Ciepłe drzwi zewnętrzne do domu energooszczędnego: drzwi o dobrej izolacyjności termicznej

2022-08-31 12:06
Drzwi wejściowe GERDA
Autor: Gerda

Mimo szczelnych okien i ocieplonych ścian ciepło i tak może uciekać – przez drzwi zewnętrzne. Do domu energooszczędnego warto więc wybrać drzwi wejściowe o najlepszej możliwej izolacyjności termicznej.

Dziś nie wystarczy już, żeby drzwi były ładne i solidne. Oglądając je w sklepie lub na stronie internetowej, szukamy informacji o ich szczelności i izolacyjności cieplnej. Wiele oferowanych drzwi pozostawia pod tym względem sporo do życzenia. Drzwi zewnętrzne do domu energooszczędnego powinny mieć odpowiednią izolacyjność termiczną. Sprawdź, jaką.

Co wyróżnia nowoczesny dom energooszczędny?

Współczynnik przenikania ciepła U dla drzwi zewnętrznych

Współczynnik przenikania ciepła U to podstawowa informacja dla tych, którzy szukają drzwi o dobrej izolacyjności termicznej. Im jego wartość jest niższa, tym lepiej. Dla standardowych drzwi wejściowych nie powinien on przekraczać 1,3 W/(m²·K).

My powinniśmy jednak szukać drzwi o podwyższonych parametrach termicznych – o współczynniku U nie większym niż 1,0 W/(m²·K), a w przypadku domu pasywnego niższym niż 0,8 W/(m²·K). Ich zastosowanie pozwoli zmniejszyć straty ciepła i zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania budynku. Trzeba się jednak jeszcze dowiedzieć, czy wymieniona na etykiecie lub w opisie produktu wartość tego współczynnika podana jest dla całych drzwi, czy tylko dla ich fragmentów, na przykład dla środkowych części.

O izolacyjności termicznej drzwi wejściowych decyduje przede wszystkim warstwa ocieplenia – najczęściej wełny mineralnej, styropianu albo pianki poliuretanowej. Istotny jest jednak także materiał, z którego wykonano skrzydło drzwi. 

Od pewnego czasu w sprzedaży są też specjalne drzwi zewnętrzne przeznaczone do domów pasywnych i energooszczędnych. Drzwi pasywne mają Certyfikat PHI Dr. Feist Darmstadt lub certyfikat Instytutu Budownictwa Pasywnego. Drzwi te mogą osiągać nawet do 0,5 W/(m2·K).

Warto wiedzieć

Styropian może z czasem ulec degradacji. Wtedy zmniejsza się jego objętość, a w drzwiach powstają nieocieplone obszary – mostki termiczne – przez które ucieka z domu ciepło.

Izolacja termiczna drzwi zewnętrznych

Rodzaj izolacji termicznej jest uzależniony od materiału, z którego są zrobione skrzydła drzwiowe. Jeśli drzwi wejściowe są z drewna, izolacją termiczną najczęściej jest styropian albo płyta warstwowa z pianką poliuretanową. W drzwiach zewnętrznych z PCW izolacją jest pianka poliuretanowa (termoizolacyjne wkładki są umieszczane także w profilach). Drzwi zewnętrzne ze stali ociepla się pianką poliuretanową lub wełną. Warstwą termoizolacji w drzwiach zewnętrznych aluminiowych jest pianka, styropian albo wełna mineralna (gdy drzwi mają profile ciepłe, są w nich umieszczane wkładki z poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym). Drzwi do domów pasywnych wypełnia się pianką poliuretanową.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie