Adaptacja projektu gotowego i zmiany w projekcie. PORADNIK

2020-01-16 10:24
Adaptacja projektu gotowego i zmiany w projekcie
Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW Adaptacja projektu gotowego i zmiany w projekcie

Każdy projekt gotowy – bez względu na to, przez jaką firmę jest oferowany – wymaga tzw. adaptacji. Jak dużej? Które zmiany w projekcie mogą być niedopuszczalne lub płatne? A może są projekty gotowe, które dopuszczają całkowitą dowolność zmian? Odpowiadamy na newralgiczne pytania dotyczące adaptacji projektu gotowego.

Adaptacja projektu to sprawdzenie możliwości wykorzystania go na konkretnej działce i dostosowanie go do lokalnych warunków – położenia względem stron świata, ukształtowania terenu, nośności gruntu, strefy klimatycznej i głębokości przemarzania.

Czego dotyczy obowiązkowa adaptacja projektu?

Obowiązkowa adaptacja projektu gotowego może się ograniczać do dostosowania fundamentów do miejscowych warunków gruntowych. Jednak często z warunków położenia i charakteru działki wynikają zmiany w projekcie – np. inne rozmieszczenie okien czy usytuowanie tarasu, dobudowa garażu, zmiana kąta nachylenia połaci dachu.

Adaptacji (w tym także zmian w projekcie) dokonuje wybrany przez inwestora uprawniony projektant. Zgodnie z przepisami powinien to być członek Izby Architektów. Nawet jeśli nie wprowadza zmian do projektu gotowego, podpisując dokumentację, staje się autorem projektu budowlanego i bierze odpowiedzialność za prawidłowość i kompletność dokumentacji.

Zmiany w projekcie gotowym są możliwe

Wprawdzie każdy projekt gotowy jest chroniony prawem autorskim, ale w dokumentacji określony jest zakres zmian, których można dokonywać bez pisemnej zgody autora. Zakres ten bywa różny: czasem ograniczony, czasem bardzo szeroki.

Jeżeli więc projekt nam odpowiada, ale rozważamy możliwość podpiwniczenia domu, innego rozmieszczenia okien czy sposobu wykończenia elewacji, powinieneś sprawdzić w opisie projektu (informacja ta umieszczona jest na początku opisu), czy jest na to zgoda autora. Najczęściej autorzy z góry dopuszczają te zmiany, które nie wpływają na wygląd zewnętrzny budynku – jego bryłę i elewacje. Jeżeli planowane zmiany wykraczają poza zgodę udzieloną w dokumentacji, potrzebna jest pisemna zgoda autora projektu gotowego. Aby mieć pewność, że będzie można ją wprowadzić najlepiej zwrócić się z taką prośbą przed zakupem projektu.

Projekt domu - Murator PROJEKTY
Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW Miarodajny IV - dom z poddaszem do adaptacji, z dachem dwuspadowym, bez garażu, o powierzchni 86,0 m2, 3 pokoje. Koszt budowy 116 tys. zł Link: Sprawdź: najchętniej kupowany projekt domu 2019 >>>

Co to są łatwe zmiany w projekcie

Do zmian łatwych do wprowadzenia można zaliczyć zmianę wielkości i usytuowania okien i drzwi, zmianę układu ścian działowych (lub ich likwidację), zmianę materiałów wykończeniowych i wymianę niektórych materiałów na inne o takich samych parametrach (np. bloczków betonu komórkowego na pustaki ceramiczne o tym samym wymiarze lub wełny mineralnej na styropian). Jednak zmiana materiału, która prowadzi do zmiany grubości ścian, powoduje już konieczność innego rozwiązania niektórych detali, np. w partii cokołowej. Zmiana ściany jednowarstwowej na dwu- lub trójwarstwową (i odwrotnie) zwykle wymaga gruntownego przeprojektowania ścian, fundamentów i stropów oraz zmiany sposobu oparcia konstrukcji dachowej.

Dom Miarodajny - wariant X
3350,00 zł

Dom Miarodajny - wariant X

Dom Miarodajny - wariant X to idealna propozycja dla młodej, rozwojowej rodziny. Potencjalni nabywcy z pewnością docenią w nim niewielkie wymiary (dzięki czemu będzie go można postawić nawet na niewielkiej działce) oraz niski koszt budowy. Do dyspozycji domowników będą na początek 3 sypialnie, 2 łazienki, kotłownia oraz przestronna, otwarta strefa dzienna, której przedłużeniem jest wygodny taras usytuowany od ogrodu. Gdy tylko domownicy uznają, że przydałaby się dodatkowa powierzchnia mieszkalna, a budżet na to pozwoli, wystarczy zaadaptować ok. 40 mkw. dodatkowej powierzchni na poddaszu.

Zmiany trudne w projekcie gotowym = zmiany niemożliwe?

Zmiany trudne w projekcie gotowym, wiążące się ze znacznymi kosztami wykonania rozwiązań zamiennych to przede wszystkim zmiany w konstrukcji budynku, np. przekształcenie domu parterowego, w którym nie przewidziano stropu, na dom parterowy z użytkowym poddaszem, zmiana wymiarów domu powodująca konieczność zmiany konstrukcji dachu lub zmiana technologii z murowej na szkieletową.

Niebywały M143
Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW Murator M143 - Niebywały Link: Sprawdź projekt domu: Niebywały M143 >>>
Niebywały 143a
Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW Murator M143a - Niebywały - wariant I Link: Sprawdź projektu domu: Niebywały M143a - wariant I >>>

Przedstawiona powyżej na zdjęciach zmiana projektu odnosi się głównie do powiększenia garażu (możliwość wybudowania dwustanowiskowego). Przy adaptacji projektu budynek został również nieznacznie poszerzony, co pozwoliło na wygospodarowanie spiżarni w pobliżu kuchni oraz przestrzeni na garderoby przy sypialniach na poddaszu. Zmianie uległ też układ łazienek, a przy łazience na poddaszu została wydzielona osobna pralnia. Projekt pozwala jednak w dalszym ciągu na pewne aranżacje. Jednocześnie zaproponowano inną kolorystykę elewacji. Obecnie obie wersje projektu domu Niebywały M143 oferowane są w Kolekcji Murator Projekty.

WIDEO: Adaptacja i zmiany w projekcie gotowym - ekspert Muratora

Zapytaliśmy eksperta Ewę Cieślak z Biura Obsługi Klientów Dział Projektów Gotowych Muratora na czym polega adaptacja projektu gotowego. Jeśli planujesz zakup projektu domu skontaktuj się z nami, pomożemy Ci w wyborze. Murator PROJEKTY pośredniczy także w uzyskaniu od autorów zgody na wprowadzenie zmian, wykraczających poza możliwy zakres wyszczególniony w dokumentacji projektowej. Zgody na zmiany wydawane są bezpłatnie, w terminie około 3 dni roboczych od dnia otrzymania stosownego zgłoszenia. Jesteśmy do Waszej dyspozycji i zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami tel. 22 59 05 555 lub e-mail: projekty@murator.com.pl

Bezpośredni kontakt pozwoli na ustalenie indywidualnych potrzeb. Uwzględniając miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz warunki zabudowy, pomożemy Ci wybrać dobry projekt. Skorzystaj bezpłatnie z wiedzy naszych ekspertów.

Adaptacja projektu gotowego i zmiany w projekcie - rady Muratora

Szukasz idealnego dla siebie projektu domu? Sprawdź, nasze propozycje:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
pirofa
|

Nadzór budowlany, architekci , kierownicy budów i urzędasy w starostwach to sitwa?
Miałem już problemy bo zmieniłem ścianki działowe i kuchnie przerzuciłem z południa na północ oraz okna. Już im coś k...a nie pasowało i coś chcieli?

Katarzyna
|

Witam, mam pytanie chce kupic gotowy projekt, tylko pasuje mi zlikwidowac jeden garaz bo jest podwojny, kto moze mi to zrobic i czy jest taka mozliwosc? ,,galeriadomow,, podobno daje pisemna zgode na jakiekolwiek zmiany co o tym myslicie? Piszecie ze adaptacja projektu..jalajest cena ? Czekam na odp. Pozdrawiam

Andre
|

Właśnie robię adaptację konstrukcyjną projektu typowego. Inwestor najpierw poszedł do architekta, który robi adaptację, a ten mu doradził które biuro robi solidne projekty typowe.
Przeglądam dokumentację i muszę przyznać, że jest świetnie zrobiona - na tyle, że projekty robione na zamówienie mogą się schować. Pozostaje mi poczekać na geologię i jedyną zmianą konstrukcyjną mogą być w tym projekcie fundamenty.

Bzdury piszesz Xenia z tą teorią spiskową o zmowie pomiędzy architektami. Jeśli nie możesz znaleźć dobrego projektu to spróbuj tej ścieżki opisanej powyżej lub postaw na opracowanie robione od podstaw. Nie oszukuj się jednak, że standard będzie dużo wyższy. Zależy na kogo trafisz. Zgodzę się z tym, że dużym obciążeniem jest branie odpowiedzialności przez adaptującego oraz z tym co napisał wcześniej Wacław. Wydaje Ci się, że dużo płacisz? Jaki procent całej inwestycji kosztuje Cię projekt? Ile płacisz notariuszowi za kilkanaście minut pracy?

kaska
|

Xenia,nie zawsze luksusem jest robic projekty indywidualne i użerać się z niedoświadczonym, a wszystkowiedzącym,wymagającym ponad Prawo Budowlane i Warunki techniczne inwestorem.marudzenie,zmiany co tydzień i foch,kiedy sie powie,że znacznie nam to opóźnia pracę.po miesiącu ma sie poprstu dość i człowiek się zastanawia czy to faktycznie się kalkuluje.osobiście wolę adaptowac projekt. nie zauważyłam,żeby wsród projektantów istniała reguła-my kiepsko zaprojektujemy,żeby ktoś tam gdzies się obłowił.może warto pomyśleć,że takowe tanie projekty wykonują poprstu słabo doświadczeni studenci i stąd zdziwienie dlaczego wc na poddaszu jest przy ściance kolankowej.przejrzałaś setki i nie masz co wybrać.wybacz,co chcesz za 2000zl?wille z beverly hills?takie właśnie wasze spojrzenie na projektantów,chcemy sie tylko obłowić a reszta w dupie.inwestor natomiast nasz pan.

Xenia
|

Autor projektu gotowego zapewnia,ze projekt BUBEL zgodny z prawem budowlanym.Architekt adaptujacy wytyka wady,zeby wiecej zaspiewac.A dlaczego architekt adaptujacy odpowiada za bledy autora projektu Za bledy autora powinien odpowiadac autor a za naniesione zmiany ten kto je naniosl.Gdy do architekta przychodzi przyszly inwestor przynoszac projekt nie zgodny z prawem budowlanym byloby uczciwiej doradzic zwrot,niz oferowac kosztowne poprawki . Zwrot tych bubli najlepiej nauczy autorow uczciwosci.Puki co powinniscie byc im wdzieczni.Mozecie mi wierzyc dbaja o interesy kolegow z branzy.Od kilku miesiecy borykam sie z wyborem projektu.Przejrzalam setki i nie ma co wybrac.Sa celowo tak projektowane ,zeby na etapie adaptacji koledzy po fachu tez sie oblowili.Na wszyskie pytania odnosnie projektow maja jedna odpowiedz "oczywiscie ,ze mozna na etapie adaptacji"Oczywiscie adaptujacy czuja niedosyt gdyz wola robic projekty indywidualne.Zdzierajcie ile kto moze w koncu to od INWESTORA,,jesli smie marzyc o wlasnych 80 m2 ,a zaciagniety kredyt na ten cel beda splacac jeszcze jego dzieci. Oby ten podwojnie zaprojektowany dom wczesniej sie nie zawalil.Cala nadzieja w doswiadczonym :murarzu,ciesli czy dekarzu ze oni wylapia w pore Wasze bledy

Wacław
|

Niestety 90% projektów sprzedawanych na polskim rynku nie spełnia aktualnych przepisów dotyczących konstrukcji budynku, więc każdorazowo należy ponownie przeliczyć wszystkie elementy nośne budynki, co daje kwotę adaptacji u konstruktora rzędu 2-3tyś zł. Jestem konstruktorem i codziennie spotykam się z tym problemem. Biura sprzedające projekty typowe sprzedają buble (obiekty które nie spełniają przepisów, więc teoretycznie nie powinny otrzymać pozwolenia na budowę), po czym i tak pełną odpowiedzialność biorą adaptujący konstruktorzy. Prawo budowlane jest chore jak całe polskie prawo, więc zaraz po zakupie projektu polecam wizytę u konstruktora by była możliwość ewentualnego zwrotu do 10dni od dnia zakupu.