Drzwi zewnętrzne na 2021 r. Jak kupić ciepłe drzwi wejściowe spełniające WT21

2020-03-04 10:24

Zmiany w prawie budowlanym mają sprawić, że nasze domy będą cieplejsze, lepiej izolowane, szczelniejsze. Zobaczmy, jakie powinny być drzwi wejściowe na 2021 r.

Drzwi zewnętrzne na 2021 r.
Autor: Wiktor Greg Drzwi zewnętrzne spełniające wymogi WT2021 powinny mieć współczynnik U nie większy niż 1,3 W/(m2.K)

Drzwi wejściowe stanowią wizytówkę domu, więc powinny być ładne i dopasowane stylistycznie. Równie istotne jest to, żeby dobrze chroniły wnętrza przed ucieczką ciepła. Jako przegroda zewnętrzna od 2021 r. (zgodnie z WT2021) powinny charakteryzować się współczynnikiem przenikania ciepła U nie większym niż 1,3 W/(m2.K). W tej chwili obowiązuje jeszcze współczynnik U nie większy niż 1,5. Producenci drzwi wejściowych z wyprzedzeniem ulepszają swoją ofertę. Już dziś bez trudu można kupić drzwi zewnętrzne spełniające te wymogi z zapasem. Na rynku znajdziemy drzwi wejściowe o parametrach termoizolacyjnych podobnych do okien, o współczynniku U na poziomie mniej więcej 1 W/(m2.K), a nawet drzwi przeznaczone do domów pasywnych. W wielu domach nie ma już tak zwanych wiatrołapów, które miały zatrzymywać zimne powietrze przy wejściu do domu. Obecnie często budujemy otwarte hole swobodnie przechodzące w strefę dzienną z salonem i kuchnią. W takich pomieszczeniach warto mieć drzwi dobrze chroniące przed ucieczką ciepła.

Drzwi wejściowe GERDA
Autor: Gerda

Drzwi zewnętrzne zgodne z WT21 r. powinny mieć:

  • ciepłe skrzydło z termoizolacją w środku,
  • wypełnienia termiczne w ościeżnicy i progu,
  • przekładki termiczne w profilach ram,
  • ciepłe pakiety szybowe,
  • systemy uszczelek.
Drzwi wejściowe na 2021 r.
Autor: OknoPlus Cieple drzwi spełniające wymogi WT21 muszą mieć wypełnienia termiczne w skrzydle, profilach ościeżnicy i progu

Ciepłochronne drzwi zewnętrzne zgodne z WT2021

Żeby zbudować drzwi spełniające funkcję termoizolacyjną, trzeba zastosować w nich taki materiał. Największą przestrzeń, którą można wypełnić styropianem, wełną mineralną albo pianką poliuretanową, stanowi wnętrze skrzydła drzwiowego. Skrzydło jest najczęściej zbudowane z dwóch cienkich płyt drewnianych, drewnopodobnych, stalowych, plastikowych albo aluminiowych. Żeby zmieścić między nimi dużo termoizolacji, skrzydło nie może być cienkie. Dlatego grubość ciepłych drzwi wejściowych może przekraczać nawet 10 cm.

Przeczytaj też:

Domy na 2021 r. Jak spełnić wymogi zapisane w "Warunkach technicznych..." >>>

Zależnie od materiału, z którego są zbudowane drzwi, stosuje się dodatkowe rozwiązania. Ciepłe drzwi powinny mieć izolujące termicznie progi i ościeżnice. Dlatego w tych elementach wykonanych ze stali albo aluminium, które dobrze przewodzą ciepło, stosuje się tzw. wkładki i przekładki termiczne.

Przeczytaj też:

Ciepłe drzwi do domu energooszczędnego: drzwi o dobrej izolacyjności termicznej >>>

Wnętrze większych komór wypełnia się na przykład styropianem albo pianką poliuretanową. Między komorami profili zaś umieszcza się element z materiału nieprzewodzącego ciepła, np. poliamidu.

