Domy parterowe – TOP 5 najciekawszych projektów. Czy dom parterowy jest zawsze najtańszy?

2017-09-22 18:01

Domy parterowe mają wiele zalet – najważniejszą z nich jest brak schodów. Ale czy przez brak dodatkowego piętra, taki dom będzie tańszy? Dowiedz się, z czym wiąże się budowa domu parterowego i zobacz 5 najciekawszych projektów.

M132 - Wariantowy
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M132 Wariantowy, arch. Ewa Dziewiątkowska

Czy dom parterowy jest najtańszy?

Do tej pory zakładano, że dom parterowy jest zawsze najtańszym możliwym wyborem. Ostatnio jednak, tańsze okazują się domy z poddaszem użytkowym. W takich budynkach dopłacamy za wybudowanie ścian szczytowych, kolankowych, postawienie schodów, montaż okien i wykończenie poddasza. Jednak dzięki przeniesieniu części pomieszczeń na górę, nasz dom będzie miał znacznie mniejszą powierzchnię zabudowy. Zyskamy zatem na pracach ziemnych, fundamentach, więźbie dachowej oraz pokryciu dachu. Przy założeniu tej samej powierzchni użytkowej, dom z poddaszem użytkowym może być nawet kilkanaście procent tańszy w budowie, niż dom parterowy. Jeśli dysponujemy do tego niewielką działką, to dom z poddaszem użytkowym pozwoli zaoszczędzić miejsce, które przeznaczymy na urządzenie ogrodu.

A może dom piętrowy?

Dom z poddaszem użytkowym posiada na piętrze skosy, które jednym mogą się podobać, innym niekoniecznie. Na pewno ich obecność ograniczy nam możliwości umeblowania pomieszczeń.

Dzięki oknom dachowym, które wpuszczają do wnętrza więcej światła niż okna pionowe, pomieszczenia na poddaszu są klimatyczne i bardzo dobrze doświetlone. Jednak jeśli nie zadbamy o odpowiednią izolację oraz zabezpieczenia w postaci, np. rolet, to latem temperatury mogą stać się nie do wytrzymania.

Z kolei budowa pełnoprawnego piętra bez skosów to najdroższe rozwiązanie. Dom parterowy wydaje się być zatem złotym środkiem pomiędzy ceną, a funkcjonalnością.

GALERIA: ciekawe projekty gotowe domów parterowych 

W domu parterowym też można wydzielić strefę dzienną i nocną

Błędne jest myślenie, że tylko schody skutecznie oddzielą strefę dostępną dla wszystkich od strefy prywatnej. Niektóre projekty domów parterowych umożliwiają nawet wstawienie drzwi na granicy tych dwóch części. Mamy wtedy pewność, że pokażemy w naszym domu tylko to, co chcemy.

Dodatkowym plusem domów parterowych jest to, że jeśli tylko będziemy mieć takie marzenie, możemy zrobić wyjście do ogrodu z każdego pokoju. Wtedy ogród staje się naturalnym przedłużeniem wnętrza.

Czy naprawdę warto mieć w domu schody?

Dobrze wykonane schody są niewątpliwie elementem, który dodaje uroku we wnętrzu, jednak z czasem, ich użytkowanie może okazać się sporym utrapieniem. Wielu inwestorów na etapie wyboru projektu myśli, że te kilkanaście stopni w górę i w dół nic nie znaczy oraz, że "trochę ruchu nie zaszkodzi". Późniejsze doświadczenia pokazują jednak, że chodzenie po schodach często staje się tak znienawidzoną rzeczą, że mieszkańcy planują rano co będą potrzebowali z góry, aby wszystko znieść za jednym razem i nie wracać tam aż do pójścia spać. Natomiast w trakcie dnia zbierają wokół schodów rzeczy, które będzie można wynieść wieczorem. Aby ułatwić sobie trochę życie, niektórzy kupują, np. drugi odkurzacz, aby mieć po jednym na piętrze i nie musieć go nosić po schodach za każdym razem.

Niestety nie ma żadnej rady na nasze roztargnienie, więc jeśli kilka razy zapomnimy przed wyjściem czegoś, co zostało na piętrze, nasza irytacja będzie dużo większa niż w przypadku domu parterowego.

Dom parterowy jest od samego początku przystosowany również na wszelkie wypadki losowe. Wiadomo, że każdy planuje być w pełni sprawny do późnej starości, ale życie może zweryfikować te plany i z dnia na dzień możemy stracić możliwość wchodzenia po schodach - trwale lub czasowo. Wtedy czeka nas podjęcie decyzji: albo będziemy spać w salonie, albo przeniesiemy się na poddasze i będziemy odizolowani od życia rodzinnego.

Częściowym wyjściem z tego problemu jest zaplanowanie na parterze w pełni wyposażonej łazienki oraz dodatkowego pokoju, który mógłby zostać zamieniony w awaryjną sypianię.

Jaki dom parterowy wybrać?

Zobacz 5, wybranych przez nas, projektów domów parterowych. Wśród propozycji znajdują się zarówne małe, budżetowe domki, jak i projekty o większym metrażu. Każdy z nich ponadto występuje w kilku wariantach, aby jak najlepiej trafić w gust inwestorów. Jeśli jednak nie znajdziemy nic, co by nam odpowiadało, możemy zaproponować własne zmiany do projektu.

1. M132 – Wariantowy - projekt domu o pow. 128,2 m2

M132 - Wariantowy
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M132 Wariantowy, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>

Przeczytaj więcej o projekcie M132 - Wariantowy >>

Powierzchnia użytkowa: 128,2 m2 +++ Plusy: Całkiem duży dom, który zmieścimy na wąskiej działce. Uwagę zwraca bardzo duży pokój dzienny oraz wyjście z sypialni na taras. Znajdziemy tu również praktyczną spiżarnię z wejściem zarówno z kuchni, jak i z przedsionka. 
Liczba pokoi: 5
Wymiary działki: 20,0 x 26,9 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 185 000 zł
Garaż: TAK

2. C347 – Plastyczny - projekt domu o pow. 129,9 m2

C347 - Plastyczny
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C347 Plastyczny, arch. Ludwika Juchniewicz-Lipińska arch. Małgorzata Stanejko Link: Sprawdź projekt >>>

Przeczytaj więcej o projekcie C347 - Plastyczny >>

Powierzchnia użytkowa: 129,9 m2 +++ Plusy: Atutem tego domu jest duża garderoba w części nocnej, która pomieści większość ubrań całej rodziny. Natomiast bliskość obu łazienek zapobiegnie tworzeniu się kolejek podczas porannej toalety.
Liczba pokoi: 5
Wymiary działki: 20,8 x 24,4 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 179 000 zł
Garaż: TAK

3. M122a – Poranna mgła - wariant I - projekt domu o pow. 152,9 m2

M122a - Poranna mgła - wariant I
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M122a Poranna mgła - wariant I, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź projekt >>>

Przeczytaj więcej o projekcie M122a - Poranna mgła - wariant I >>

Powierzchnia użytkowa: 152,9 m2 +++ Plusy: Ten projekt umożliwia wydzielenie części nocnej dodatkowymi drzwiami w korytarzu. Atrakcyjne są wyjścia na taras z aż trzech pokoi oraz dużo miejsca do przechowywania: garderoby, spiżarnia. Jest tu także wygodne, osobne wyjście z kotłowni.
Liczba pokoi: 6
Wymiary działki: 23,6 x 28,3 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 223 000 zł
Garaż: TAK

4. C272 – Filigranowy - projekt domu o pow. 63,4 m2

Szukasz projektu domu? Zobacz nasze propozycje:

Kolekcja projektów domów parterowych – wybierz projekt dla siebie

Trendy w projektowaniu domów – zobacz kolekcję nowości projektowych

Projekty domów z antresolą – zobacz najciekawsze propozycje i wybierz idealny dom dla siebie

Duże też jest piękne – najciekawsze Projekty domów piętrowych

C272 - Filigranowy
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C272 Filigranowy, arch. Ludwika Juchniewicz-Lipińska arch. Miłosz Lipińsk Link: Sprawdź projekt >>>

Przeczytaj więcej o projekcie C272 - Filigranowy >>

Powierzchnia użytkowa: 63,4 m2 +++ Plusy: Małe jest piękne. Ten projekt to jedna z najtańszych propozycji na spełnienie marzeń o własnych czterech ścianach i alternatywa dla mieszkania w bloku. Jest tu wszystko co potrzeba, aby niewielka rodzina mogła poczuć się komfortowo.
Liczba pokoi: 3
Wymiary działki: 17,3 x 17,3 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 72 000 zł
Garaż: NIE

5. C272b – Filigranowy - wariant II - projekt domu o pow. 62,1 m2

C272b - Filigranowy - wariant II
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C272b Filigranowy - wariant II, arch. Ludwika Juchniewicz-Lipińska arch. Miłosz Lipiński Link: Sprawdź projekt >>>

Przeczytaj więcej o projekcie C272b - Filigranowy - wariant II >>

Powierzchnia użytkowa: 62,1 m2 +++ Plusy: Poprzedni projekt w wariancie z garażem. Dodatkowo, zamieniono tu salon z kuchnią, dzięki czemu możliwe było stworzenie efektownego tarasu z tyłu domu.
Liczba pokoi: 3
Wymiary działki: 19,7 x 18,1 m
Koszt stanu surowego zamkniętego: 95 000 zł
Garaż: TAK

Zobacz także inne nasze artykuły, w których prezentujemy najlepsze projekty domów:

Projekt domu?
Ramka polecamy Projekty Muratora

Autor: Redakcja

Zaufaj doświadczeniu Muratora!

Od ponad 20 lat pomagamy spełniać marzenia o własnym domu. Dołącz do grona 155 000 zadowolonych Klientów.W naszej Kolekcji znajdziesz ponad 1600 projektów gotowych domów dopasowanych do różnych potrzeb inwestorów. Zespół architektów Muratora pomoże w dobraniu projektu odpowiedniego do Twoich oczekiwań, wymiarów działki i jej usytuowania względem stron świata. Wraz z projektem otrzymasz także pakiet dodatków i ofert specjalnych, dzięki którym zaoszczędzisz na koszcie budowy.Wykonujemy także projekty na indywidualne zamówienie.