Grubość ściany trójwarstwowej z elewacją klinkierową - 4 przykładowe przekroje ścian

2011-12-13 14:26
Grubość ściany trójwarstwowej z elewacją klinkierową
Autor: Piotr Mastalerz

Grubość ściany trójwarstwowej zależy od materiału użytego na warstwę nośną i izolację ściany. Oto 4 przykładowe przekroje ścian trójwarstwowych z warstwą osłonową z cegły klinkierowej o orientacyjnym współczynniku przenikania ciepła U = 0,25 W/(mkw.·K).

Zalety ściany trójwarstwowej

W Polsce inwestorzy często wybierają ściany dwuwarstwowe, osłaniając materiał izolacyjny tynkiem. Choć przegrody te są funkcjonalne i dość łatwo się je buduje, pod wieloma względami ustępują ścianom trójwarstwowym.  

Ściana trójwarstwowa umożliwia kształtowanie ciekawej fasady z architektonicznymi detalami, jest też na pewno mocniejsza, trwalsza i mniej wrażliwa na zniszczenia. Warto włożyć wysiłek w projektowanie i budowanie, aby wykorzystać w pełni walory tej technologii.

Czemu służą warstwy ściany trójwarstwowej?

Ściana trójwarstwowa składa się z trzech niezależnych warstw – z których każda spełnia inną funkcję – nośnej, izolacyjnej oraz osłonowej. Pierwsza warstwa ściany decyduje o stabilności domu. Opierają się na niej stropy, balkony, wykusze i dach.

Ciepło zapewnia warstwa izolacji cieplnej. Właściwe jej wykonanie gwarantuje komfort użytkowania budynku. W jej grubości montujemy również okna i drzwi.

Warstwa osłonowa stanowi barierę chroniącą izolację oraz dom przed czynnikami atmosferycznymi: wiatrem, deszczem, śniegiem i nadmiernym nagrzewaniem.

4 przykłady ściany trójwarstwowej z warstwą osłonową z cegły klinkierowej o orientacyjnym współczynniku przenikania ciepła U = 0,25 W/(mkw.·K)

Sprawdź koniecznie:

Z czego budować ścianę trójwarstwową

Jak właściwie łączyć warstwy ściany trójwarstwowej

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają