Wzór na schody, kalkulator schodów - jak zaprojektować schody i obliczyć ich koszt

2022-03-23 11:06

Wzór na schody pokaże nam, czy będą wygodne. Konstrukcja schodów, zależnie od rodzaju, bywa skomplikowana. Jak wykorzystać różnego rodzaju kalkulatory schodów, żeby je zaprojektować i zobaczyć, jak będą wyglądać, oraz sprawdzić ile mogą kosztować.

Wzór na schody
Autor: Andrzej Szandomirski Korzystając z wzoru na schody, można łatwo obliczyć, czy można je zbudować w zaplanowanym miejscu i czy będą wygodne

Żeby lekko i wygodnie chodzić po schodach, trzeba je prawidłowo zbudować. Jest nawet wzór na schody, który powinien znać każdy ich budowniczy. Zarówno budujący schody, jak i właściciel domu mogą skorzystać z kalkulatora schodów, który nie tylko je zwizualizuje, ale też obliczy w przybliżeniu, ile trzeba będzie za nie zapłacić.

Spis treści

  1. Wzór na schody
  2. Jakie schody są wygodne
  3. Jak wykorzystać wzór na schody
  4. Kąt nachylenia schodów
  5. Kalkulator schodów
  6. Kalkulator ceny schodów
Wzór na schody
Autor: Kratki Zaprojektowanie schodów zabiegowych jest trudne, ponieważ stopnie na zabiegu będą różnić się wymiarami

Wzór na schody

Po co wzór na schody? Otóż krok człowieka ma określoną długość, która zależy od jego wzrostu. W przepisach budowlanych przyjmuje się od 60 do 65 cm, średnio 63 cm. Schody powinny być dostosowane do warunków osób, które będą z nich korzystać. Dla niskich osób, można przyjąć, że krok ma 60 cm, a bardzo wysokich – 65 cm. W praktyce budowlanej wykorzystuje się zwykle wartość średnią – 63 cm. Obliczając wysokość stopni do projektowanych schodów, należy zastosować wzór:

2h + s = 0,60-0,65,

gdzie:

  • h to wysokość stopnia,
  • s to szerokość stopnia.

W tym wypadku za szerokość stopnia uznaje się powierzchnię, na której stawiamy stopę. Od tego wymiaru zależy, czy możemy zbudować schody pełne z podstopnicami, czy też schody muszą być ażurowe.

Jakie schody są wygodne

Na podstawie doświadczenia architektów, budowniczych i użytkowników stworzono klasyfikację schodów zależnie od wymiarów. Oto ona:

wysokość stopni:

  • bardzo wygodna – 15 cm,
  • wygodna – 16 cm,
  • normalna - 17 cm,
  • trudna – 19 cm.

szerokość stopni:

  • bardzo wygodna – 32 cm,
  • wygodna – 30 cm,
  • normalna - 29 cm,
  • trudna – 25 cm.

Jak wykorzystać wzór na schody

Projektując schody, znamy konkretne miejsce, w którym zostaną one zbudowane. Znamy wysokość od posadzki do posadzki oraz długość i szerokość miejsca na nie przeznaczonego. Poruszając się w granicach między tymi wymiarami, możemy obliczyć długość i szerokość stopni. Najprościej jest to zrobić dla schodów jednobiegowych.

Przyjmijmy, że wysokość schodów to 300 cm, a ich długość to 570 cm.Wysokość schodów dzielimy przez wygodną wysokość stopni, np.

300 : 15 = 20

Schody będą składać się z 20 stopni o wysokości 15 cm.Teraz długość miejsca na schody dzielimy przez liczbę stopni pomniejszoną o 1, czyli:

570 : 19 = 30.

Stopnie schodów będą mieć 30 cm szerokości.

Teraz sprawdzamy wynik ze wzorem na schody:

2 x 15 + 30 = 60

Wymiary schodów są zgodne z wzorem. Wskazują one również, że projektowane schody będą wygodne w użytkowaniu.

Wzór na schody
Autor: Marcin Dekor Zaprojektowanie i obliczenie prostego biegu, gdy ma się dużo miejsca, nie jest trudne
Warto wiedzieć

Kąt nachylenia schodów

Ważny jest także kąt nachylenia schodów, który zależy od miejsca na nie przeznaczonego. Przeciętnie kąt nachylenia schodów wynosi 30-36 stopni. Po mniej nachylonych wygodniej się chodzi. Przyjmuje się schody łagodne mają kąt nachylenia do 30 stopni. Takie schody mogą być zbudowane w pomieszczeniach reprezentacyjnych, gdzie jest dużo przestrzeni, żeby przedłużyć bieg. Nachylenie biegu powyżej 36 stopni powoduje, że schody stają strome. Schody bardzo strome (powyżej 45 stopni) wymagają zastosowania stopni naprzemiennych lub podcinanych.

Kalkulator schodów

Obliczenie schodów jednobiegowych jest bardzo proste. Sprawa się komplikuje, kiedy chcielibyśmy zaprojektować schody dwubiegowe, ze spocznikiem lub bez, schody zabiegowe, wachlarzowe, spiralne.Wielu producentów schodów ma na swojej stronie internetowej proste kalkulatory schodów pozwalające zwizualizować ich konstrukcję. Takie kalkulatory dotyczą zwykle kilku konstrukcji, które oferuje dana firma. Wstawiając w odpowiednie rubryki wymiary z rzeczywistości, zobaczymy, jak mogą wyglądać nasze schody. Należy podać wymiary miejsca na schody, liczbę stopni, ich grubość, jak mają być położone (z noskiem czy bez niego) itd. Do schodów można zaprojektować balustradę, jej wymiary i materiał, sposób jej mocowania itd.

Przeczytaj też:

Jakie wymiary powinny mieć schody w domu? >>>

Nie ma problemów, gdy mamy dużo miejsca na schody i możemy wybierać, jaką chcielibyśmy wykorzystać konstrukcję. Takie kalkulatory przydają się, kiedy nie jesteśmy jeszcze zdecydowani co do rodzaju schodów, a także mogą pokazać, jakie schody się zmieszczą i będą wygodne w użytkowaniu. Jeśli planowana konstrukcja nie może być zrealizowana, można wypróbować inny wariant.

Przeczytaj też:

Schody drewniane: rodzaje, budowa, montaż >>>

Kalkulatory schodów znajdziemy również na stronach oferujących różnego rodzaju kalkulatory, m.in. budowlane. Znajdują się one również w programach do projektowania, z których wiele jest bezpłatnych.

Wzór na schody
Autor: Spawartex Zaprojektowanie schodów spiralnych jest dość skomplikowane

Kalkulator ceny schodów

W kalkulatorach schodów przedstawionych przez ich producentów lub wykonawców są też takie, które pozwalają zorientować się, ile zapłacimy za nie zależnie od wybranej konstrukcji, materiałów i wykończenia. Należy wybrać typ konstrukcji, a wtedy wyświetlą się rubryki do wypełnienia, żeby obliczyć wymiary stopni, rodzaj materiału, kolor, sposób wykończenia zarówno biegu, jak i balustrady. Kalkulator podpowiada wybory, które odpowiadają ofercie danego producenta. Nawet jeśli nie zdecydujemy się na dany wariant, może być podpowiedzią, co i jak zmienić.

Schody wewnętrzne - czy znasz te pojęcia

Pytanie 1 z 8
Podstopnica to:
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie