Schody półkowe - konstrukcja, montaż, cena

2021-07-02 11:15
Schody półkowe
Autor: ZLEM Na schody półkowe lepiej się zdecydować przed budową domu, bo później ekipa może mieć problemy z ich solidnym zamocowaniem do ścian.

Schody półkowe - konstrukcja i montaż. Kto marzy o pięknym wnętrzu i traktuje schody jako ważny element wystroju warto, by wybrał nowoczesne schody półkowe.

Schody półkowe to najbardziej ekstrawagancka konstrukcja schodowa spośród stosowanych wewnątrz domów i mieszkań. Schody półkowe nasuwają skojarzenie z pionkami domino ustawionymi na ścianie lub półkami zamocowanymi do niej schodkowo krótszymi krawędziami.

Kiedy wybrać schody półkowe

 • Gdy cenimy minimalizm, także w wystroju wnętrz
 • Kiedy mamy gwarancję, że ściana, w której będą mocowane stopnie schodów półkowych, jest lub będzie wystarczająco nośna.
 • Gdy nie obawiamy się chodzić po ażurowej konstrukcji schodów półkowych.

Spis treści

 1. Schody półkowe konstrukcja
 2. Schody półkowe cena
 3. Z czego zrobić schody półkowe
 4. Schody półkowe wymiary
 5. Schody półkowe montaż balustrady
 6. Schody półkowe z szybą
 7. Schody półkowe metalowe

Schody półkowe konstrukcja

Mogłoby się wydawać, że proste schody półkowe, pozbawione belek wspornikowych, podstopnic, a często także balustrad, są łatwe do montażu i tanie. Niestety tak nie jest. Każdy stopień w schodach półkowych ma wewnątrz ukryty element nośny ze stali lub kompozytu wymagający głębokiego zakotwienia w ścianie. Ponieważ na elementy takie będą działać bardzo duże obciążenia, a po przeciwległej stronie nie zostaną one niczym podparte, ściana nie może być byle jaka. Do montażu schodów półkowych idealna będzie ściana żelbetowa. Z reguły jednak w nośnej ścianie murowanej przewiduje się skośnie biegnącą belkę żelbetową i do niej kotwi wsporniki. Grubość takiej ściany nie może być mniejsza niż 20 cm.

Schody półkowe cena

Schody półkowe są wykonywane na zamówienie. Nie są to schody, które można kupić w kawałkach w markecie i zmontować w jeden weekend. Montaż schodów półkowych wymaga zatrudnienia profesjonalnej firmy. Lepiej też zdecydować się na nie przed rozpoczęciem budowy, by murarze wybudowali odpowiednio mocną ścianę lub ścianę z żelbetowym wzmocnieniem. W gotowym domu lub mieszkaniu montaż schodów półkowych też jest możliwy, ale o wiele bardziej skomplikowany i bardziej kosztowny. Godni zaufania producenci schodów półkowych mogą się pochwalić wynikami testów obciążeniowych przeprowadzanych w renomowanych instytucjach badawczych.

Ceny schodów półkowych:

 • Schody półkowe drewniane (wspornik i obudowa) - cena ok. 600-1500 zł za stopień
 • Schody półkowe kamienne i ze spieków - cena od 1600 zł za stopień
 • Schody półkowe montaż - cena 300-600 zł od stopnia
 • Balustrada schodów półkowych ze stali nierdzewne - cena od 600 zł/m
 • Balustrada schodów półkowych szklana - cena od 1200 zł/m

Z czego zrobić schody półkowe

Stopnie schodów półkowych obudowywane są przeważnie drewnem klejonym, ale mogą być także wykonane z naturalnego kamienia, konglomeratu kamiennego, spieku kwarcytowego. Dostępne są też schody półkowe szklane. Przeważnie są prostokątne, ale do zabiegów – czyli schodowych zakrętów stosuje się również modele trójkątne lub trapezowe.

Przeczytaj też:

Stopnie drewniane na schody: jaki gatunek drewna wybrać? Ile kosztuje takie wykończenie?

Najczęściej do wykonania szklanych schodów półkowych wykorzystuje się szkło laminowane typu float, wcześniej jest barwione. Stopnie szklane są zazwyczaj cieńsze od drewnianych – mają grubość 3-6 cm. Tafle szklane należy oddzielić od konstrukcji metalowej specjalnymi przekładkami. Dostępne są też stopnie schodów półkowych z granitu oraz trawertynu. Jeden waży około 80 kg i kosztuje 1200-1400 zł.

Schody półkowe wymiary

Schody półkowe, choć mają inną konstrukcję niż tradycyjne rozwiązania, także muszą być zaprojektowane zgodnie z wymaganiami określonymi w Warunkach technicznych. Mogą być montowane w ścianach, których grubość jest nie mniejsza niż 24 cm, wyjątkiem są monolityczne przegrody żelbetowe, gdzie wystarczająca jest grubość 18 cm. Wytyczne dotyczące wymiarów schodów półkowych, czyli wysokości i szerokości stopni, a także ich liczby w jednym biegu są takie jak dla innych konstrukcji.

Przeczytaj też:

Wzór na schody, kalkulator schodów. Jak zaprojektować schody >>>

W domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach dwupoziomowych minimalna szerokość biegu schodowego wynosi 80 cm, a maksymalna wysokość stopnia – 19 cm. Jeżeli schody półkowe mają być wygodne, najlepiej gdy wysokość między stopniami ma 17 cm, a każdy z nich ma grubość 8-12 cm i szerokość 26-31 cm. W schodach wspornikowych najczęściej biegi mają szerokość 80-100 cm. Ze względu na jednostronne mocowanie schodów półkowych do ściany ich wysięg nie powinien przekraczać 120 cm (schody wspornikowe są projektowane na obliczeniowy ciężar 300–400 kg).

Schody półkowe montaż balustrady

Konstrukcja schodów półkowych daje wrażenie, że stopnie wiszą w powietrzu, dlatego wielu inwestorów rezygnuje z umieszczania balustrady na stopniach. Decydują się jedynie na pochwyt mocowany na ścianie wzdłuż biegu schodowego. Jednak balustrada zapewnia bezpieczeństwo osobom poruszającym się po schodach, a staje się to istotną kwestią, gdy w domu przebywają dzieci lub osoby starsze. Opracowano więc kilka rozwiązań, które nie niszczą efektu lekkości konstrukcji schodów półkowych.

Przeczytaj też:

Schody półkowe wspornikowe: instrukcja montażu >>>

Balustradę można przytwierdzić do stopni i stropu powyżej lub wyłącznie do stopni z dodatkowym mocowaniem na wyższej kondygnacji. Producenci przystosowują konstrukcję schodów półkowych do montażu balustrady, np. wiercą otwory w stelażu stalowym, przyspawują nakrętki. Ale takie prace może również wykonać monter już podczas instalacji balustrady.

Schody półkowe z szybą

Uniwersalnym, a jednocześnie bardzo popularnym rozwiązaniem jest zastosowanie przy schodach półkowych balustrady ze szkła hartowanego, która nie stanowi bariery optycznej. Montuje się ją za pomocą rotuli, najczęściej o przekroju okrągłym (dostępne są również kwadratowe, prostokątne), o średnicy 45-50 mm.

Przeczytaj też:

Schody dywanowe: najmodniejsze! Jak wyglądają i z czego można je zbudować >>>

Jeżeli schody półkowe nie zostały do tego przystosowane, wykonawca montujący balustradę wycina otwory w stopniach i umieszcza w nich stabilizatory rotuli. Elementem, który pozwala zachować odpowiednią odległość między taflą szkła a konstrukcją schodów półkowych, jest gumowy dystans.

Schody półkowe metalowe

Balustrada może być też metalowa, z rzadko rozstawionymi słupkami mocowanymi do czoła stopni schodów półkowych. Takie rozwiązanie może jednak wymagać wzmocnienia konstrukcji, aby zminimalizować ugięcie stopni.

Schody wewnętrzne - czy znasz te pojęcia

Pytanie 1 z 8
Podstopnica to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Pozostałe podkategorie