na zmienne warunki atmosferyczne
Styropian fasadowy parametry
Styropian fasadowy nie musi być bardzo twardy oraz odporny na ściskanie i rozciąganie. Jego ochronę przed zniszczeniem będzie stanowiła warstwa zbrojona i tynk. Wytrzymałość mechaniczna styropianu elewacyjnego powinna wynosić nie mniej 100 kPa. Chyba że styropian jest certyfikowany i rekomendowany przez ITB lub wchodzi w skład systemu ociepleń, który ma aprobatę techniczną. Wtedy jest wytrzymałość nie powinna być mniejsza niż 80 kPa.
Zastosowanie styropianu elewacyjnego
Płyty styropianu EPS można wykorzystać jako:
- ocieplenie ścian zewnętrznych metodą ETICS,
- ocieplenie na powierzchni ścian szkieletowych,
- izolację cieplną w szczelinie ściany trójwarstwowej,
- ocieplenie wieńców, nadproży, balkonów.
Przeczytaj też:
- ETICS: co to jest? Wybieramy system ociepleniowy
- Klej do styropianu - sprawdź sprawdzony sposób aby przykleić styropian, tak aby ocieplenie było solidne i trwałe?
- Kołki do styropianu - kiedy są konieczne? Jak wybrać kołki do styropianu i jak poprawnie je wykorzystać?
Styropian elewacyjny grafitowy
Styropian elewacyjny w kolorze szarografitowym to zdecydowanie najcieplejszy w tej grupie materiał termoizolacyjny. Styropian ten zawiera dodatek grafitu lub związków aluminium, które mają działanie sprzyjające ograniczeniu przewodzenia ciepła. Dzięki temu jego współczynnik λ może wynosić tylko 0,031-0,033 W/(m.K). Styropian grafitowy jest przeznaczony do budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Pozwala uzyskać bardzo niski współczynnik przenikania ścian zewnętrznych. Ponieważ jest materiałem skuteczniej izolującym niż styropian biały albo styropian w kropki, jego warstwa może być cieńsza, żeby uzyskać termoizolację o określonym oporze cieplnym.
Przeczytaj też:
Ponieważ styropian w ciemnym kolorze bardziej chłonie promienie cieplne, szybciej się nagrzewa. Pozostawione na słońcu płyty grafitowe mogą ulec nadtopieniu. Na elewacjach tak ocieplonych, zwłaszcza tych najbardziej nasłonecznionych, powstają bardzo duże naprężenia termiczne. Zdarza się, że nagrzane płyty odkształciły się, a potem odkleiły od podłoża lub popękały.
Przeczytaj też: Styropian grafitowy. Czy takie ocieplenie domu się opłaca?
Zalety i wady styropianu elewacyjnego grafitowego
Zalety:
- bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła λ,
- możliwość pocienienia termoizolacji przy zachowaniu jej skuteczności.
Wady:
- zwiększona wrażliwość na wysokie temperatury,
- wysokie naprężenia termiczne na nasłonecznionej elewacji,
- możliwość odspojenia się płyt lub ich popękania,
- konieczność chronienia przed nagrzewaniem podczas składowania oraz wykonywania ocieplenia,
- konieczność szybkiego pokrycia warstwą wykończeniową.
Styropian elewacyjny grafitowo-biały
Z wyżej opisanych powodów zostały opracowane płyty styropianu grafitowego pokrytego jednostronnie cienką (1 cm) warstwą białego styropianu albo białej farby, który eliminuje nagrzewanie się termoizolacji przy zachowaniu bardzo dobrych parametrów izolacyjnych. Drugim sposobem zabezpieczenia płyt grafitowego styropianu jest wykonanie w nich nacięć zapobiegających naprężeniom termicznym.
Koszt styropianu grafitowego a białego
Wyższa cena styropianu grafitowego może zniechęcać. Jednak żeby dokonać porównania kosztu ocieplenia domu oboma materiałami, należy wziąć od uwagę, ile będzie kosztowało stworzenie warstwy izolacyjnej o takim samym oporze cieplnym. Biorąc pod uwagę, że warstwa styropianu grafitowego będzie cieńsza od tej z materiału białego, różnica w cenie nie jest wielka i z każdym rokiem staje się coraz mniejsza.
Koszt styropianu elewacyjnego a koszt budowy domu
Suma zapłacona za styropian elewacyjny stanowi zaledwie 2% kosztów wzniesienia domu, a 10-15% kosztów jego ocieplenia. Polepszenie termoizolacyjności budynku do standardu energooszczędnego będzie się opłacać. Po pierwsze, zmniejszą się koszty ogrzewania domu. Po drugie, dom będzie bardziej bezwładny energetycznie. Nie będzie się szybko nagrzewał latem ani wychładzał zimą. Dlatego coraz więcej budynków wokół nas jest ocieplanych styropianem grafitowym.
Przeczytaj też: Standardy budynków. Jak zdefiniować standard energetyczny?
Polecany artykuł: