Metody ocieplania ścian: lekka sucha i lekka mokra (ETICS). Która sprawdzi się zimą?

2011-12-27 14:28

Metoda lekka mokra, inaczej BSO lub ETICS, to najpopulrniejszy sposób na ocieplenie ścian i jednocześnie poprawienie wyglądu elewacji. Ściany można też docieplić metodą lekką suchą przy użyciu specjalnych kołków. Elewację buduje się wtedy np. z desek, paneli PCW czy paneli bakelitowych. Jak ocieplać ściany zimą?

Ocieplenie ścian
Autor: Radosław Murat W metodzie lekkiej mokrej ocieplenie klei się do muru i stabilizuje kołkami. Elewację stanowi tynk cienkowartstwowy na podkładzie z zaprawy zbrojonej siatką

Ocieplenie ścian metodą lekką mokrą (tzw. BSO lub ETICS)

Ocieplanie ścian od zewnątrz metodą lekką mokrą (zwaną obecnie BSO lub ETICS) to najpopularniejszy sposób. Oczyszczone i zagruntowane ściany okleja się wówczas materiałem ociepleniowym (najczęściej wełną lub styropianem), wykonuje na nim warstwę zbrojoną z zaprawy, wewnątrz której zatapia się siatkę zbrojącą z włókna szklanego, i układa tynk cienkowarstwowy.

Po pomalowaniu elewacja zyskuje nowy wygląd, a dom można uznać za docieplony.

Do ocieplania ścian metodą lekką mokrą stosuje się płyty z wełny mineralnej skalnej o średniej gęstości, w tym wełnę lamelową. Popularny jest również styropian EPS 70 oraz EPS 80.

Ocieplanie ścian metodą lekką suchą

Ściany możemy też docieplić metodą lekką suchą. Materiał termoizolacyjny jest wtedy łączony ze ścianami mechanicznie – przy użyciu specjalnych kołków. Elewację buduje się z materiału „suchego” – desek, paneli PCW, kształtek betonowych bądź ceramicznych, paneli bakelitowych albo drewnopochodnych, ze stail z płyt cementowo-włóknowych.

Sposób łączenia materiału ze ścianą bywa różny. Raz odbywa się to za pośrednictwem drewnianego bądź stalowego rusztu, a innym razem służą do tego specjalne uchwyty i listwy. Metoda jest ściśle powiązana z materiałem elewacyjnym i jest to zazwyczaj opatentowany system danego producenta.

W metodzie lekkiej suchej stosuje się średnio gęstą lub miękką wełnę mineralną skalną bądź szklaną oraz styropian EPS 70 lub 80.

Podczas ocieplania starych ścian trzeba też wziąć pod uwagę ich stan techniczny. Muszą być nośne, aby utrzymały ciężar ocieplenia i warstw elewacyjnych. Czasem niezbędne jest skucie tynku lub ustabilizowanie go specjalnymi kołkami o bardzo szerokich tarczach. Ściany przed ocieplaniem muszą być suche i pozbawione wszelkich śladów korozji biologicznej (pleśni, grzybów, glonów).

Niekiedy docieplanie ścian należy więc poprzedzić mozolnymi pracami osuszeniowymi i odgrzybianiem.

Zalety i wady metody lekkiej mokrej i metody lekkiej suchej

  Zalety Wady

Metoda lekka mokra

- dostępność i popularność technologii;- niewielka grubość ocieplonej ściany przy zachowaniu dobrych właściwości termoizolacyjnych;- łatwość wyeliminowania mostków termicznych - wrażliwość na błędy wykonawcze, których skutki ujawniają się dopiero po pewnym czasie (pękanie tynku, odpadanie ocieplenia);- trudna naprawa uszkodzeń;- możliwość montażu tylko przy sprzyjających warunkach pogodowych

Metoda lekka sucha

- łatwe wykonanie niewymagające specjalnych umiejętności;- możliwość ocieplenia wszystkich rodzajów ścian niezależnie od tego, z jakiego są materiału i jaki jest ich stan- łatwa naprawa uszkodzeń;- montaż możliwy nawet zimą - elewacja z okładzin, które nie zawsze pasują do architektury domu, albo z desek, które są drogie;

Sprawdź koniecznie:

Szczegółowe porównanie metody lekkiej mokrej i lekkiej suchej

Nowoczesne materiały izolacyjne: co oprócz wełny i styropianu?

Warto wiedzieć

Jak ocieplać ściany zimą?

Ocieplenie ścian z elewacją przykręcaną lub mocowaną w inny sposób mechaniczny ma tę przewagę nad BSO, że można je układać także w zimie, o ile oczywiście temperatura nie spadnie zanadto poniżej zera.

Stosując metodę lekką suchą, łatwiej zapewnić ścianom wentylację. Może być to wskazane, gdy w starych murach pojawia się jeszcze odrobina wilgoci. Ponadto o wiele wygodniej jest w ten sposób ułożyć ocieplenie na niezbyt równych murach. Powierzchnię okładziny da się bowiem bardzo precyzyjnie wypoziomować, ukrywając na zawsze wszelkie krzywizny

Jest to też dobry sposób na docieplenie domów drewnianych lub wykończonych kamieniem.

Pozostałe podkategorie