Jak wykończyć schody betonowe drewnem? Efektowna i trwała okładzina schodów w domu
Jak wykończyć schody betonowe, by nie tylko były stabilne i bezpieczne, ale także ładnie prezentowały się we wnętrzu? Schody betonowe dają wiele możliwości wykończenia, ale wciąż najczęściej jest wybierane drewno. Dzięki deskom solidne i trwałe wewnętrzne schody żelbetowe wyglądają jak schody drewniane.
Tym, co przemawia za wyborem schodów betonowych, jest możliwość ich budowania razem ze ścianami – na etapie stanu surowego. Dzięki temu już w trakcie budowy i prac wykończeniowych można po nich wchodzić na piętro, podczas gdy zwolennicy schodów drewnianych muszą się wtedy wspomagać drabiną lub tymczasową konstrukcją zbitą z desek. Możliwości wykończenia schodów żelbetowych jest wiele. Najpopularniejszy materiał to drewno.
Schody betonowe z drewnianym wykończeniem
Schody betonowe przeważnie wykańcza się tym samym rodzajem drewna co posadzki, ale nie jest to ścisła reguła. Z rodzimych gatunków na stopnie najkorzystniejsze są te najtwardsze, czyli buk, jesion, dąb. Okres ogromnej popularności nastał dla drewna sprowadzanego z egzotycznych zakątków świata. Chętnie sięgamy po takie gatunki jak iroko, merbau, tek, jatoba i inne. Gwarantują oryginalny wygląd i zazwyczaj są znacznie trwalsze od drewna rodzimego.
Drewnem można okładać całe schody lub jedynie ich część, po której się chodzi, czyli stopnice. Trzeba tylko pamiętać o tym, że stopnice powinny być obłożone materiałem nieśliskim i odpornym na ścieranie, natomiast podstopnice, o które uderza się czubkami butów – odpornym na uderzenia.
Zdecydowanie lepiej unikać drewna miękkiego i podatnego na szybkie ścieranie. Takie cechy ma drewno iglaste – sosna, jodła, modrzew.
Autor: Piotr Mastalerz
Schody betonowe są solidne i stabilne – stąd ich nieustająca popularność. Dają też wiele możliwości wykończenia, ale wciąż najczęściej jest wybierane drewno
Drewno na okładzinę stopni, wykończenie podstopnic i cokołu
Stopnice. Z drewna przygotowuje się stopnice, czyli górne elementy stopni. Są wykonywane na wymiar, pod konkretną szerokość i długość. Często mają profilowany kształt krawędzi i wręby ułatwiające ewentualne połączenie z podstopnicami.
Podstopnice. Te zaś są pionowymi elementami okładziny stopni. Mają prostą budowę i bywają wyposażone w pióra do łączenia ze stopnicami.
Cokoły. Oprócz stopnic i podstopnic potrzebne mogą być cokoły – do wykańczania styku biegu schodów ze ścianą. Wszystkie elementy zamawia się u stolarza albo w firmie specjalizującej się w produkcji schodów drewnianych.
Jaka balustrada do betonowych schodów wyłożonych drewnem?
Choć bywają schody bez balustrad, trudno nazwać je bezpiecznymi. Balustrada, nawet jeśli z niej nie korzystamy, daje poczucie ochrony i sprawia, że pewniej poruszamy się po schodach. Jej optymalna wysokość to 90 cm. Jeśli poręcze są podparte tralkami, odstęp między nimi nie może być większy niż 12 cm, szczególnie jeśli w domu przebywają dzieci. Poręcz sąsiadująca ze ścianą powinna być od niej odsunięta na mniej więcej 5 cm. Pochwyt, czyli inaczej mówiąc poręcz, powinien mieć średnicę zbliżoną do 7 cm. Zbyt szeroki lub zbyt wąski okaże się niewygodny do chwytania.
Przeczytaj też:
Balustrada na schody: jaką wybrać? Funkcjonalna, bezpieczna, w atrakcyjnej formie >>
Tralki balustrad robi się zazwyczaj z drewna lub metalu. Podobnie pochwyty. Najoryginalniejsze modele schodów mają zamiast tralek tafle ze szkła hartowanego lub blachy. Możliwe jest również zrobienie pełnych balustrad z drewna. Wyjątkowy wygląd uzyskamy, gdy do ich budowy zostanie użyte drewno klejone lub sklejka, czyli materiały w miarę łatwe do formowania.
Lakierowanie i olejowanie drewnianej okładziny schodów betonowych
Gdy drewniana okładzina schodów jest już ułożona, trzeba ją przeszlifować i wykończyć, tak samo jak posadzkę.
- lakierowanie drewna
Stopnie i balustrady są najczęściej lakierowane. Bezbarwna powłoka nie fałszuje ich naturalnego koloru (a czasem nawet go uwypukla), a jednocześnie dobrze zabezpiecza przed brudzeniem, ścieraniem i wilgocią. Do wyboru mamy: lakiery wodorozcieńczalne (dyspersyjne) i rozpuszczalnikowe. Powinno się je dobierać do rodzaju drewnianych elementów. Schody najkorzystniej jest pomalować którymś z lakierów poliuretanowych albo chemoutwardzalnych przeznaczonych do intensywnie użytkowanych powierzchni. Niektóre gatunki drewna, z natury mało atrakcyjne kolorystycznie, pod wpływem lakieru rozpuszczalnikowego zyskują świeższą, pełniejszą barwę. Koloru nie zmieniają ekologiczne, wodne lakiery poliuretanowe. Chronią przy tym drewno przed zmianą barwy, jaką mogłyby spowodować promienie słoneczne. Gdy drewno nie jest najwyższej jakości i np. ma nierównomierne wybarwienie, do jego wykończenia warto wybrać lakier koloryzujący. Podobny efekt możemy osiągnąć także wtedy, gdy schody zostaną najpierw pomalowane bejcą, a później polakierowane.
- olejowanie drewna
Najbardziej naturalnymi produktami do wykańczania drewna są oleje i woski. Zawierają one mniej szkodliwych substancji niż lakiery i farby. Oleje nasączają drewno, nie tworząc powłoki na jego powierzchni. Nadają delikatny, satynowy poblask i pogłębiają barwę. Chronią drewno przed wnikaniem wody, a jednocześnie nie zasklepiają jego porów, pozwalając mu oddychać. Nanosi się je podobnie jak lakiery lub na gorąco, stosując specjalne urządzenie – termopad.
- woskowanie drewna
W sprzedaży są również olejowoski zawierające dodatek wosku, który zapewnia drewnu aksamitny połysk. Woski nanosi się na drewno podobnie jak oleje. Jednak w przeciwieństwie do nich tworzą one cienką, powierzchniową powłokę. Woski bardziej niż oleje uodparniają drewno na wilgoć i zabrudzenia. Zarówno woskowane, jak i olejowane powierzchnie wymagają częstej konserwacji. Gdy nie zależy nam na naturalnym wyglądzie drewna, możemy je pomalować farbą kryjącą. Trzeba wybierać taką o bardzo dużej wytrzymałości na ścieranie.
Jaki lakier do drewna wybrać?
- do drewna liściastego – lakiery elastyczne – poliuretanowe, uretanowe, uretanowo-alkidowe. Wyjątek stanowi dąb, który pomalowany lakierem poliuretanowym ściemnieje.
- do drewna iglastego – lakiery alkidowe, uretanowe, uretanowo-alkidowe. Aby usunąć żywicę, przed lakierowaniem powierzchnię takiego drewna warto przemyć rozpuszczalnikiem.
- do gatunków podatnych na odkształcenia (buk, jesion, grab, jodła, brzoza, jabłoń) – głównie lakiery rozpuszczalnikowe. Można je ewentualnie zastąpić wodorozcieńczalnymi, pod warunkiem że zastosuje się najpierw lakier podkładowy.
Przeczytaj też:
- Lakier do drewna. Jaki lakier do parkietu i podłogi drewnianej >>
- Najlepsze impregnaty do drewna i farby kryjące >>
Galeria zdjęć: schody w aranżacji wnętrz
Autor: Rintal
Najefektowniej wyglądają schody o wolnym biegu zakotwione tylko w stropie i podłodze. Szklana balustrada wzmacnia konstrukcję i czyni ją jeszcze bardziej atrakcyjną
Autor: Andrzej Szandomirski
W nowoczesnych wnętrzach znakomicie wyglądają najprostsze schody drewniane – jednobiegowe i bez żadnych dekoracyjnych elementów
Autor: Piotr Mastalerz; stylizacja: Michał Gujalski
W jasnym i ciepłym wnętrzu zaprojektoeano schody z drewnianymi stopniami