Drzwi zewnętrzne na 2021 r.
Autor: Gerda Drzwi NTT Revo firmy Gerda, zależnie od wariantu wyposażenia, mogą mieć współczynnik U niższy niź 1 W/(m2.K)

Drzwi zewnętrzne zgodne z WT2021: ciepłe szyby

Obecnie w drzwiach wejściowych stosuje się pakiety szybowe tak samo dobrze izolujące jak w oknach. Często jest to dosłownie takie samo szklenie. Dobrym standardem są więc pakiety trzyszybowe z komorami wypełnionymi argonem z ciepłymi ramkami dystansowymi między szybami. Najpopularniejsze są pakiety szybowe o współczynniku przenikania ciepła Ug = 0,5 lub 0,6 W/(m2.K). Dlatego dziś można bez obawy kupować drzwi wejściowe z przeszkleniami. Jeśli zależy nam, żeby stanowiły dobrą przeszkodę na drodze ucieczki ciepła, trzeba dokładnie sprawdzić ich parametry i czego dotyczą.

Drzwi wejściowe na 2021 r.
Autor: OknoPlus Drzwi wejściowe z PCW z trzyszybowym panelem szklanym mogą osiągnąć współczynnik U na poziomie 1 W/(m2.K)
Warto pamiętać

Wymiar referencyjny drzwi wejściowych

Producenci w dokumentacji wyrobu podają współczynnik przenikania ciepła U danych drzwi. Zwykle jest on obliczany (deklarowany) dla wymiaru referencyjnego drzwi, czyli 123 x 218 cm. Warto pamiętać, że wymiar ten powinien obejmować kompletne drzwi – z ościeżnicą i progiem. Dlatego należy zwrócić uwagę, czy podawany współczynnik U nie dotyczy tylko samego skrzydła (gdy będzie ono dobrze wypełnione termoizolacją – U stanie się bardzo niskie). Jeśli chcemy kupić drzwi z przeszkleniem, trzeba upewnić się, że U deklarowane dotyczy takiego modelu, a nie drzwi ze skrzydłem pełnym, które zwykle jest cieplejsze.

Drzwi zewnętrzne z uszczelkami

Jeśli chcemy, żeby przez drzwi wejściowe nie uciekało ciepło z domu, musimy szukać drzwi z dobrymi uszczelkami. Każda część drzwi – skrzydło, ościeżnica i próg - powinna mieć uszczelki na całym obwodzie. Dobre uszczelki są wykonywane z elastycznego tworzywa sztucznego, np. EPDM, gumy silikonowej, termoplastycznego TPE lub TPV. Producenci stosują też uszczelki szczotkowe albo automatycznie opadające w chwili domknięcia skrzydła.

Przeczytaj też:

Ciepły montaż drzwi zewnętrznych: jak go wykonać >>>

Warto sprawdzić, jaką klasę przepuszczalności powietrza mają drzwi zewnętrzne, które nas interesują. Są one oznaczone od 0 do 4 – najwyższa jest najlepsza. Jeśli drzwi wejściowe będą wystawione na działanie deszczu, dobrze jest wybierać takie o najwyższej klasie wodoszczelności.

Drzwi wejściowe na 2021 r.
Autor: Porta Drzwi Drzwi stalowe Porta Energy Protect spełniają wymogi WT21

Wzmocnione drzwi zewnętrzne

Ważne jest także, żeby drzwi wejściowe chroniły nasze mienie przed intruzami, więc powinny być wzmocnione (klasa RC2), a nawet antywłamaniowe (klasa RC3 lub RC4). Połączenie wymogów bezpieczeństwa z termoizolacyjnością jest trudne, ale możliwe do spełnienia. W takich drzwiach muszą być wypełnienia termiczne z najlepiej izolujących materiałów oraz wzmocnienia w postaci prętów lub blach stalowych oraz oczywiście certyfikowane zamki. Trzeba liczyć się z tym, że drzwi antywłamaniowe są znacznie droższe od standardowych.

Jak wybrać i zamontować drzwi zewnętrzne bez błedów?
Pozostałe podkategorie