Jakość styropianu: jak sprawdzić czy to jest dobry styropian?

2021-05-05 17:37

Podpowiadamy, jak sprawdzić jakość styropianu. Oferta styropianu jest ogromna, więc trudna do zweryfikowania. Obok styropianów dobrej jakości zdarzają się buble.

Polistyren ekspandowany
Autor: TERMO ORGANIKA Styropian powstaje w wyniku spieniania, czyli ekspandowania polistyrenu. Oferowany jest w postaci płyt, kształtek, mat lub granulatu

Planując zakupu styropianu, patrzymy na grubość, zastosowanie i cenę, bardzo często bagatelizując istotne parametry, które świadczą o jego jakości. Warto poświęcić odrobinę czasu na przestudiowanie dostępnych danych na temat styropianu, który wybraliśmy.

Jak ocieplić dom? Klejenie styropianu i kołkowanie

Jakość styropianu: informacje z opakowania

Jeśli kupujesz styropian w sklepie stacjonarnym, dokładnie przeczytaj informacje widniejące na jego opakowaniu. Pierwsze, co rzuci się w oczy, to nazwa producenta i produktu – potrzebne, gdy zechcesz poszukać opinii o nich. Na paczce widnieje również informacja o przeznaczeniu płyt styropianowych: SZCZELINA, FASADA, DACH/PODŁOGA, DACH/PODŁOGA/PARKING lub PODŁOGA/PARKING. Znajdziesz też wymiary płyt styropianowych znajdujących się w paczce, w tym ich grubość. Najcieńsze mają 1 cm, najgrubsze 30 cm. Powinna być też informacja o kształcie krawędzi płyt styropianowych, bo te mogą być proste lub fazowane. Producenci często też eksponują wartość współczynnika przewodzenia ciepła lambda (λ), który mówi, jak dobrym izolatorem termicznym jest styropian. Im wartość tego współczynnika jest niższa, tym lepiej. Najcieplejsze styropiany na rynku mają współczynnik λ na poziomie 0,030 W/(m.K). Na paczkach styropianu możesz też odnaleźć tajemnicze litery EPS i towarzyszące im cyfry. To nic innego, jak dawny sposób klasyfikowania styropianów ze względu na twardość, dziś już nieobowiązujący, ale wciąż stosowany.

Oto jak stare oznaczenia w przybliżeniu odpowiadają obecnym:

  • EPS 50-042 = SZCZELINA; 
  • EPS 70-040 = FASADA;
  • EPS 80-036 = FASADA;
  • EPS 100-038 = DACH/PODŁOGA;
  • EPS 200-036 = DACH/PODŁOGA/ PARKING;
  • EPS 250-036 = PODŁOGA/PARKING;
  • EPST = styropian elastyczny; 
  • EPSP = styropian o podwyższonej odporności na wodę.

Na paczce styropianu powinny też figurować rok produkcji (dwie ostatnie cyfry), zmiana, na której wyprodukowano styropian, oraz miejsce jego wyprodukowania, liczba płyt w paczce, klasa reakcji na ogień (minimum E) oraz deklarowany opór cieplny Rd (im jego wartość wyższa, tym lepsza izolacyjność).

Styropian grafitowy
Autor: TERMO ORGANIKA W przypadku szarych płyt styropianowych do surowca dodawane są jeszcze tak zwane substancje atermiczne – grafit lub związki aluminium – które nie tylko zmieniają jego barwę, ale również powodują poprawę izolacyjności

Informacje o styropianie na stronach producentów: kupujemy styropian przez internet

Kupując styropian przez internet, przeważnie masz dostęp do dwóch ważnych dokumentów. Pierwszy to karta techniczna. Jest szczegółowym opisem sstyropianu sporządzonym przez jego producenta. Choć karta karcie nierówna, znajdziesz tam wiele istotnych informacji na temat konkretnego styropianu, a zwykle wszystkie, które powinny cię zainteresować. Z niej możesz się dowiedzieć więcej niż z kodu produktu lub informacji na opakowaniu styropianu. Na przykład, jaka jest izolacyjność akustyczna styropianu (to oczywiście kluczowa informacja, gdy potrzebujesz styropianu akustycznego, którego współczynnik tłumienia dźwięków uderzeniowych Lw może być o połowę większy niż zwykłego), klasa palności i zdolność wydzielania dymu czy nasiąkliwość styropianu. Karta zdradzi też wytrzymałość styropianu na naprężenia ściskające. Kiedyś można ją było rozszyfrować na podstawie jego oznaczenia. Przykładowo, dla styropianu EPS 250- 036 wynosiła ona 250 kPa. Wysoka wytrzymałość na ściskanie pośrednio świadczy też o wysokiej gęstości styropianu. Inny liczący się parametr, zwłaszcza gdy styropianowa izolacja może być narażona na duże zmiany temperatury i naprężenia występujące w podłożu, to wytrzymałość na rozciąganie i rozerwanie (TR). Przykładowo, do ocieplania ścian zewnętrznych używa się styropianu o TR na poziomie 80-100 kPa. Im wartość ta jest wyższa, tym oczywiście lepiej. Zwróć także uwagę, czy producent ujawnił procentową odkształcalność termiczną płyt styropianowych. Od tego parametru zależy bowiem, czy trzeba szczególnie chronić je przed słońcem na budowie i na miejscu składowania. Pod tym względem specjalnej troski wymaga styropian szary, gdyż jego odkształcalność jest stosunkowo duża – wynosi 1-2% przy temperaturze około 70oC. Podobne dane jak w karcie technicznej styropianu możesz znaleźć też w dokumencie o nazwie: deklaracja właściwości użytkowych.

Przeczytaj też:

A co jeśli w obu dokumentach brak ważnych dla kupującego informacji? Można oczywiście przyjąć, że producent styropianu zapomniał je zamieścić, ale nie da się wykluczyć, że celowo zataja pewne niewygodne fakty, a to niestety rzuca podejrzenie na jakość jego wyrobów.

Płyty hybrydowe
Autor: SWISSPOR Płyty hybrydowe są znacznie mniej podatne na deformację pod wpływem słońca, bo mają z wierzchu warstwę białego styropianu, która działa w upał jak czapka z daszkiem, a więc chroni przed niebezpiecznym przegrzaniem

Producenci styropianu z czarnej listy

Zanim podejmiesz decyzję o kupnie styropianu, dobrze zrobisz, jeśli poświęcisz chwilę na odwiedzenie strony internetowej Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (www.gunb.gov.pl). Od kilku lat są tam zamieszczane wyniki badań próbek materiałów budowlanych i wykazy zakwestionowanych wyrobów. Nie brakuje tam styropianu. W tym roku z 13 zbadanych do listopada płyt styropianowych różnych producentów aż 10 nie spełniało jednego lub kilku deklarowanych parametrów. Rok temu na 53 zbadane próbki bez zarzutu było tylko 21. Wyniki kontroli niektórych styropianów są też dostępne na stronie UOKiK (www.uokik.gov.pl). Na publikowanej tam przez urząd liście produktów niezgodnych z wymaganiami znajdują się obecnie 34 płyty styropianowe różnych producentów. Rok temu UOKiK nałożył też rekordowo wysoką karę 50 mln zł na jednego z czołowych producentów styropianu za „stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych polegających na wprowadzaniu konsumentów w błąd co do parametrów czterech rodzajów płyt styropianowych”.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.