Farby do drewna, czyli modne kolory drewna w ogrodzie
Kolorowe farby do drewna są rzadko stosowane ogrodzie. A szkoda, bo barwnymi akcentami da się szybko zmienić klimat ogrodu. Można zacząć od przedmiotów starych i zniszczonych, którym chcemy przywrócić świetność. Kolorowa kryjąca farba do drewna lepiej się sprawdzi w renowacji niż powłoka transparentna.
Drewniane przedmioty malowane farbami do drewna na różne kolory zwykle kojarzą się ze stylem rustykalnym. Wprowadzają sielski klimat i nawiązują do bezpretensjonalnych, kolorowych wiejskich ogródków czy stonowanych, romantycznych aranżacji w stylu prowansalskim.
Kolorowe farby do drewna warto również stosować w ogrodach nowoczesnych – do pomalowania detali. Ich kolor może powtarzać barwy materiałów użytych do wykończenia domu albo kontrastować z nimi, dynamizując i tym samym uatrakcyjniając kompozycję otoczenia.
Galeria zdjęć: wybieramy farby i malujemy elementy drewniane w ogrodzie
Autor: FLÜGGER
Taką samą farbą do drewna można pokryć elewację domu oraz ściankę otaczającą miejsce wypoczynku. Kolor, na jaki zostało pomalowane drewno, dobrze wpisuje się w styl nowoczesny. Pasuje do niego reszta modnych elementów wyposażenia tarasu
Kolorowe farby do drewna – co można pomalować w ogrodzie
- Ogrodzenia, parawany, podpory pod pnącza
To elementy drewniane w ogrodzie, które najczęściej są malowane na kolor. Nie powinny zanadto przyciągać wzroku, żeby nie odwracać uwagi od ważniejszych i bardziej dekoracyjnych elementów ogrodu. Dlatego wskazane są tu barwy neutralne i stonowane. Na małych działkach warto używać jasnych kolorów, które powiększają i otwierają przestrzeń. Z kolei ciemne kolory optycznie zacieśniają granice i sprawiają, że ogród staje się bardziej kameralny.
- Altany, pergole, wiaty
To obiekty wielkogabarytowe, dlatego wybierając kolory farby do drewna należy się wykazać rozwagą. Powinny pasować do elewacji domu, ogrodzenia, nawierzchni. Zimne barwy relaksują i wyciszają, ciepłe energetyzują i pobudzają. Warto o tym pamiętać podczas aranżowania miejsca wypoczynku.
- Meble
Najbardziej klasyczne rozwiązanie to meble ogrodowe pomalowane niebieską farbą do drewna - jak w ogrodach angielskich – lub białą – pasującą do stylu prowansalskiego. W ogrodach nowoczesnych meble mogą mieć dowolny kolor.
- Domki dla dzieci
Najmłodsi kochają barwy zdecydowane. Warto im zrobić przyjemność i pomalować domek farbą do drewna w ulubionym kolorze.
Przeczytaj też:
Odnawianie drewna: leczenie sinizny, wypełnianie ubytków, odgrzybianie >>>
- Donice i drobne ozdoby
Uzupełniają kompozycję, podkreślają walory roślin. Mogą tonizować pełne barw kwietne rabaty lub – przeciwnie – tworzyć kontrapunkt wśród jednolitej zieleni.
Jakie farby do drewna na zewnątrz
Farby do drewna muszą być odporne na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych – nie chłonąć wody ani nie niszczeć pod wpływem promieni UV. Na zewnątrz można stosować farby przeznaczone albo tylko do drewna, albo, poza drewnem, do powierzchni innego rodzaju (metal, plastik, beton czy terakota), co daje ogromne możliwości aranżacyjne.
- Farby do drewna akrylowe
Są to wodne farby do drewna, a więc bezpieczne dla ludzi i środowiska. Zwykle nie mają drażniącego zapachu i wysychają po 4-6 godzinach. Tworzą matową, półmatową lub satynową, elastyczną i niełuszczącą się powłokę. Wytrzymałość farby do drewna akrylowych jest mniejsza niż farb alkidowych, dlatego są polecane do zdobienia elementów, które nie są użytkowane intensywnie (płoty, altany, wiaty garażowe, donice). Pokryte nimi meble trzeba będzie częściej odnawiać. Mimo to warto je stosować w miejscach przeznaczonych dla dzieci.
- Farby do drewna alkidowe
To farby do drewna rozpuszczalnikowe. Charakteryzują się największą odpornością na działanie czynników atmosferycznych, są odporne na działanie wody. Farby do drewna alkidowe cechuje duża trwałość, dlatego można nimi malować także przedmioty używane intensywnie. Stosowane są do zdobienia mebli ogrodowych, altan, wiat, domków na narzędzia, ogrodzeń.
Przeczytaj też:
Testujemy impregnaty i farby do drewna >>>
Bardzo dobrze kryją powierzchnię i tworzą połyskliwą powłokę. Do wad farby do drewna alkidowych należy drażniący zapach, który może być wyczuwalny jeszcze kilka tygodni po ich zastosowaniu. Schną wolno – zwykle około 12 godzin.
Przeczytaj też:
6 najczęściej popełnianych błędów w konserwacji drewna >>>
- Farby kredowe do drewna
Farby kredowe do drewna są wodorozcieńczalne, bezpieczne i niealergizujące. Nie mają nieprzyjemnego zapachu i wysychają już po 20-30 minutach. Dobre do tworzenia powłoki w stylu rustykalnym i vintage (na pomalowanych nimi powierzchniach łatwo można zrobić postarzające przetarcia). Niestety farby kredowe są najmniej trwałe. Jako farby do drewna na zewnątrz nadają się jedynie farby kredowe na bazie emulsji olejowej. Wykorzystuje się je do zdobienia mebli tarasowych i niewielkich elementów ozdobnych.
Sprawdź, zanim kupisz farbę do drewna
- Farby do drewna różnią się wydajnością, czyli wielkością powierzchni, jaką da się pomalować jednym litrem preparatu. Wartość ta waha się od 8 do 18 m2.
- Zużycie farby zależy także od rodzaju drewna – do pomalowania bardziej chłonnego drewna miękkiego potrzeba jej więcej niż w przypadku gatunków twardych.
- Należy też wziąć pod uwagę liczbę powłok, które trzeba nałożyć, żeby uzyskać efekt całkowitego krycia. Są farby do drewna, których wystarczy jedna warstwa, i takie, którymi należy pomalować powierzchnię trzykrotnie.
- Warto sprawdzić trwałość farby do drewna, czyli okres, po jakim należy odnowić pomalowany przedmiot. Niektóre farby do drewna, jak deklarują producenci, wystarczy stosować raz na 10 lat.
Polecany artykuł: