| muratordom.pl » Budowa » Podłogi i schody » Schody betonowe bez błędów. Jak wygląda budowa schodów wewnętrznych betonowych?

Schody betonowe bez błędów. Jak wygląda budowa schodów wewnętrznych betonowych?

Schody betonowe są solidne i trwałe. Można je wykończyć dowolną okładziną: drewnem, kamieniem, płytkami ceramicznymi. Sprawdź, jakich prac wymaga ich budowa i ile czasu trzeba na nią przeznaczyć.

Schody wewnętrzne według projektu

Podstawowe informacje dotyczące schodów znajdziemy w projekcie domu. Odczytamy z niego, gdzie będą zlokalizowane, jaki powinny mieć układ, długość, wysokość i szerokość. Gdy zamawiamy projekt indywidualny, o materiale i kształcie schodów decydujemy wspólnie z architektem. Kiedy kupujemy projekt gotowy, rodzaj schodów jest z góry narzucony. Zazwyczaj jednak zastąpienie żelbetowych drewnianymi jest łatwe. Co innego, gdy chcemy schody drewniane zastąpić żelbetowymi. W takiej sytuacji będzie konieczna adaptacja projektu, bo trzeba opracować sposób ich posadowienia i zbrojenie konstrukcyjne.

W gotowych projektach domów jednorodzinnych zwykle są dokładnie rozrysowane schody żelbetowe. Rzadziej architekt proponuje schody drewniane – zazwyczaj wtedy, gdy zaprojektował też drewniany strop. Nierzadko w dokumentacji brak ich dokładnych rysunków. Budowlańcy robią wtedy masywne schody żelbetowe, tak jak w innych domach, nie żałując zbrojenia, aby przypadkiem się nie okazało, że nie mają one niezbędnej nośności. Jasno wynika z tego, że projekt schodów betonowych otrzymujemy wraz z projektem domu. Nie musimy ich osobno zamawiać. Chyba że zamierzamy wprowadzić istotne zmiany.

Budowa schodów betonowych

W pierwszej kolejności trzeba zmontować szalunek, czyli deskowanie. Wymaga to od murarzy wielkiej staranności. Wystarczy bowiem niewielkie uchybienie, aby schody wyszły krzywo. Nie jest to wcale rzadki przypadek. Do budowy takiego szalunku lepiej zastosować płyty ze sklejki niż deski, bo łatwiej wtedy zapewnić właściwy poziom oraz kształt przyszłym biegom, stopniom i spocznikom. 
Niektóre firmy zajmują się wykonywaniem szalunków schodowych na zamówienie. Z komputerową dokładnością przygotowują poszczególne ich elementy, a później montują je w całość w przeciągu kilku godzin. Taka usługa nie jest tania, ale warto się nad nią zastanowić, gdy schody żelbetowe mają mieć nietypową formę.

W deskowaniu układa się zbrojenie zrobione ściśle według projektu. Później formę wypełnia się mieszanką betonową – zazwyczaj w tym samym czasie, w którym odbywa się betonowanie stropów. Gotowe schody betonowe wykańcza się po zakończeniu budowy na przykład płytkami ceramicznymi lub kamieniem (kamień zamawia wraz z robocizną w firmie kamieniarskiej). Jednak najczęściej jest do tego wybierane drewno. Stopnice drewniane zamawia się w zakładzie stolarskim, na konkretny wymiar.

Przeczytaj też: Płytki na schody zewnętrzne

Jak wykończyć schody betonowe

Drewno. Stopnie, podstopnice, cokoły albo elementy boczne (imitujące belki policzkowe) zamawia się na wymiar w zakładzie stolarskim. Stopnice i podstopnice mocuje się do betonu klejem. Okładzinę drewnianą trzeba wykończyć lakierem, olejem lub olejowoskiem.

Płytki ceramiczne. Niektórzy producenci mają w ofercie całe zestawy do wykończenia schodów. W ich skład wchodzą płytki stopnicowe, podstopnicowe, cokołowe, narożne. Większość płytek stopnicowych ma specjalnie wyprofilowane krawędzie zabezpieczające przed poślizgnięciem się. Przeważnie jednak schody wewnętrzne wykańcza się zwykłymi płytkami podłogowymi – gresem lub terakotą.

Kamień. Jest oferowany w postaci płytek o formacie zbliżonym do gresowych lub dużych płyt. Pierwsze kupuje się w sklepie, a drugie zamawia na wymiar w zakładzie kamieniarskim. Do przyklejania i fugowania okładzin kamiennych należy stosować specjalne elastyczne zaprawy do kamienia.

Przeczytaj też: Schody strychowe

ZDANIEM EKSPERTA

Budowa schodów betonowych we właściwej kolejności

Okładzinę schodów żelbetowych montujmy najpóźniej, jak to możliwe. Najlepiej już po wniesieniu do budynku mebli. Powinniśmy jak najdłużej chodzić po gołym betonie (przykrytym na przykład kartonem). Gdy zamontujemy okładzinę zbyt wcześnie, mogą ją zniszczyć wykonawcy podłóg, monterzy mebli lub dostawcy wyposażenia.

Andrzej Kacprzak, właściciel firmy oferującej usługi stolarskie

Układanie posadzki z parkietu przemysłowego lub bruku drewnianego. Najważniejsze zasady

Parkiet przemysłowy lub bruk drewniany to dość nietypowe materiały podłogowe. Warto więc wiedzieć...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Mikrocement na ściany i podłogi. Poznaj...

Mikrocement to ultra cienka zaprawa, która może zostać użyta do wykończenia podłogi lub ściany, często...

Właściwości samopoziomujące wylewki. Jakie...

Typowe podkłady podłogowe wykonuje się najczęściej z mieszanek wymagających zacierania i wygładzania. A może...

Stopnie z kompozytu. Tworzywo sztuczne jako...

Schody zewnętrzne z nietypowego materiału, jakim jest kompozyt i o industrialnym rodowodzie zostały...

Remont podłogi. Czy usuwanie starego parkietu...

Czy remont podłogi musi oznaczać konieczność usuwania starego parkietu lub posadzki z płytek...

Deska podłogowa, panel laminowany czy LVT?...

Podłogi drewniane od lat królują w naszych domach. Drewno sprawia, że wnętrza zyskują ciepły i...